آیا خوردن یخ ضرر دارد؟

به گزارش راوه بلاگ، زندگی امروز / تمایل به خوردن یخ می تواند علامت کمبود تغذیه ای یا یک اختلال خوردن باشد، و حتی می تواند به کیفیت زندگی تان آسیب بزند. جویدن یخ می تواند منجر به مسائل دندانی گردد مانند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان.

آیا خوردن یخ ضرر دارد؟

به گزارش زندگی امروز به نقل از بهترین ها، در روزهای گرم تابستان هیچ چیزی مثل نوشیدن یک لیوان آب سرد که تکه های کوچک یخ در آن غوطه ورند لذت بخش نیست و عطش را فرو نمی نشاند. حتی وقتی که حالت تهوع دارید، مکیدن تکه های یخ می تواند حال تان را بهتر کند اما آیا واقعا جویدن و مکیدن این تکه های سخت و یخی مستقیما بعد از خارج کردن از فریزر ضرری برای شما ندارد؟ تمایل به خوردن یخ می تواند نشاندهنده یک بیماری پنهان به نام پاگوفاگیا باشد. پاگوفاگیا یعنی تمایل وسواس گونه به خوردن یخ.

تمایل به خوردن یخ می تواند علامت کمبود تغذیه ای یا یک اختلال خوردن باشد، و حتی می تواند به کیفیت زندگی تان آسیب بزند. جویدن یخ می تواند منجر به مسائل دندانی گردد مانند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان.

چرا بعضی از افراد دوست دارند یخ بخورند؟

بیماری های متعددی می تواند باعث میل به خوردن یخ گردد، شامل:

کم خونی یا فقر آهن

تمایل بی اختیار به خوردن یخ معمولا به نوعی شایع از کم خونی به نام فقر آهن مربوط می گردد. فقر آهن زمانی روی می دهد که خون، به اندازه کافی سلول های قرمز ندارد. کار ِ سلول های قرمز خون، انتقال اکسیژن در سراسر بافت های بدن است. بدون اکسیژن شما احساس خستگی و تنگی نفس خواهید کرد. افرادی که فقر آهن دارند، یعنی آهن کافی در خون شان وجود ندارد. آهن برای ساخت سلول های قرمز و سالم خونی لازم است و بدون آن، سلول های قرمز نمی توانند اکسیژن را آنطوری که باید به همه جای بدن انتقال بدهند.

بعضی از محققان عقیده دارند جویدن یخ، اثر خاصی در بدن افرادی که فقر آهن دارند ایجاد می نماید که خون بیشتری را به سمت مغز می فرستد. خون بیشتر در مغز یعنی اکسیژن بیشتر در مغز. مغز این افراد چون عادت نموده است که محروم از اکسیژن باید، این حجم ناگهانی از اکسیژن باعث می گردد سطح هوشیاری و شفافیت مغزی افزایش پیدا کند. پژوهشگران مطالعه کوچکی انجام دادند و در آن افراد قبل و بعد از خوردن یخ تست دادند. آنهایی که فقر آهن داشتند بعد از خوردن یخ، نتایج خیلی بهتری در تست کسب کردند اما آنهایی که فقر آهن نداشتند، خوردن یخ تاثیری روی نتایج تست شان نگذاشته بود.

پیکا

پیکا، نوعی اختلال خوردن است که فرد مبتلا به طور بی اختیار چیزهایی غیر خوردنی می خورد مثلا یخ، خاک، کاغذ، خاکستر و ... پاگوفاگیا، نوعی از پیکا است که شامل خوردن یخ، برف و یا آب یخ می گردد. افرادی که پیکا دارند به دلیل یک بیماری فیزیکی مثل فقر آهن یخ نمی خورند، بلکه یک دلیل روحی برای این کارشان وجود دارد. پیکا معمولا با علا ئم دیگری چون بیماری های روانی و ناتوانی های عقلانی همراه است. در ضمن پیکا در دوران بارداری هم ممکن است روی بدهد.

دلیل تمایل به خوردن یخ چگونه تشخیص داده می گردد؟

اگر تمایل تان به خوردن یخ بیشتر از یک ماه طول کشید، به پزشک مراجعه کنید. اگر باردار هستید باید هر چه زودتر جهت آزمایش خون به پزشک تان مراجعه کنید. کمبود ویتامین و مواد معدنی در دوران بارداری می تواند موحب مسائل جدی گردد. پزشک یک سری آزمایش خون برای تان تجویز خواهد نمود تا شرایط آهن خون تان را آنالیز کند. اگر تست خون تان، فقر آهن را نشان داد پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری برای تان تجویز کند تا دلیل پنهان را پیدا کند، مثلا خونریزی داخلی.

آیا جویدن یخ می تواند باعث بیماری گردد؟

اگر تمایل تان به خوردن یخ واقعا جدی است پس ممکن است خیلی بیشتر از آنچه که خودتان بفهمید یخ بجوید. افرادی که پاگوفاگیا دارند ممکن است هر روز چندین تکه یخ بخورند.

مسائل دندانی

دندان های شما جوری ساخته نشده اند که بتوانند هر روز تکه های سفت یخ را بجوند. بنابراین به مرور زمان مینای دندان های تان آسیب خواهد دید. مینای دندان، محکم ترین بخش دندان است که بیرونی ترین لایه دندان را تشکیل داده و از لایه های درونی در برابر پوسیدگی و آسیب محافظت می نماید. وقتی مینای دندان خورده می گردد، دندان نسبت به سرما و گرما بینهایت حساس می گردد و احتمال پوسیدگی به اندازه چشمگیری بیشتر خواهد شد.

عوارض ناشی از فقر آهن

اگر فقر آهن درمان نشده باقی بماند، تشدید شده و می تواند موجب مسائل زیر گردد:

  • مسائل قلبی شامل عظیم شدن قلب و نارسایی قلبی
  • مسائلی در دوران بارداری شامل زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد
  • اختلالات رشد و اختلالات جسمی در نوزادان و بچه ها.
عوارض ناشی از پیکا

پیکا بیماری بسیار خطرناکی است که می تواند منجر به عوارض پیچیده ای گردد که بسیاری از آنها شرایط اضطراری ایجاد می نمایند. البته یخ نمی تواند آسیب درونی بزند اما سایر مواد غیر خوراکی می توانند. اگر کسی دچار پاگوفاگیا باشد ممکن است بی اختیار چیزهای دیگری هم بخورد. بسته به چیزی که خورده می گردد پیکا می تواند منجر به مسائل دفع، انسداد روده، سوراخ شدن روده، مسمومیت، عفونت و یا خفگی گردد.

میل به خوردن یخ چگونه درمان می گردد؟

اگر مشکل تان جدی باشد باید دلیل آن را پیدا کنید. اگر فقر آهن دارید، مکمل آهن درمان فوری مشکل شما خواهد بود. اگر دچار نوعی از پیکا هستید، درمان کمی پیچیده تر خواهد بود. مصاحبه درمانی می تواند مفید باشد مخصوصا اگر همراه با داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب انجام گردد.

منبع: زندگی روز
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2583

به "آیا خوردن یخ ضرر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن یخ ضرر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید