بورس چگونه از سهامداران خرد حمایت می کند؟

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهامداران خرد دارای پرتفوی (ارزش سبد سهام) زیر 10 میلیون تومان توسط صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه منتشر می شود.

بورس چگونه از سهامداران خرد حمایت می کند؟

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در نظر دارد اوراق اختیار فروش تبعی با هدف حمایت از سهامداران خرد منتشر کند، عرضه اوراق فوق از روز دوشنبه (25 اسفند1399) تا روز چهارشنبه (27 اسفند 1399) با شرایط زیر در بورس اوراق بهادار تهران انجام می شود.

بر این اساس، سرمایه گذاران حقیقی (شامل سبدهای سرمایه گذاری اشخاص حقیقی) که در سال 1399 وارد بازار سرمایه شده اند و ارزش دارایی ایشان در بازار سرمایه (تمامی دارایی ها از جمله سهام، حق تقدم سهام، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بدهی، انواع گواهی سپرده و ...) در تاریخ 12 اسفند 1399 کمتر از 10 میلیون تومان باشد واجد شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی حامی1401 بوده و می توانند نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی1401 شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران (به جز بازار پایه) و همچنین صندوقهای سرمایه گذاری در سهام (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF) به جز دارا یکم و پالایش با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی ازاقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور است. همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی1401 شامل عرضه اولیه هایی که بازدهی بیشتر از 30 درصد از ابتدای سال 1399 داشته اند، نمی شود.

سرمایه گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی1401 بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها یک ورقه از اوراق مذکور اقدام کنند. در صورت انجام خرید اوراق حامی1401 توسط سرمایه گذاران، دارایی پایه برای ایشان مطابق بند 2 درنظر گرفته خواهد شد.

گفتنی است، خرید بیش از یک ورقه از اوراق حامی1401 برای هر کد معاملاتی مجاز نبوده و کارگزاران باید اقدام لازم نسبت به رعایت این محدودیت را در سیستم های معاملاتی آنلاین خود اعمال کنند.

شرط معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی1401 در سررسید، عدم فروش دارایی پایه موضوع بند 2 تا سررسید اوراق است (نگهداری دارایی پایه تا سررسید). در واقع در صورتی که سرمایه گذار هر یک از سهام، حق تقدم سهام و صندوقهای سرمایه گذاری (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF) موجود در پرتفو خود را طی دوره تا سررسید اوراق حامی1401 به فروش برساند به گونه ای که تعداد آن سهم از تعداد سهم موجود در دارایی پایه وی کمتر شود، اوراق حامی1401 معتبر نبوده و اعمال نخواهد شد.

ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با 1.25 برابر ارزش دارایی پایه وی (با توجه به تعدیلات مربوط به اقدامات شرکتی) خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه گذاران، بازدهی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان 25 درصد خواهد بود.

بازدهی 25 درصدی پس از کسر سود تقسیمی تعلق گرفته برای هر سبد سهام در تاریخ 31 اردیبهشت 1401 به مشمولین پرداخت می شود.

از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می شود. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می شود.

در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت 1401 باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می شود که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه گذار واقع شده است و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفو لحاظ می شود.

احراز شرایط مشمولین طرح، بررسی معتبر بودن اوراق حامی1401 طی دوره و سررسید و همچنین انجام فرایند اعمال توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2154

به "بورس چگونه از سهامداران خرد حمایت می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس چگونه از سهامداران خرد حمایت می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید