با تکنولوژی های برتر 30 سال آینده آشنا شوید

به گزارش راوه بلاگ، کارشناسان حوزه فناوری لیستی از تکنولوژی های برتر 30 سال آینده را منتشر نموده اند که در این لیست شاهد فناوری های پیشرفته ای، چون شهر های هوشمند، اینترنت اشیا، ارز های دیجیتالی، خودرو های خودران و بلاک چین هستیم.

با تکنولوژی های برتر 30 سال آینده آشنا شوید

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، کارشناسان حوزه فناوری لیستی از تکنولوژی های برتر 30 سال آینده را منتشر نموده اند که در این لیست شاهد فناوری های پیشرفته ای، چون شهر های هوشمند، اینترنت اشیا، ارز های دیجیتالی، خودرو های خودران و بلاک چین هستیم.

امروزه بسیاری از کشور ها در حال ارائه جدیدترین فناوری ها هستند که کارشناسان فعال در این حوزه پیش بینی می نمایند طی 30 سال آینده شاهد ظهور تکنولوژی هایی خواهیم بود که تمامی ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در همین رابطه کارشناسان لیستی از تکنولوژی های برتر طی 30 سال آینده را منتشر کردند تا کاربران و دولت ها با آن ها آشنا شده و زیرساخت های مربوط به توسعه آن ها را تهیه نمایند و از سایر کشور ها در حوزه تکنولوژی عقب نمانند.

شهر های هوشمند

بدون شک شهر های هوشمند در صدر لیست تکنولوژی های برتر 30 سال آینده قرار خواهند گرفت و این تکنولوژی بخش اعظمی از زندگی آینده بشر را شامل می گردد. کارشناسان شهر هوشمند را محیطی می دانند که در آن کار ها با سرعت بیشتری انجام می گردد و سطح کیفیت زندگی شهفرایندان به همراه رشد اقتصادی توسط تکنولوژی در بالاترین حد خود قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های تکنولوژی، چون نوکیا، هواوی، ورایزن و سیسکو توسعه شهر های هوشمند را به عنوان اهداف اصلی خود قرار داده اند و با یکدیگر رقابت شدیدی را شروع نموده اند. بر اساس برآورد موسسه IDC این شرکت ها در حوزه ساخت شهر های هوشمند تا سال 2021 حدود 135 میلیارد دلار هزینه خواهند کرد.

شهر های هوشمند خدمات متعددی را ارائه خواهند داد که از مهم ترین آن ها می توان به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی، هوشمندسازی سیستم ترافیک، استفاده همه گیر از گوشی های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی، دسترسی کامل، آسان و همگانی به اینترنت 4G و LTE، کنترل و مدیریت کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا، سرعت بالای اینترنت، حمل و نقل عمومی هوشمند، حفظ محیط زیست، افزایش دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و کار های اداری، جمع آوری هوشمند زباله، ساختمان هوشمند، استاندارد های زندگی، آب و انرژی، بهینه سازی در مصرف برق، سرویس به اشتراک گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، انرژی پاک، پارکینگ هوشمند، اکوسیستم اقتصادی و اکوسیستم اقتصادی اشاره نمود.

گوشی های موبایل تاشو

گوشی های هوشمند تاشو از صفحه نمایش انعطاف پذیر بهره می برند که کاربران می توانند در هر زمانی که خواستند با استفاده از این قابلیت صفحه نمایش را عظیم تر نموده و آن را به یک تبلت تبدیل نمایند. در حال حاضر بازار گوشی های هوشمند از لحاظ طراحی در یک شرایط یکنواخت به سر می برد و شرکت ها نمی توانند آنچنان که باید نگاه مشتریان را جذب نمایند، اما طراحی و فراوری گوشی های هوشمند تاشو یا منعطف با ارائه کارایی بالا و بدون مسائل فنی می تواند بازار این دستگاه های هوشمند را به میزان چشمگیری رونق بخشد.

غول های تکنولوژی، چون سامسونگ و هواوی طی یک سال اخیر در عرضه گوشی های هوشمند و منعطف پیشگام بوده اند؛ شرکت سامسونگ و هواوی در اوایل سال 2019 از گوشی هوشمند فولد سامسونگ و هواوی ایکس تاشو رونمایی کردند. آنالیز ها نشان می دهد مشتریان نیز خواستار گوشی های منعطف و تاشو هستند که همین موضوع باعث شد تا سایر شرکت های عظیم در این حوزه نیز به طراحی و توسعه چنین محصولاتی سوق پیدا نمایند.

اتوماسیون

پیش بینی کارشناسان از تکنولوژی های برتر 30 سال آینده نشان می دهد فناوری هوش مصنوعی به عنوان ربات های بسیار پیشرفته ظهور خواهند کرد و انسان ها می توانند از آن ها در صنایع مختلف به صورت اتوماتیک و اتوماتیک استفاده نمایند. این ربات های اتوماسیون میزان کارایی صنایع را به میزان چشمگیری افزایش خواهند داد.

بلاک چین

در تعریف فناوری بلاک چین آمده است، این فناوری نوع جدید و ویژه ای از شبکه اینترنتی محسوب می گردد که اطلاعات مختلف در آن به شکل بلوک های شبیه هم دسته بندی می شوند. از تفاوت های اصلی بلاک چین با شبکه اینترنت عادی می توان به نحوه ذخیره سازی اطلاعات در این دو شبکه اشاره نمود؛ به بیانی دیگر اطلاعاتی که در شبکه اینترنت عادی جابه جا می گردد در یک سرور اصلی به صورت متمرکز ذخیره خواهد شد که هکر ها و نهاد های ذی ربط می توانند آن اطلاعات را ردیابی نموده و به آن ها دسترسی پیدا نمایند، اما اطلاعاتی که در شبکه بلاک چین منتقل می گردد قابل دسترسی و ردیابی توسط هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نخواهد بود.

بلاک چین یک پایگاه توزیع داده محسوب می گردد که بر اجتماع میلیون ها نقطه اشتراک مبتنی است و به صورت همزمان در آن اطلاعاتی ثبت و اصلاح می شوند. به یاری این پلتفرم می توان تبادلات اقتصادی، علمی و اطلاعاتی را انجام داد و ارز های دیجیتال رمزنگاری شده مانند بیت کوین به عنوان مهم ترین فناوری های مبتنی بر پلتفرم بلاک چین به شمار می فرایند.

سیستم تبادل پول در دنیا توسط بلاک چین متحول خواهد شد. کارشناسان حوزه فناوری بلاک چین بر این باورند که این پلتفرم علاوه بر کاربرد هایی که در نظام اقتصادی و تبادلات اقتصادی ارائه می دهد، برای نگهداری اطلاعات و فایل های ضروری نیز یک سیستم جدید محسوب می گردد.

ارز های دیجیتال رمزنگاری شده

طی سال های گذشته از ارز های دیجیتال رمزنگاری شده متعددی، چون بیت کوین، مونرو، ریپل و اتریوم استقبال شده است و در حال حاضر بسیاری از کاربران در دنیا با هدف کسب درآمد به استخراج و تبدیل پول های خود به ارز های دیجیتال مشغول هستند. کارشناسان در مورد ارز های دیجیتالی می گویند این ارز ها غیر قابل هک کردن بوده و افراد به صورت ناشناس و به یاری سخت افزار های قدرتمندی می توانند این ارز های مجازی را استخراج یا ماینینگ نمایند. به طور کلی ارز های دیجیتال بر فناوری بلاک چین مبتنی هستند و به واسطه شبکه تراکنش های دیجیتالی به صورت امن ثبت می شوند.

امنیت سایبری

طی سال های گذشته موضوع امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی کاربران بیش از پیش مورد توجه نهاده شده است و به همین دلیل متخصصان و کارشناسان سعی دارند تا آسیب پذیری و حفره های امنیتی موجود در برنامه ها و سرویس های مختلف را شناسایی نمایند تا با گزارش آن ها به شرکت های توسعه دهنده و با برطرف این مسائل، از آسیب رسیدن به کاربران جلوگیری گردد. آنالیز ها نشان می دهد طی 10 سال آینده متخصصان امنیت سایبری بیشترین درآمد را در میان سایر شغل های پردرآمد کسب خواهند کرد که چنین موضوعی نیز به خوبی اهمیت امنیت سایبری را نشان می دهد.

دستیار های صوتی هوشمند

امروزه لقب کاربردی ترین و محبوب ترین گجت های هوشمند خانگی به دستیار های صوتی و اسپیکر های هوشمند تعلق دارد که برای کاربران امکانات متعددی را ارائه می دهند. این ابزار ها شرایطی را فراهم می نمایند تا کاربران فقط با ارسال فرمان ها صوتی، خدمات متنوعی را از آن ها دریافت نمایند. طی سال های اخیر دستیار های صوتی در گوشی های هوشمند نیز به پیشرفت قابل ملاحضه ای رسیده اند و همین عاملی شد تا نگاه کاربران زیادی به گوشی های هوشمند جلب گردد. کارشناسان پیش بینی می نمایند نسل پیشرفته دستیار های صوتی هوشمند یکی از تکنولوژی های برتر 30 سال آینده خواهند بود.

اینترنت اشیا

شهر های هوشمند و اینترنت اشیا دو تکنولوژی پیشرفته محسوب می شوند که به یکدیگر وابسته خواهند بود. در واقع اپراتور های مخابراتی برای تحقق رویای شهر هوشمند نقش پررنگی خواهند داشت و در آن تمام اشیا و وسایل نقلیه را به اینترنت مجهز می نمایند تا تمامی کار ها با سرعت بیشتری انجام گردد.

شبکه اینترنت فوق سریع

اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) زیر نظر سازمان ملل در سال 2012 برنامه ای را با هدف توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایل (IMT) برای افق 2020 اجرا کرد. به واسطه چنین برنامه ای به صورت رسمی یک مسابقه دنیای برای مشخص نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد که رقابت شدیدی را میان اپراتور های اینترنت و تلفن همراه در دنیا را به همراه داشت. این اپراتور ها با هدف راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشور های مختلفی، چون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا و استرالیا اقدامات متعددی را انجام دادند. بدون شک راه اندازی نسل پنجم اینترنت و پس از آن نسل ششم می تواند برای کاربران دسترسی به سرعت بسیار بالای انتقال اطلاعات را فراهم کند.

خودرو های خودران

امروزه خودرو های خودران نیز همانند سایر تکنولوژی های برتر در حال توسعه هستند. به یاری این فناوری خودرو ها از هوش مصنوعی پیشرفته ای برخوردار خواهند شد تا بدون احتیاج به راننده، سرنشینان خود را در خیابان ها جابه جا نمایند. همکاری غول های تکنولوژی و خودروسازی باعث توسعه خودرو های خودران شده است که در آینده نزدیک شاهد عرضه محصولات پیشرفته تری خواهیم بود.

خودرو های تمام الکتریکی

با توجه به افزایش نگرانی های زیست محیطی در رابطه با افزایش گرمایش زمین، گاز های گلخانه ای و آلودگی هوای شهر های عظیم، توسعه خودرو های برقی و الکتریکی طی سال های گذشته بیش از پیش مورد توجه نهاده شد. از این رو بسیاری از کشور های دنیا طرح های تشویقی را برای خودروسازان در نظر گرفته اند تا میزان توسعه این خودرو ها شدت بگیرد. این شرکت ها برای مشتریان نیز طرح های تسهیلاتی را ارائه نموده اند تا میزان فروش خودرو های الکتریکی افزایش پیدا کند. از این رو کارشناسان پیش بینی می نمایند خودرو های تمام برقی به عنوان یکی از تکنولوژی های برتر طی 30 سال آینده خواهد بود.

فضای ابری

فضای ابری (cloud) به عنوان یکی از جدیدترین فناوری ها شناخته می گردد که شرکت های تکنولوژی نیز به آن توجه ویژه ای داشته اند. کاربران به واسطه این فناوری می توانند از آن برای پشتیبانی گیری از فایل ها و ذخیره سازی فایل ها در فضای ابری یا کلود استفاده نمایند. در حال حاضر شرکت های حوزه تکنولوژی، چون مایکروسافت، اپل، گوگل برای ذخیره سازی اطلاعات و داده های کاربران در فضای ابری از یک سرویس اختصاص استفاده می نمایند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1324

به "با تکنولوژی های برتر 30 سال آینده آشنا شوید" امتیاز دهید

2 کاربر به "با تکنولوژی های برتر 30 سال آینده آشنا شوید" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تکنولوژی های برتر 30 سال آینده آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید