ایران و ونزوئلا، ایالات متحده را به چالش کشیدند

به گزارش راوه بلاگ، مرکز امنیتی سوفان مستقر در نیویورک گزارش کرد که ایران و ونزوئلا با محموله 1.5 میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی، مستقیماً ایالات متحده آمریکا را به چالش کشیدند.

ایران و ونزوئلا، ایالات متحده را به چالش کشیدند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مرکز امنیتی سوفان مستقر در نیویورک امروز (سه شنبه) با اشاره به ورود نفتکش های حامل سوخت ایران به قلمرو ونزوئلا گزارش داد که ایران و ونزوئلا، ایالات متحده آمریکا را به چالش کشیدند.

در مقدمه این گزارش به ورود نفتکش های حامل سوخت ایران به ونزوئلا اشاره شد و نوشته شد، که از 25 ماه می (پنجم خردادماه)، پنج نفتکش حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین (60 میلیون گالن) و مشتقات نفتی ورود به آب های ونزوئلا را آغاز کردند و دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت که این نفتکش ها را به سوی بنادر اسکورت و همراهی می کند.

این مرکز امنیتی سپس با این مقدمه ادامه داد که این محموله های سوخت نمایانگر اقدام مشترک ایران و ونزوئلا برای به چالش کشیدن سیاست دولت ترامپ است که تاحد زیادی متشکل از وضع تحریم های سخت علیه هر دو کشور ایران و ونزوئلا است.

این مرکز امنیتی سپس ادامه داد که محموله های سوخت ایران در حقیقت نقض قوانین تحریم های آمریکا علیه صادرات انرژی ایران و همچنین نقض تحریم های آمریکا علیه معاملات با ونزوئلا است.

آنطور که این مرکز امنیتی توضیح داده است، سیاست آمریکا بر پایه سرنگونی دولت مادورو به نفع خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا است و همچنین آمریکا قصد دارد با پیشبرد فشار های حداکثری به ایران، از حمایت های تهران از گروه های مقاومت در منطقه جلوگیری کند.

این مرکز سپس با اشاره به این موارد به ناتوانی آمریکا در مقابله با چالش جدید ایران و ونزوئلا اشاره کرد و نوشت که به نظر می رسد که گزینه های آمریکا برای مقابله با چالش جدید ایران و ونزوئلا محدود است و گرچه نیروی دریایی آمریکا اخیراً حضور در منطقه کارائیب را به منظور مقابله با قاچاق مواد مخدر افزایش داده است، اما مقام های نظامی آمریکا تصریح کرده اند که از هرگونه برنامه آمریکا برای رهگیری، جستجو یا توقیف نفتکش های ایران بی اطلاع هستند.

طبق این گزارش، در قوانین مربوط به تحریم های آمریکا و قوانین بین المللی، اشاره ای به توقیف چنین نفتکش هایی نشده است و تنها به تحریم نهاد هایی که در انتقال این محموله مشارکت دارند اشاره شده است و این در حالی است که تمامی شرکت های ایرانی و ونزوئلایی که در این معامله مشارکت دارند، از قبل تحت تحریم های آمریکا بوده اند.

از طرف دیگر، مقام های آمریکا به جامعه جهانی توصیه کرده اند که با نفتکش های ایرانی همکاری نکنند و همچنین به آندسته از خدمه نفتکش ها که احتمالا با ایالات متحده در توقیف این کشتی ها همکاری کنند، وعده پاداش داده است، اما تا به امروز هیچ گونه تلاشی برای همکاری با آمریکا مشاهده نشده است.

مرکز سوفان سپس به تأثیر همکاری ایران در انتقال سوخت به ونزوئلا و بهبود موقعیت مادورو اشاره کرد و نوشت که تحویل موفقیت آمیز سوخت به مادورو کمک می کند تا در این برهه از زمان که مخالفانش نیز در پی گام های اشتباهی، چون کودتای ناکام، تضعیف شدند، از سقوط اقتصادی این کشور جلوگیری کند.

این مرکز امنیتی در پایان گزارش خود نتیجه گیری کرد که محموله های سوخت نشان داد که ایران مستقیما می تواند با تقویت دولتی که هدف بزرگ دولت ترامپ بوده، ایالات متحده آمریکا را در نیمکره خودش به چالش بکشد.

نفتکش های فورچون و فارست روز گذشته علیرغم تهدیدات و فشار های ایالات متحده آمریکا وارد ونزوئلا شد و قرار است به همراه سه نفتکش دیگر، در مجموع بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را از ایران به این کشور که علیرغم داشتن ذخایر نفتی، به دلیل تحریم های آمریکا با بحران انرژی روبروست، حمل کنند.

تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا که به خاطر تحریم های آمریکا با کمبود سوخت روبرو است با عصبانیت مقامات واشنگتن همراه شده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا در اظهاراتی عنوان کرده که واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلاست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 927

به "ایران و ونزوئلا، ایالات متحده را به چالش کشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و ونزوئلا، ایالات متحده را به چالش کشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید