آمادگی ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، خسارت پرداخت می کنیم

به گزارش راوه بلاگ، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه: ایران آمادگی دارد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش تحویل دهد اما باید مطمئن شویم سوءاستفاده هایی از این جعبه سیاه انجام نخواهد شد.

آمادگی ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، خسارت پرداخت می کنیم

دریافت 6 MB

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: حسن بهافرایند، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه از همان ساعات اولیه هواپیمای اوکراینی همکاری جامعی را با کشورهایی که اتباع شان در این هواپیما دچار سانحه شدند شروع کردیم گفت: متاسفانه بیشتر کسانی که جان خود را در این هواپیما از دست دادند از اتباع ایرانی بودند.

وی با تاکید بر اینکه ما چیزی برای پنهان کردن نداشتیم و از سایر کشورها برای کل فرایند تحقیقات دعوت به عمل آوردیم اضافه کرد: از جمله این کشورها اوکراین که هواپیما متعلق به آنهاست و نیز کانادا و سایر کشورها بود که کارشناسان آن ها در محل سانحه حضور یافتند و قطعات و لاشه هواپیما را دیدند و نوع تشخیص هویت افراد را حتی در پزشکی قانونی ملاحظه کردند.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با بیان این که پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران در تشخیص ژنتیکی از قابلیت بالایی برخوردار است، گفت: آن ها نیز این قابلیت را تأیید کردند.

وی اضافه کرد:تیم بزرگی از سایر کشورها بودند و فقط از اوکراین بیش از 50 نفر در زمینه بررسی این پفراینده با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشتند. همچنین سازمان هواپیمایی کشوری ایران به شکل حرفه ای تا به امروز با این موضوع برخورد کرده و هیچ مسئله سیاسی نداشته ایم.

بهافرایند با بیان این که سقوط هواپیمای اوکراینی فاجعه ای برای کشور ما بود و بسیار متأسفیم، گفت: هم اکنون طبق گزارش های دریافت شده، تحقیقات فنی سازمان هواپیمایی کشوری در ایران تقریبا رو به اتمام و کاملاً تعیین و روشن است که چه اتفاقی در ایران رخ داده است.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اضافه کرد: در تحقیقات سوانح هوایی مهم است بدانیم که ضمن بررسی علت حادثه چه اقدامی کنیم تا از یک فاجعه مجدد جلوگیری به عمل آید.

بهافرایند ادامه داد: بررسی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما آخرین قدم در تحقیقات فنی است و فکر نمی کنیم جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات به عمل آمده ما بکند و بعید می دانیم اطلاعات مهمی در آن باشد چرا که همه تحقیقات مان به پایان رسیده و می دانیم که چه اتفاقی افتاده است.

وی تاکید کرد: با کشور اوکراین به عنوان کشوری که هواپیما متعلق به آنهاست در حال مذاکرات دوجانبه ای هستیم و اعلام آمادگی می کنیم با کشورهای دیگر از جمله کانادا و باقی کشورها مذاکراتی درباره دو موضوع داشته باشیم.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اضافه کرد: این دو موضوع شامل تحویل و خوانش جعبه سیاه است که اینکه ما اطلاعات آن ها را ببینیم و تحقیقات ما تکمیل و نهایی و به سازمان هواپیمایی بین المللی ایکائو ارائه شود.

بهافرایند گفت: طبق بررسی های ما در ایران و اوکراین و بسکمک از کشورهای دیگر به دلیل این که هواپیما از نوع جدیدی است امکان خوانش این جعبه های سیاه وجود ندارد و می توان به هر طریقی اعم از مستقیم یا غیر مستقیم در اختیار شرکت های فرانسوی و یا مانند آن که توانایی بررسی این جعبه ها را دارند قرار داد ضمن اینکه باید مطمئن شویم سوءاستفاده هایی از این جعبه های سیاه انجام نخواهد شد.

وی با اشاره به این که ایران تجربیات بدی در اینگونه موارد دارد، اضافه کرد: اطلاعاتی را در اختیار کشورها قرار دادیم و آن ها اطلاعات را تغییر و در معرض افکار عمومی قرار دادند و این باعث شده ما به دنبال مذاکرات مستقیمی به خصوص با همکارانمان در اوکراین باشیم که احتمالاً به زودی مذاکراتمان را با آن ها شروع و جعبه های سیاه را به مکانی برای خواندن منتقل خواهیم کرد تا تحقیقاتمان هر چه سریعتر به اتمام برسد.

این مقام مسئول اضافه کرد: برای جبران خسارت کسانی که آسیب دیدند آمادگی پرداخت این خسارت را داریم و قبلاً نیز اعلام شده است.

بهافرایند گفت: موضوع دیگر رسیدگی کیفری به قصوری است که اجرا شده است که آن نیز در حال انجام شدن است لذا با شرایطی آمادگی داریم هر چه سریعتر در کمترین زمان این توافقات را انجام دهیم و تحقیقات به پایان برسد و پفراینده مربوط به هواپیمای اوکراینی با مشارکت سایر کشورها مختومه شود.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آخرین زمان پیشنهادی برای برگزاری مذاکرات کی است؟ اضافه کرد: مدت هاست این پیشنهاد را به اوکراین اعلام کرده ایم و چند بار است از طرف اوکراینی خواهش کردیم وارد این مذاکرات شود، اما به تازگی نشانه هایی دیده ایم که احتمالاً همکاران اوکراینی آماده اند این کار را انجام دهند و ما هر لحظه که آن ها بگویند آمادگی خواهیم داشت.

منبع: چمدان
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 961

به "آمادگی ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، خسارت پرداخت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، خسارت پرداخت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید