احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

به گزارش راوه بلاگ، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه آمار رسمی درباره تعداد دستگاه های استخراج رمز ارز وجود ندارد، گفت: برآوردی که حدود دو سال قبل اجرا شده، نشان می دهد 500 هزار دستگاه در ایران موجود بوده است.

احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، سال گذشته قبل از این که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی گردد، به ماینرها (استخراج کنندگان رمزارز) قاچاقچی برق می گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت. اما به رسمیت شناختن این صنعت به این معنی نبود که مانند دیگر صنایع با آن برخورد گردد.

استخراج رمز ارز با انرژی کمتر و بازدهی بیشتر

محمدرضا شرفی رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار مالی ایرنا گفت: برخورد دستگاه ها با استخراج رمز ارز خیلی سخت تر و محدودتر از صنایع دیگر است. محدویت هایی که خلاف قانون است اما هنوز نتوانسته اند از آن ها عبور کنند.

او معتقد است با قوانین دست و پاگیری که در این حوزه وضع شده، معدود اشخاصی می توانند در حوزه استخراج رمز ارز فعالیت کنند و همه مردم در حال حاضر راهی برای ورود به این فعالیت ندارند. فعالیتی که با صرف انرژی کمتر نسبت به صنایع دیگر، پربازده تر است.

وی با این توضیحات اضافه کرد: طبق مصوبه تیرماه سال گذشته هیات دولت، استخراج رمز ارز به عنوان یک فعالیت تولیدی صنعتی به رسمیت شناخته شد اما دستورالعمل وزارت صمت برای فعالیت استخراج رمز ارز در کشور بسیار عجیب است و فعالیت مجموعه ها را به طور عملی به شهرک های صنعتی که زیر نظر شرکت شهرک های صنعتی فعالیت می کنند، محدود کرده است که این شرکت هم اجازه برای فعالیت نمی دهد.

شرفی تشریح کرد: به واسطه این اتفاق بسیاری از سرمایه های کشور بدون استفاده مانده اند. ورود به این صنعت نیاز به سرمایه گذاری مجدد و اتلاف منابع دارد که این موضوع کاملا مغایر با اصول جهش تولید است. برای برداشته شدن این موانع، نامه نگاری هایی انجام دادیم اما هنوز چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

در این زمان خاص است که می توان از دستگاه هایی که وارد شده در راستا قانونی استفاده کرد. اگر راستا قانونی وجود نداشته باشد، مردم ناچار دستگاه های قاچاق خود را به زیرزمین ها می برند و فرصتی که می تواند به نفع کشور باشد به همین سادگی از دست رفته و تبدیل به تهدید می گردد.

شرفی اضافه کرد: علاوه بر این وزارت صمت محدویتی برای انشعاباتی که اکنون بدون استفاده مانده، در نظر گرفته است. در حالی که می توان با تغییر تعرفه از این انشعابات برای استخراج رمز ارز استفاده کرد اما با محدود کردن این امکان، حداقل توان انشعاب را 250 کیلووات در نظر گرفته اند.

سهم کشور از استخراج رمز ارز قابل وصول است

او در توضیح این که چرا تخصیص حداقل 250 کیلووات می تواند مشکل آفرین باشد، اضافه کرد: در این توان صرفا می توان از ترانسفورماتور زمینی استفاده کرد که قیمت آن 2.5 برابر ترانس هوایی است و این تفاوت قیمت به فعالان این صنعت تحمیل شده است.

شرفی با بیان این که ما در کشور، صنعتی نداریم که برای تولید آن میزان حداقلی در نظر گرفته شده باشد، گفت: اگر می خواهیم از افراد دعوت کنیم که به صورت شفاف کار کنند، باید موارد این چنینی در آن لحاظ گردد. اگر فعالیت شفاف گردد، سهم کشور از این فعالیت مالی قابل وصول است. اما زمانی که موانع ایجاد می گردد و افراد نمی توانند قانونی کار کنند، ممکن است به سمت راستاهای نادرست بروند.

شرفی فعالیت غیرمجاز، استفاده از برق به شیوه نادرست و پایین تر از تعرفه، واردات دستگاه های قاچاق و شفاف نبودن فعالیت ماینینگ در جامعه را راستاهای نادرستی می داند که افراد ممکن است در آن قدم بگذارند.

دستگاه های ماینینگ، ثبت می شوند

او درباره مصوبه خوداظهاری دستگاه های ماینینگ گفت: تقریبا از حدود 25 روز قبل خوداظهاری دستگاه های ماینینگ آغاز شده است. به واسطه این سایت، فقط دستگاه های ثبت شده در این صنعت به رسمیت شناخته می شوند و در واقع می توان گفت دستگاه های استخراج رمز ارز در حال رجیستر شدن است. اما زمانی این کار می تواند تاثیر خوبی داشته باشد که موانعی که وزارت صمت سر راه استخراج رمز ارز گذاشته است، حذف گردد و فعالیت در این صنعت شفاف گردد.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران درباره تعداد دستگاه های ماینینگ موجود در ایران با بیان این که آمار رسمی در این خصوص وجود ندارد، اضافه کرد: برآوردی که حدود دو سال قبل اجرا شده، نشان می دهد 500 هزار دستگاه در ایران موجود بوده، البته اکنون و با گذشت این مدت، قطعا تعدادی از این دستگاه ها از رده خارج شده اند.

وی اضافه کرد: در تمامی صنایع معمولا طول عمر خطوط تولید بین10 تا 20 سال است اما عمر حداکثری دستگاه های استخراج رمز ارز 2 سال است. در حوزه استخراج رمز ارزها، هر چند ماه یکبار دستگاه های به روزتر وارد چرخه کار می شوند و فعالان این حوزه باید مدام به فکر جایگزین کردن تکنولوژی های جدید باشند.

این فعال صنعت ماینینگ درباره گستره فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز در داخل کشور گفت: 90 درصد افراد فعال در این حوزه در مناطق آزاد و ویژه در حال کار کردن هستند که ورود به آن مکان ها کار هر کسی نیست. 10 درصد مابقی نیز در سرزمین اصلی مشغول فعالیت هستند. در حالی که بسیاری از مناطق ویژه و آزاد از نظر اقلیمی مناطق مساعدی برای این کار نیستند.

شرفی در توضیح بیشتر گفت: دستگاه های استخراج رمز ارز در زمان فعالیت گرما ایجاد می کنند و برای رفع این گرما نیاز است هوای مجموعه مرتبا رصد شده و خنک سازی صورت گردد. برای تامین درجه دمای مناسب برای دستگاه ها سیستم خنک کننده تعبیه می گردد. سیستمی که علاوه بر برق، به منبع آب هم نیاز دارد. اگر استخراج کنندگان بتوانند در اقلیم مساعد فعالیت کنند قطعا انرژی کمتری صرف می گردد.

هزار مجوز فعالیت صادر شده است

وی با بیان این که برای این فعالیت تا الان هزار مجوز صادر شده است، تاکید کرد: از آذر سال گذشته که وزارت صنعت صدور مجوز را آغاز کرد، حدود هزار مجوز صادر شده است که اکنون به دلیل محدویت هایی مانند انشعاب برق، محدودیت محل استقرار، سرمایه، میزان توان پردازشی، زیرساخت های که باید در واحدهای صنعتی لحاظ شوند، تنها20 مجموعه فعالیت می کنند.

شرفی درباره قیمت روز دستگاه های استخراج رمز ارز گفت: شنیده ها حاکی از آن است که دستگاه های استخراج رمز ارز به دلیل بالا رفتن قیمت بیت کوین افزایش 100 درصدی قیمت داشته اند و الان با میانگین سه تا چهار هزار دلار خرید و فروش می شوند.

او بالا رفتن مصرف برق به واسطه استخراج بیت کوین را نوعی فرافکنی می داند که شاید ریشه سر و صدای آن به شبکه های خارجی برمی گردد. شرفی گفت: زمانی که این موضوع در کشور مطرح شد، بیش از رسانه های داخلی، رسانه های خارجی آن را در بوق و کرنا کردند تا یک دروغ را در جامعه بسط بدهند. آن ها قصد دارند با تبلیغ مساله ای غیر واقعی را واقعی جلوه دهند و با همراه سازی افکار عمومی فرصت استخراج رمز ارز و منافعی که در این راستا می توان به دست آورد را از کشور بگیرند.

وی گفت: براساس برآوردهای اجرا شده، 4 درصد از کل استخراج رمزارزها در ایران انجام می گردد. طبق محاسبه های اجرا شده، هر ساعت 12 هزار مگاوات در جهان صرف استخراج بیت کوین می گردد. اگر برای ایران سهم 5 درصدی هم در نظر بگیریم، می توان گفت هر ساعت تقریبا 600 مگاوات برق مصرف می گردد که وزارت نیرو برای 310 مگاوات آن مجوز صادر کرده است.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران اضافه کرد: اکنون مصرف برق در ساعت اوج مصرف40 هزار مگاوات است و این عدد آن قدر تاثیرگذار نیست که باعث خاموشی گسترده و اختلال گردد. تصور می کنم برخی رسانه های غربی با تمرکز بر این اخبار نادرست و ایجاد فشار توسط افکار عمومی در اثر اطلاعات غلط قصد دارند ما را وادارند تا با دست خودمان کشور را از عواید این صنعت محروم کنند. قیمت برقی که در این صنعت استفاده می گردد، 10برابر تعرفه برق صنعتی است که از نظر مالی هم برای کشور آورده خوبی دارد.

->

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1918

به "احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید