افرادی که در برابر کووید-19 مصونیت پنهان دارند ، وظیفه لنفوسیت T در بدن و اثر آن در کشف واکسن

به گزارش راوه بلاگ، آزمایش ها نشان می دهد که نوعی از سلول های دفاعی به نام سلول تی که به ویروس کرونا واکنش نشان می دهند، در خون 40 تا 60 درصد کسانی که تا به حال دچار عفونت کرونا نشده اند، وجود دارد.

افرادی که در برابر کووید-19 مصونیت پنهان دارند ، وظیفه لنفوسیت T در بدن و اثر آن در کشف واکسن

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، وظیفه اصلی این نوع سلول که به سلول تی یا لنفوسیت تی معروف است، کشف و نابودی عوامل بیماری زا و سلول های آلوده است. در این راه نیز از پروتئین هایی استفاده می نماید که در سطحش وجود دارد و با پروتئین های سطح این عوامل خارجی پیوند می خورند.چون سلول های تی تا سالیان مدیدی پس از عفونت در خون باقی می مانند،در حافظه بلندمدت دستگاه ایمنی بدن نقش دارند.

ابتدا دانشمندان، بیمارانی پیدا کردند که با وجود رهایی از بیماری کووید-19 هیچ پادتنی در بدن نداشتند، و سپس معلوم شد که تعداد اینگونه افراد احتمالا خیلی هم زیاد است.

در مرحله بعدی تعیین شد که پادتن ویروس کرونا فقط چند ماه در بدن باقی می ماند.

خلاصه اینکه پادتن قطعا یاری شایانی به ردگیری بیماری نموده است، اما شاید آنقدری که قبلا فکر می کردیم در ایجاد مصونیت نقش نداشته باشد.

در این مدت توجه جهان عمدتا جلب مقوله پادتن ها بود، اما پژوهشگران به مرور به این نتیجه رسیده اند که شاید نوع دیگری از مصونیت نیز وجود داشته باشد.

گونه مرموزی از گلبول سفید که تا پیش از این جای چندانی در مخیله مردم نداشته است، شاید در مبارزه با ویروس کرونا نقشی کلیدی ایفا نماید.

هنگامی که محققان نمونه های خونی را که سال ها پیش از همه گیری ویروس کرونا برداشته شده بود آنالیز کردند، سلول هایی یافتند که تعیینا برای تشخیص پروتئین های سطح ویروس کرونا ساخته شده اند.

گام عظیم در درمان سرطان | کشف روشی برای کشتن همه سلول های سرطانی

وظیفه اصلی این نوع سلول که به سلول تی یا لنفوسیت تی معروف است، کشف و نابودی عوامل بیماری زا و سلول های آلوده است. در این راه نیز از پروتئین هایی استفاده می نماید که در سطحش وجود دارد و با پروتئین های سطح این عوامل خارجی پیوند می خورند.

از آنجایی که سلول های تی تا سالیان مدیدی پس از عفونت در خون باقی می مانند، در حافظه بلندمدت دستگاه ایمنی بدن نیز نقش ایفا می نمایند.

چند پژوهش مختلف نشان داده است که اشخاصی که به کووید-19 مبتلا می شوند در خون خود این سلول ها را دارند، حتی اگر علائم خاصی هم نداشته باشند.

اتفاق عجیبتر این است که دانشمندان اخیرا کشف نموده اند که تست پادتن برخی از افراد ممکن است منفی باشد، اما تست سلول تی آن ها مثبت گردد.

لذا گمان می رود که مصونیت در برابر این بیماری شاید دو برابر آنچه قبلا تصور می شد عمومیت داشته باشد. آزمایش ها نشان می دهد که سلول تی در خون 40 تا 60 درصد کسانی که تا به حال ویروس کرونا نداشته اند، وجود دارد.

نقش اساسی سلول های تی شاید در شرح افزایش خطر بیماری با افزایش سن و صدمه ای که ممکن است به طحال بزند نیز به ما یاری کند.

  • اما دانش ما درباره سلول تی و کووید-19 چقدر است؟

آدریان هیدی، استاد ایمونولوژی در کالج دانشگاهی لندن، می گوید اگر به کسانی که به خاطر کووید-19 بستری شده اند نگاه کنیم - و البته کسانی که به این بیماری دچار شده اند ولی نیازی به مراقبت بیمارستانی پیدا ننموده اند - کاملا تعیین است که سلول های تی بدنشان واکنش نشان داده است. این قطعا برای کسانی که پیگیر مساله واکسن بوده اند خبر خوبی است، چرا که نشان می دهد ما می توانیم سلول تی یا پادتنی بسازیم که ویروس را می شناسد.

اما مسئله ای وجود دارد. در خیلی از بیمارانی که به خاطر شدت بیماری بستری شده اند، واکنش سلول های تی طبق برنامه پیش نرفته است.

پروفسور هیدی می گوید سلول های تی نیز به تعداد هنگفت تحت تاثیر قرار می گیرند. اتفاقی که برایشان می افتد مثل یک جشن عروسی است که خوب پیش نرفته است؛ تکثیر و فعالیت زیاد و در عین حال ناپدید شدن سلول ها از درون خون.

به گفته او کالبدشکافی جان باختگان کووید-19 خبر از نوعی فساد سلولی می دهد.

این اتفاق در طحال و گره های لنفاوی، یعنی محل معمولی زندگی سلول های تی، بیشتر دیده می گردد. مساله ناامیدنماینده این است که فساد سلولی در طحال نشانه محرز بیماری سلول های تی است، یعنی خود آن ها مورد حمله قرار گرفته اند.

پروفسور هیدی می گوید اگر به کالبدشکافی بیماران مبتلا به ایدز نگاه کنید، با همین مسائل روبه رو می شوید. اما اچ آی وی ویروسی است که مستقیما سلول های تی را آلوده می نماید، در می زند و وارد می گردد.

در حال حاضر اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس کرونا نیز می تواند همین کار را بکند.

کاهش تعداد سلول های تی شاید دلیل ابتلای سخت تر سالخوردگان به کووید-19 باشد.

پروفسور هیدی می گوید که آزمایش هایی که با استفاده از ویروس سارس، خویشاوند نزدیک ویروس کرونای جدید، روی موش ها اجرا شده است نشان می دهد که ورود ویروس به بدن حیوان باعث فراوری سلول های تی می گردد که در ادامه این ویروس را از بین می برند. اما این واکنش در موش های مسنتر به طرز قابل توجهی ضعیفتر است.

به گفته او شما وقتی به سی و چند سالگی می رسید، غده تیموس آغاز به کوچکتر شدن می نماید. این غده نقش بسیار مهمی در توسعه دستگاه ایمنی دارد و فراوری روزانه سلول تی در بدنتان به شدت کم می گردد.

پروفسور هیدی می گوید که بگذارید به ویروس سارس بازگردیم که سال 2002 پدیدار شد. دانشمندان بعد از چند سال مجددا سراغ کسانی رفتند که به این ویروس دچار شده بودند و متوجه شدند که سلول های تی هنوز در این افراد وجود دارد.

این مساله که ویروس های کرونا می توانند منجر به فراوری سلول های تی ماندنی شوند باعث شد تا دانشمندان سراغ نمونه های خونی بفرایند که قبلا از مبتلایان به ویروس سارس گرفته شده بود تا ببینند چیزی که بتواند کووید-19 را تشخیص دهد در آن ها پیدا می گردد یا نه.

و پیدا هم شد. وجود این سلول ها شاید بیانگر این احتمال باشد که کسانی که دچار کووید-19 وخیم می شوند این سلول های تی را در خون خود ندارند.

به گفته پروفسور هیدی راستش فعلا نمی توان در این باره نظر قطعی داد.

  • آیا این یافته ها به ساخت واکسن یاری می نماید؟

اگر سابقه ابتلا به ویروس های مختلف آنفلوآنزا و سرماخوردگی به ملایمتر شدن علائم کووید-19 منجر گردد، می توان گفت که امری مثبت در فرایند فراوری واکسن است، چرا که ثابت می نماید که سلول های تی تا سال ها در بدن می مانند و از آن محافظت می نمایند.

اما حتی اگر چنین نباشد هم درگیری سلول های تی با این بیماری می تواند مفید باشد، و هر چه دانش ما از این سلول ها بیشتر گردد بهتر است.

طبق شرحات پروفسور هیدی، روش طراحی واکسن معمولا به نوع واکنشی بستگی دارد که دانشمندان می خواهند در دستگاه ایمنی بدن ایجاد نمایند.

برخی ها شاید باعث ایجاد پادتن شوند، پروتئین های سرگردانی که می توانند به عوامل بیماری زا بچسبند و یا آن ها را خنثی نمایند یا برای برخورد دیگر بخش های دستگاه ایمنی نشانه گذاری نمایند.

هدف نمونه های دیگر شاید دخیل کردن سلول های تی باشد، یا شاید تحریک قسمت های دیگر دستگاه ایمنی.

چیزی که پروفسور هیدی را دلگرم می نماید این است که دستگاه ایمنی به وضوح ویروس کرونا را می بیند، حتی در بیمارانی که حالشان وخیم است.

به گفته او اگر بتوانیم جلوی اتفاقی را که برای سلول های تی در بیماران می افتد بگیریم، قطعا در راه مهار این بیماری پیشرفت خواهیم کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1263

به "افرادی که در برابر کووید-19 مصونیت پنهان دارند ، وظیفه لنفوسیت T در بدن و اثر آن در کشف واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افرادی که در برابر کووید-19 مصونیت پنهان دارند ، وظیفه لنفوسیت T در بدن و اثر آن در کشف واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید