با معده خالی ورزش کنیم یا معده پر؟

به گزارش راوه بلاگ، برای یاری به تجدید نیروی بدن و دریافت مواد مغذی مورد احتیاج بهتر است ظرف 45 دقیقه بعد از تمرین ورزشی، غذا یا میان وعده خود را مصرف کنید. اما در نهایت، همه این ها انتخاب شخصی است. ممکن است شرایط زمانی یا سایر برنامه های روزمره شما به گونه ای باشد که نتوانید این توالی زمانی را رعایت کنید.

با معده خالی ورزش کنیم یا معده پر؟

ورزش کردن با معده خالی دارای فوایدی است که می تواند با فواید تمرینات ورزشی زمانی که قبل از ورزش بدنتان را تغذیه می کنید، متفاوت باشد.

کارشناس ارشد مدیریت ورزشی با اشاره به نتایج مطالعه ای که در مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم منتشر شده، گفت: ورزش قبل از خوردن غذا کالری بیشتری می سوزاند و به افراد یاری می نماید بیشتر از تمرینات خود بهره ببرند. حذف وعده غذایی قبل از ورزش بعلاوه منجر به افزایش سطح پروتئین می گردد که خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

عباسعلی مرشدی اضافه کرد: ماهیچه های ما در حین ورزش کالری می سوزانند؛ قند یا چربی. این کالری می تواند از آخرین وعده غذایی ما دریافت گردد یا از آنچه قبلا در بدن تان ذخیره نموده اید. در مطالعه اجرا شده، افرادی که با معده خالی ورزش کردند، از منابعی که قبلا در بدنشان ذخیره شده بود، استفاده کردند. نتیجه این بود که آن ها دو برابر بیشتر از کسانی که قبل از ورزش غذا خورده بودند، چربی سوزاندند و این درحالی بود که غذانخوردن قبل از ورزش هیچ تأثیری بر عملکرد ورزشی افراد نداشت.

رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، ضمن اشاره به این نکته که یافتن وقت کافی و مناسب برای ورزش به خودی خود کار سختی است، به ویژه اگر بخواهید برنامه ورزش را حول وعده های غذایی بچینید، گفت: افزون بر این، شما برای سوخت تمرینات خود به غذا احتیاج دارید. حتی یک میان وعده کوچک می تواند رکورد شما را تغییر بدهد، قند خونتان را بالا ببرد و به شما یاری کند زمان طولانی تری ورزش کنید و تمرینات سنگین تری انجام بدهید.

وی گفت: الین گونیا، مربی ورزش و استاد بخش علوم ورزشی دانشگاه کارول دراین باره می گوید: اگر هدف شما کاهش وزن، افزایش استقامت یا تقویت توده عضلانی است، مهم است که میان وعده مناسب و بازه زمانی خوبی برای خوردن پیدا کنید. گونیا می افزاید: انتخاب هوشمندانه میان وعده و آنچه می خورید و زمان مصرف آن می تواند به اهداف تمرینی شخصی شما یاری کند یا برعکس به آن آسیب برساند.

سعی کنید از غذا های فرآوری شده یا شیرین که سطح قند خون را درست قبل از ورزش افزایش می دهند، اجتناب کنید. از غذا های کاملی که حاوی ترکیبی از پروتئین بدون چربی یا پروتئین گیاهی و کربوهیدرات های پیچیده هستند و قند کمی دارند بهره ببرید، چون بدنتان این گروه از مواد غذایی را به خوبی تحمل می نماید.

بنابر اعلام مفدا، مرشدی با تأکید بر این نکته که غذا خوردن بعد از ورزش را به تاخیر نیندازید، اعلام کرد: برای یاری به تجدید نیروی بدن و دریافت مواد مغذی مورد احتیاج بهتر است ظرف 45 دقیقه بعد از تمرین ورزشی، غذا یا میان وعده خود را مصرف کنید. اما در نهایت، همه این ها انتخاب شخصی است. ممکن است شرایط زمانی یا سایر برنامه های روزمره شما به گونه ای باشد که نتوانید این توالی زمانی را رعایت کنید.

وی اضافه کرد: گونیا می گوید: من می خواهم روی فعالیت داشتن تاکید کنم. اگر نمی توانید به طور معمول ورزش کنید، داشتن مقداری فعالیت بدنی بهتر از بی تحرکی است. به گفته او فعالیت بدنی به هر مقدار که باشد مقداری کالری می سوزاند و منجر به سبک زندگی سالم تری می گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3021

به "با معده خالی ورزش کنیم یا معده پر؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "با معده خالی ورزش کنیم یا معده پر؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با معده خالی ورزش کنیم یا معده پر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید