بازار داغ اجاره رحم؛ 50 تا 70 میلیون تومان

به گزارش راوه بلاگ، اسمش جهانست. هرچند خودش هم می داند سهم چندانی از این جهان نبرده. شماره اش را از مردی می گیرم که روزی کارش اجاره رحم به مادران نابارور بوده و شماره اش را در اینستاگرام پیدا نموده ام. جهان دو فرزند دارد و جایی حوالی تهران زندگی می نماید. می گوید همان بار اول که رحمش را با امضای کلی بند و تبصره و سفته ای که از او گرفتند، اجاره داد، مجبور شد بچه را تحویل خانواده دهد. اما از آن روز انگار چیزی را در گوشه ای از این شهر گم نموده. می گوید با شیری که در سینه اش گره شده بود و بچه ای که نبود، روز های سختی را گذرانده.

بازار داغ اجاره رحم؛ 50 تا 70 میلیون تومان

همشهری در ادامه نوشت: او دلبسته شده بود و وقتی سزارین شد با پتویی که دورش پیچیده بودند، بدون اینکه یک بار بچه را ببیند، از بیمارستان بیرون آمد. افسردگی پس از زایمان همه چیز را برایش سخت تر کرد. آن قدر که تحمل یک بار دیگر امتحان کردنش را ندارد؛ حتی اگر از گرسنگی بمیرد. این حال و روز مادرانی است که تبلیغ کیسه حامل شان که فرزند آینده شما در آن است، تجربه می نمایند.

مادران فقیر در کوچه پسکوچه های این شهر که روزی برای لقمه ای نان، بخشی از وجودشان را گم کردند و دیگر نیافتند. در این گزارش، اما با این مادران و واسطه ها صحبت نموده ایم. از وکیل درباره قانون این جابه جایی پرسیده ایم و بین قیمت های پیشنهادی دنبال رقمی منطقی تر گشته ایم.

حکایت های یک مادر میانجی

اسمش رؤیاست. بار اول که رحمش را اجاره داد، دوقلو باردار شد و دی ماه 1395 بچه ها را به جهان آورد. یک بار دیگر خردادماه 97 فارغ شد و دفعه بعدش مهرماه 98، حالا هم در حال مصرف دارو برای آماده شدن بارداری چهارم است.

رؤیا هنوز 33ساله نشده و به قول خودش یکی دو سال دیگر وقت دارد که مادر میانجی باشد. او می گوید اهدای تخمک برایش چندان به صرفه نبوده و بارداری برایش بهتر است، چون حواسش بیشتر به همه ماجراست؛ برای اهدای تخمک پول دندانگیری نصیب آدم نمی گردد. شاید 3میلیون. آن هم اگر همه تخمک ها را خالی ننمایند و چیزی برای خود آدم بگذارند. معمولا هر بار باید 20تخمک خارج گردد. دکتر ها هم به خاطر بیهوشی و عوارض پیشنهاد نمی نمایند بیشتر از دو بار این عمل را انجام دهی. اما زایمان فرق می نماید. مادر خودم ده شکم زاییده.

رؤیا خودش می داند که این بارداری های مکرر یعنی کم خونی، پوکی استخوان، بیماری های رحم، لگن و عمر کوتاه. اما اینطور خودش را دلداری می دهد که می تواند اندک سرمایه ای برای پسرش جمع کند. از آنجا که مادران میانجی باید زایمان موفقی پیش از این کار داشته باشند، او یک پسر دارد.

رؤیا درباره کارش می گوید: بعد از هر زایمان و برای آمادگی برای بارداری بعدی باید آزمایش های سلامت بدهم که خیال خانواده ها را راحت کند. اگر کسی فشارخون، دیابت یا بیماری قلبی، ایدز و هپاتیت و سرخجه داشته باشد، نمی تواند مادر گردد. این البته با این شرایط است که باید یک بار بارداری بی خطر و فرزند سالم هم داشته باشد و دارو مصرف نکند. خانواده هم باید راضی باشند که البته با همین احتیاج اقتصادی دل خانواده را به دست می آورم.

بچه های 70میلیون تومانی

احمدی که سال ها کارش آشنا کردن مادران میانجی با آن هایی است که دل شان لک زده برای مادر شدن، می گوید: همه این 20سال که با مادران میانجی کار می کنم، آن قدر بلا سرم آمده که قرارداد یک صفحه ای روز اول حالا به 5صفحه پر از ماده و تبصره رسیده است. در قرارداد همه چیز لحاظ شده، از مدل زایمان تا مرگ مادر حین زایمان؛ قراردادی که همسران مادران میانجی هم باید امضایش نمایند تا فردا روزی مدعی نباشند.

هر رحم اجاره ای معمولا بین 50تا 70میلیون تومان برای زوج نابارور آب می خورد. البته این عدد گاهی در افرادی بالاتر هم می رود. مثلا آن هایی که در مطالبات شان حتی قد و وزن و سن و قیافه مادر جایگزین را شرط می نمایند. احمدی می گوید: تا امروز بیش از 200مورد رحم اجاره ای را مدیریت نموده ام و کسی مشکل و نارضایتی نداشته. معمولا 70میلیون تومان هزینه مادر و وکیل قرارداد است که از زوج نابارور گرفته می گردد.

او می گوید با چند بیمارستان کار می نماید و مادر حتما باید به پزشکان این بیمارستان ها مراجعه کند؛ روز های فرد به بیمارستان می روم و مدارکم را می برم تا مطمئن شوند که زوج بچه دار نمی شوند. البته این هزینه جدای هزینه IVf است. چند میلیون نیز هزینه کشت تخمک و اسپرم مرد در آزمایشگاه و انتقال آمبریو تشکیل شده از دهانه رحم به داخل حفره رحم مادر میانجی است. البته ماهانه یک تا یک میلیون و 500هزار تومان نیز باید یاری هزینه ای به مادر داده گردد، تا بتواند خوب تغذیه کند و مسئله ای نداشته باشد. هزینه آزمایش و دکتر هم با زوج خواهان رحم است.

همسران مادران جایگزین ذی نفعند

احمدی می گوید زمانی که این کار را آغاز نموده قیمت رحم اجاره ای 2میلیون تومان بوده؛ آن موقع تجربه مان کم بود و قراردادمان شامل بسیاری موارد نمی شد. گاهی مادر وقتی به در اتاق عمل می رسید از سزارین کردن ممانعت می کرد. همان وقت بود که پول بیشتری می خواست تا به حسابش واریز گردد. از همان روز ها تجربه شد که کم کم همه این موارد را به قرارداد اضافه کنیم. به نظر او هرچه ذی نفعان بیشتر باشند، هم به نفع جنین است، هم زوج نابارور.

او می گوید: همین که مادر میانجی خود را معرفی می نماید، از او یا طلاق نامه می خواهیم یا گواهی فوت همسر. اگر نه باید از همان جلسه اول شوهرش را هم با خود بیاورد تا او را توجیه کنیم. همسران آن ها نیز در این پول ذی نفعند و باید با این تصمیم همراهی نمایند. اتفاقا وقتی می فهمند که نفعی خواهند برد، خیلی به همسران باردارشان یاری می نمایند، چون در غیراین صورت و آسیب رسیدن به جنین پولی گیرشان نخواهد آمد. از همان اول برای اینکه به زوج نابارور صدمه ای نرسد از آن ها می خواهیم کمترین برخورد را با مادر میانجی داشته باشند و به وسیله وکیل از شرایط بچه مطلع شوند. از طرفی از مادر میانجی سفته چند ده میلیونی گرفته می گردد تا درصورت مشکل وکیل اقدام کند.

اما چرا به جای این واسطه ها به مؤسسه رویان مراجعه نمی گردد؟ رویان، مؤسسه ای زیرنظر جهاد دانشگاهی و جایی برای آن هایی است که می خواهند فلوشیپ نازایی بگیرند؛ آن هایی که می خواهند تجربه و سابقه ای برای خود دست و پا نمایند. متخصصانی که چندان ذی نفع نیستند و همین باعث می گردد به نگرانی های ناباروران چندان اهمیتی ندهند. مهناز جزو آن دسته مادرانی است که اول به رویان مراجعه نموده.

او می گوید: ما اول از این بازار نابسامان رهن و اجاره ترسیدیم و به رویان رفتیم. اما پزشکان آنجا آب پاکی را ریختند روی دست مان و گفتند IVf انجام نمی دهند و گزارش آندومتر را 7 اعلام کردند. این عدد اصلا عدد خوبی نیست، درحالی که 8 و 9 عدد امیدوارنماینده ای است. خب همه می دانند که سونولوژیست ها با میلی متر سر و کار دارند و آن ها که در رویان هستند متخصصان زنان اند و سونوگرافی نمی نمایند. درحالی که وقتی جواب آندومتر را به یک سونولوژیست نشان دادیم، نظر دیگری داشت. ما مجبور شدیم به این بازار آشفته برویم. حالا هم یک کودک هفت ماهه دارم که تا 2 ماه دیگر به جهان می آید.

فرزند قسطی با شرایط مناسب

پشت تلفن صدایش را صاف می نماید و می گوید از چه می ترسم؟ کافی است اولِ کار فقط 10میلیون پرداخت کنم که بخشی از آن هزینه دارو ها و... می گردد. بعد هم تا 12هفتگی کم کم رقم را بپردازم که جمعاً تا زمان زایمان می گردد 50میلیون تومان. پس از زایمان و ترخیص و تحویل بچه باقی پول تسویه می گردد.

شهره شماره اش را به عنوان اجاره دهنده رحم در سایت ها گذاشته است. او می گوید 35ساله است، اما کاملا سالم و تر و فرز است و اصلا به 35ساله ها نمی خورد. دختر نوجوانی دارد و تازه قول رحمش را به زوجی داده و نمی تواند پیشنهادم را قبول کند. به نظرش نباید نگران باشم، چون پول بچه را خدا می رساند. شهره همسری ندارد و دکتر 2 ماه استراحت مطلق داده که قرار است پرستار بگیرد تا این دوره را طی کند. از آن هایی است که آزاد عمل نموده و به هیچ یک از بیمارستان ها نرفته.

از خانواده اش که می پرسم می گوید یک جور راضی شان می نماید، آن ها می دانند که وضع اقتصادی اش مناسب نیست، مجبورند موافقت نمایند. او یک مادر میانجی است که بی واسطه پا به میدان گذاشته و خلاف آنچه نشان می دهد، کمی نگران حق و حقوقش است. خودم را مادر ناباروری معرفی نموده ام که از او مشورت می خواهد.

وقتی درباره صیغه بارداری به او می گویم انگار حرف برخورنده ای زده باشم می گوید اصلا چنین کاری نکنم. در صیغه بارداری مردانی که حاضر نیستند فرزندشان در رحم بیگانه ای جا خوش کند، همسرشان را راضی می نمایند برای شان کسی را صیغه کند و بعد از بارداری و به جهانآمدن بچه، رها کند و برود. این شرایط بار روانی زیادی به مادر جایگزین و مادر نابارور وارد می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2003

به "بازار داغ اجاره رحم؛ 50 تا 70 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار داغ اجاره رحم؛ 50 تا 70 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید