چه شرکت هایی زودتر از سایرین آپدیت اندروید 12 را منتشر نموده اند؟

به گزارش راوه بلاگ، گوگل در تاریخ 4 اکتبر 2021 (12 مهر 1400) نسخه پایدار اندروید 12 را رسما عرضه کرد و از آن تاریخ تا به امروز شرکت های تولیدکننده گوشی های اندرویدی مشغول آپدیت گوشی های خود به این سیستم عامل نو بوده اند. اما پرسشی که بوجود می آید این است که عملکرد کدام شرکت تا به این لحظه در آپدیت گوشی هایش به اندروید 12 بهتر و سریع تر بوده است؟

چه شرکت هایی زودتر از سایرین آپدیت اندروید 12 را منتشر نموده اند؟

اندروید 12 یکی از بهترین سیستم عامل هایی است که تا به امروز برای گوشی های هوشمند عرضه شده است. این سیستم عامل تقریبا تمام آنچه را که یک سیستم عامل خوب باید داشته باشد را در خود دارد و می توانیم بگوییم گوگل در طراحی آن به تمام موارد توجه داشته است. در حال حاضر شش ماه از عرضه این سیستم عامل محبوب می گذرد و بسیاری از شرکت ها هم کوشش نموده اند تا آن را حداقل برای گوشی های بالارده خود عرضه نمایند. در این میان یک سری از این شرکت ها ناپیروز و بعضی دیگر هم پیروز بوده اند اما پرسش اینجاست که کدام یک از این شرکت ها سریع تر و بهتر این کار را انجام داده است؟

زمانی که عرضه یک آپدیت با تأخیر همراه می گردد، کاربران ناراحت می شوند و از این بابت حق هم دارند. سرعت انتشار آپدیت و بعلاوه تعداد محصولاتی که آن را دریافت می نمایند برای خرید یک گوشی بعدی برای بسیاری از کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و اصلا بعضی از کاربران فقط به خاطر پشتیبانی طولانی مدت و منظم است که گوشی یک شرکت خاص را خریداری می نمایند. گاهی اوقات پیش می آمده که یک شرکت در دنیای اندروید محصول خود را سریع تر از دیگری به سیستم عامل تازه آپدیت کند، گاهی اوقات هم عملکرد یک شرکت دیگر بهتر بود اما امسال اوضاع به گونه ای رقم خورد که فقط یک شرکت توانست هم از لحاظ تعداد محصول و هم از لحاظ سرعت و کیفیت آپدیت، از سایر شرکت ها بهتر ظاهر گردد.

قبل از اینکه به آنالیز نام این شرکت ها بپردازیم، باید به یک سری نکات توجه داشته باشید که به شما در درک اینکه چگونه این رتبه بندی را تهیه نموده ایم یاری می نماید.

 • این مطلب با استناد بر گفته های وب سایت androidauthority، یعنی در واقع به گزارش این وب سایت است که اطلاعات خود را از وب سایت ردیاب آپدیت اندروید 12 دریافت نموده است.
 • رتبه بندی از یک تا آخر بر اساس اولین گوشی است که آپدیت اندروید 12 را رسما دریافت نموده است و نه نسخه بتا و دسترسی اولیه که غالبا گوگل در آن ها به خاطر اینکه صاحب امتیاز اندروید است عملکرد بهتری دارد.
 • آپدیت ها به خاطر تأخیر در عرضه در سراسر دنیا، ممکن است تاریخ عرضه متفاوتی داشته باشند. بنابراین تاریخی که در زیر نام هر شرکت به عنوان تاریخ عرضه اولین نسخه پایدار اندروید 12 ذکر نموده ایم فقط یک چیز تقریبی است و نه لزوما تاریخ دقیق عرضه آن.
 • گوشی های پیکسل گوگل در بین این محصولات وجود ندارند چون آن ها همواره اولین گوشی هایی هستند که آپدیت اندروید را زودتر از تمام شرکت های دیگر دریافت می نمایند.

1. سامسونگ

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: سری گلکسی S21
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 15 نوامبر 2021 (24 آبان 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله سامسونگ: 41 روز

وقتی در رابطه با آپدیت نرم افزاری صحبت می کنیم، سامسونگ بدون شک بهترین شرکت فعال در این زمینه به شمار میرود. شرکت کره ای در ابتدا غالبا گوشی های خود را فقط دو سال به سیستم عامل تازه آپدیت و تا سه سال هم از لحاظ امنیتی از آن ها پشتیبانی می کرد. بعدها این مقدار به سه سال آپدیت نرم افزاری و چهار سال امنیتی برای پرچم دارها و میان رده های پریمیوم رسید. اما شرکت کره ای به این مقدار بسنده نکرد و امسال، همزمان با معرفی از سری گلکسی S22 گفت گوشی های پرچم دار از سال گذشته و میان رده های پریمیوم خود از سال 2022 را به مدت 4 سال به سیستم عامل تازه آپدیت خواهد نمود و 5 سال هم از لحاظ امنیتی، آن ها را تحت پوشش خود خواهد داشت.

از لحاظ سرعت عرضه آپدیت هم شرکت کره ای بی نظیر ظاهر شد. شرکت کره ای حدودا یک ماه بعد از اینکه گوگل رسما نسخه پایدار اندروید 12 را برای پیکسل ها عرضه کرد، آن را برای گوشی های خود نیز در دسترس قرار داد. باید بدانید سال قبل این فاصله 3 ماه بود و این فوق العاده است که می بینیم شرکتی چنین پیشرفت چشمگیری در زمینه آپدیت محصولاتش داشته است.

سری گلکسی S21 همانطور که اشاره شد، در بین محصولات سامسونگ اولین سری گوشی هایی بودند که اندروید 12 را دریافت کردند که رابط کاربری One UI 4.0 نیز در واقع پوسته آن به حساب می آمد. دومین محصولات شرکت کره ای، گوشی های تاشوی آن یعنی گلکسی زد فولد 3 و زد فلیپ 3 بودند. جالب اینجاست که سامسونگ خیلی زودتر از انتظار و بسیار زودتر از شرکت های دیگر، حتی میان رده های خود یعنی گلکسی A51 و A52 را به سیستم عامل تازه به روزرسانی کرد.

در این بین، پرچم دارهای سری گلکسی S22 با اندروید 12 به عنوان سیستم عامل پیش فرض راهی بازار شدند که پوسته One UI 4.1 را با خود به همراه داشتند. این رابط تازه اگرچه تغییرات انقلابی را با خود به همراه نداشت اما یک سری از تغییرات ظاهری و قابلیت های تازه داشت که از جمله مهم ترین آن ها می توان به انتخاب 2 تا 8 گیگابایت حافظه داخلی به عنوان حافظه رم مجازی اشاره نمود.

2. اوپو

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: اوپو فایند X3 پرو
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 1 دسامبر 2021 (10 آذر 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله اوپو: 57 روز

اوپو دومین شرکتی است که می توان از آن به عنوان سریع ترین شرکت در زمینه عرضه آپدیت اندروید 12 برای گوشی هایش یاد کرد. شرکت در ساخت گوشی عالی عمل می نماید و تنها چیزی که طی این سال ها از آن انتظار داشتیم، عملکرد خوب در زمینه آپدیت نرم افزاری بود که خوشبختانه این اتفاق هم رخ داد و اوپو توانست یکی از بهترین شرکت های فعال در این زمینه و بهترین شرکت چینی فعال در ارائه آپدیت های نرم افزاری تبدیل گردد.

در همان اولین روز دسامبر بود که اوپو اندروید 12 را با پوسته Color OS 12 برای گوشی پرچم دار اوپو فایند X3 پرو عرضه کرد. کمی بعد پرچم دارهای سری اوپو فایند X2، رینو 6 و رینو 5 پرو هم اندروید 12 را دریافت کردند تا بدین ترتیب اوپو یکی از محدود شرکت هایی باشد که این تعداد از محصولاتش را به سیستم عامل تازه آپدیت می نماید.

اواخر ماه ژانویه بود که اوپو فرایند انتشار آپدیت اندروید 12 برای تعداد زیادی از محصولاتش نظیر A73 ،A74 ،F19 پرو، رینو 5Z و تعداد دیگری از گوشی هایش عرضه کرد. شرکت چیی همچنان محصولات دیگری برای آپدیت دارد ولی حداقل نقشه راه خود را هم با جزئیات کامل منتشر کرد تا کاربران از این بابت که چه زمانی گوشی شان به سیستم عامل تازه به روزرسانی می گردد آگاه شوند.

3. وان پلاس

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: وان پلاس 9 و 9 پرو
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 7 دسامبر 2021 (16 آذر 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله وان پلاس: 63 روز

وان پلاس، سومین شرکت در زمینه سرعت انتشار آپدیت اندروید 12 به شمار میرود که فاصله زیادی با اوپو نداشته است. وان پلاس 63 روز بعد از اینکه گوگل این آپدیت را برای گوشی های سری پیکسل عرضه کرد، شاهد عرضه آن برای سری وان پلاس 9 بودیم.

البته این آپدیت اصلا آنطور که وان پلاس انتظار داشت پیش نرفت. این آپدیت که نسخه تازه Oxygen OS را برای سری وان پلاس 9 به همراه داشت، در ابتدا آنقدر با مشکل همراه بود که شرکت چینی مجبور گردد فرایند انتشار آپدیت را متوقف کند. چندین بار این فرایند انتشار آپدیت و توقف آن تکرار شد تا اینکه اواسط ماه دسامبر، نسخه پایدار آن بدون باگ و مسائل ریز و درشت برای کاربران گوشی های یادشده عرضه شد.

البته اگر از کاربران گوشی های سری وان پلاس 8 هستید، باید برای دریافت این آپدیت منتظر بمانید چرا که فرایند انتشار این آپدیت برای گوشی های یادشده از 21 ماه مارس شروع شده است و کمی طول می کشد تا همه کاربران آن را دریافت نمایند.

نکته جالب اینجاست که وان پلاس در سال 2020 و در انتشار آپدیت اندروید 11 بسیار عملکرد بی نظیری از خود به نمایش گذاشت و حتی از سامسونگ هم سریع تر ظاهر شد. اما امسال برنامه عوض شد و این سامسونگ بود که توانست رتبه نخست را ازآن خود کند. البته اینکه وان پلاس امسال تصمیم گرفته با همکاری اوپو، رابط کاربری تازه و ادغام شده ای را برای گوشی هایش عرضه کند، شاید در این تأخیر بی تأثیر نبوده باشد.

4. HMD

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: نوکیا X20
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 16 دسامبر 2021 (25 آذر 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله HMD (نوکیا): 70 روز

نوکیا یکی از بزرگ ترین شرکت های فراورینماینده گوشی هوشمند به حساب می آمد که بعد از نابودی، هر شرکتی که در راستای نجات آن قدم بر می داشت، شکست می خورد. از جمله این شرکت ها می توان به مایکروسافت اشاره نمود که بعد از چند سال، شکست را پذیرفت و نوکیا را فروخت. نوکیا دست به دست شد تا به HMD رسید. شرکتی فنلاندی که توانست نوکیا را تا حدودی سر پا نگه دارد.

حالا نوکیا گوشی های اندرویدی فراوری می نماید و در عرضه آپدیت های نرم افزاری هم عملکرد نسبتا خوبی دارد. البته خود HMD اعتراف کرد که در عرضه آپدیت اندروید 11 برای گوشی های نوکیا نتوانست بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد و در بین 10 شرکت برتر در این زمینه، رتبه دهم را به خود اختصاص داد. در عرضه اندروید 12 هم HMD درخشان ظاهر نشد و چهارمین شرکت فهرست لقب گرفت. نوکیا اولین بار اندروید 12 را برای نوکیا X20 و در ماه دسامبر 2021 عرضه کرد. دقیقا همین رتبه را در سال 2020 نیز شاهد بودیم که همانطور که اشاره شد خیلی درخشان نبود ولی باز هم از دهم خیلی بهتر است.

با این حال نوکیا فقط به خاطر عرضه زودهنگام آپدیت اندروید 12 برای X20 توانست به رتبه چهارم دست پیدا کند در غیر این صورت هنوز خیلی از گوشی های این شرکت آپدیت یادشده را دریافت ننموده اند و این اصلا در رزومه این شرکت تأثیر مثبتی ندارد. خصوصا اینکه هیچ نقشه راهی هم برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تاریخ دقیق عرضه آپدیت ها برای مدل های مختلف منتشر نشد. اما علی رغم تمام این موارد، سرعتی که شرکت در انتشار اندروید 12 برای اولین بار از خود نشان داد باعث شد اندکی به عملکرد آن امیدوار شویم.

5. ویوو

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: ویوو X60 و X60 پرو
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 22 دسامبر 2021 (1 آبان 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله ویوو: 76 روز

ویوو هم یکی از شرکت های چینی فراورینماینده گوشی های هوشمند به شمار میرود که در ساخت گوشی عملکرد فوق العاده خوبی دارد. اما در زمینه آپدیت نرم افزاری، در دسته بهترین ها قرار نمی گیرد. هرچند شرایط آن خیلی هم بد نیست. شرکت چینی اندکی سریع تر از سال گذشته خود در زمینه ارائه آپدیت عمل کرد و در همان ماه دسامبر، یعنی حدودا دو ماه و نیم بعد از عرضه اندروید 12 برای گوشی های پیکسل، ویوو هم آن را برای سری X60 از پرچم داران خود عرضه کرد.

ویوو می خواهد در تاریخ آوریل 2022، البته طبق اعلام رسمی خودش، 31 گوشی دیگر را هم به این سیستم عامل آپدیت کند. البته تعداد گوشی های واجد شرایط ویوو برای دریافت این آپدیت بسیار بیشتر است اما متأسفانه شرکت چینی نام این محصولات را اعلام ننموده است و نقشه راهی را هم شاهد نبوده ایم.

6. سونی

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: سونی اکسپریا 1 مارک 3 و اکسپریا 5 مارک 3
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 10 ژانویه 2022 (20 دی 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله سونی: 96 روز

ششمین شرکت این فهرست، سونی است. شرکت ژاپنی مطرح که البته این روزها خیلی شکوه و محبوبیت سال های گذشته خود را ندارد ولی گوشی فراوری می نماید و به فعالیت خود ادامه می دهد. برخلاف شرکت های دیگر نظیر LG یا HTC که فعالیت خاصی ندارند یا اینکه به طور کلی از بازار موبایل خارج شده اند، سونی به نظر نمی رسد قصد تسلیم شدن داشته باشد.

شرکت ژاپنی هیچ تاریخ تعیین یا نقشه راهی را برای عرضه اندروید 12 برای محصولاتش منتشر نکرد اما بسیاری از گوشی های اکسپریا که طی این چند سال یا با اندروید 10 عرضه شده اند یا 11، واجد شرایط دریافت آپدیت اندروید 12 هستند. در ماه ژانویه، سونی دو گوشی اکسپریا 1 مارک 3 و 5 مارک 3 را آپدیت کرد. اگرچه این آپدیت فقط در یک سری از بازارهای خاص برای این دو گوشی منتشر شد. در ماه مارس 2022، اکسپریا 1 مارک 32 و اکسپریا پرو هم این آپدیت را در اروپا، آسیا و آمریکا دریافت کردند. سونی در حساب رسمی خود در اینستاگرام تأیید کرد که اکسپریا 10 مارک 2 و 10 مارک 3 به زودی اندروید 12 را دریافت خواهند کرد.

7. شیائومی

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: شیائومی می 11 پرو و می 11 اولترا
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 18 ژانویه 2022 (28 دی 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله شیائومی: 104 روز

شیائومی در عرضه آپدیت اندروید 12 اصلا عملکرد خوبی از خود به نمایش نگذاشت. شرکت چینی اگرچه در سال گذشته، در بین شرکت هایی نهاده شد که خیلی سریع اندروید 11 را برای محصولات شان عرضه کردند، یعنی حوالی ماه نوامبر برای دستگاه هایی نظیر می 10 و می 10 پرو، در عرضه اندروید 12 برای اولین گوشی بنا به دلایلی که اصلا نمی دانیم چه هستند، 104 روز منتظر ماندیم.

نسخه پایدار رابط کاربری شیائومی یعنی MIUI 13 که مبتنی بر اندروید 12 نیز هست در ماه ژانویه، رسما در دسترس نهاده شد و همان زمان هم سری می 11 اولین گوشی هایی بودند که آن را دریافت کردند. چند روز بعد، بسیاری از گوشی های سری ردمی نوت و پوکو هم به اندروید 12 ارتقا پیدا کردند و شرکت چینی هم بعدها گفت 18 دستگاه دیگر خود را هم در سه ماه نخست 2022 به اندروید تازه ارتقا خواهد داد. البته می توان گفت تمام این 18 دستگاه، اندروید 12 را دریافت نموده اند و اگر هم تک و توک به جای مانده باشند، باید طی روزهای آینده آن را دریافت نمایند.

8. موتورولا

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: موتو G پرو
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 9 فوریه 2022 (20 بهمن 1400)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله موتورولا: 125 روز

موتورولا برای عرضه اندروید 11 برای گوشی های خود 144 روز زمان احتیاج داشت که واقعا این تأخیر عجیب و طولانی مدت کاربرانش را آزار داد. اینکه چهار ماه طول بکشد تا شرکتی یک آپدیت را بعد از عرضه رسمی برای گوشی هایش عرضه کند واقعا غیرقابل تحمل است به خصوص اینکه سال قبل، اندروید 10 طی 98 روز برای گوشی های این شرکت عرضه شده بود.

اما موتورولا امسال تصمیم گرفت اندکی عملکرد بهتری داشته باشد اما نه از دو سال قبل بلکه از سال گذشته و اندروید 12 را بعد از 125 روز برای اولین گوشی یعنی موتو G پرو عرضه کند. این آپدیت در ابتدا در ماه فوریه و در کشور انگلستان در دسترس نهاده شد. سپس در برزیل، آمریکا و سراسر اروپا هم شاهد انتشار آن بودیم. بنابراین اگر از یک گوشی موتورولا استفاده می کنید و می دانید که به اندروید تازه آپدیت می گردد، به نظر می رسد باید حداقل یکی دو ماهی منتظر بمانید.

البته موتورولا یک برنامه هم در سر دارد. شرکت فهرستی 30 تایی از محصولاتش را که شامل گوشی های بالارده، تاشو و گوشی های سری G می گردد در وب سایت رسمی خود منتشر کرد و گفت که به زودی آن ها را به اندروید 12 آپدیت می نماید.

9. LG

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: LG ولوت
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 22 مارس 2022 (2 فروردین 1401)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله سونی: 162 روز

رتبه نهم می رسد به شرکتی که دیگر در حوزه موبایل فعالیت نمی نماید یعنی LG. البته بعد از اینکه این شرکت از بازار موبایل خارج شد، قرار بود دیگر هیچ فعالیتی نداشته باشد و تأخیر 162 روزه ای هم که در عرضه اندروید 12 برای اولین گوشی این شرکت رخ داد باعث شد خیلی از کاربران اصلا به فکر فروش گوشی های خود باشند چون دیگر ناامید شده بودند. اما با این حال LG این آپدیت را بعد از گذشت بیش از 5 ماه عرضه کرد.

در حال حاضر یک فهرست رسمی هم از گوشی های واجد شرایط این شرکت برای دریافت اندروید 12 وجود دارد که قرار است همه آن ها تا سه ماه دوم امسال آن را دریات نمایند. البته این نقشه راه برای گوشی های کره است و شاید طول بکشد تا شاهد عرضه آن برای بازارهای دنیای باشیم.

10. ریلمی

 • اولین محصولی که به اندروید 12 آپدیت شد: ریلمی GT مستر ادیشن
 • تاریخ اولین عرضه رسمی: 28 مارس 2022 (8 فروردین 1401)
 • مدت زمان فاصله بین عرضه رسمی اندروید به وسیله گوگل و انتشار آن به وسیله ریلمی: 168 روز

در نهایت اما می رسیم به ریلمی؛ شرکتی که در زمینه فراوری گوشی هوشمند فعال است اما عرضه آپدیت اندروید 12 برای گوشی های آن از مدت زمانی که یک شرکت غیرفعال و مرده برای این کار احتیاج داشت هم بیشتر طول کشید. این عملکرد برای شرکتی که می خواهد در بازار با بهترین ها رقابت کند اصلا مناسب نیست خصوصا اینکه سال گذشته برای عرضه اندروید 11 فقط 87 روز منتظر ماندیم.

اگرچه ریلمی رابطه نزدیکی با اوپو، وان پلاس و ویوو دارد اما برنامه های خود برای عرضه آپدیت اندروید 12 را در ماه ژانویه تعیین کرد. با تمام این ها، این آپدیت ها فقط دسترسی اولیه هستند و اینکه بسیاری از گوشی های ریلمی به نسخه اصلی و پایدار دسترسی پیدا نمایند خیلی زمان می برد.

تا به امروز فقط گوشی های کمی از این شرکت پیروز شده اند آپدیت پایدار اندروید 12 را دریافت نمایند که از جمله این ها می توان به ریلمی GT مستر ادیشن ، ریلمی X7 مکس، ریلمی GT نئو، ریلمی 8، ریلمی X7 پرو و ریلمی X50 پرو اشاره نمود.

سایر شرکت ها چطور؟

اگر خبرهای مربوط به عرضه آپدیت اندروید برای گوشی ها را طی چند سال اخیر خوانده باشید، احتمالا می دانید که یک شرکت در فهرست 10تایی ما حضور ندارد.

آنر رابط کاربری مجیک UI 6.0 مبتنی بر اندروید 12 را رسما رونمایی کرد اما گفته می گردد از سه ماه دوم امسال فرایند انتشار آن برای گوشی هایش را شروع خواهد نمود و اولین محصولی هم که آن را دریافت می نماید آنر 50 خواهد بود. در همین حین هواوی هم رابط کاربری خود یعنی EMUI را که همچنان مبتنی بر اندروید 11 است با یک سری تغییرات راهی گوشی هایش نموده و چون تحت تحریم سنگین واقع شده است، عرضه اندروید 12 برای گوشی هایش هم خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2860

به "چه شرکت هایی زودتر از سایرین آپدیت اندروید 12 را منتشر نموده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه شرکت هایی زودتر از سایرین آپدیت اندروید 12 را منتشر نموده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید