آشنایی با یخچال طبیعی پای فیل در گرینلند

به گزارش راوه بلاگ، یخچال طبیعی پای فیل در شمال شرقی گرینلند، شبیه خمیری است که روی تابه پهن شده باشد. فشار بزرگ ناشی از میلیارد ها تن یخ ذوب شده از میان کوه ها عبور کرده، به دریا ریخته و این توده پنکه شکل متقارن را به وجود آورده است. این یخچال ها به نام یخچال های کوه پایه ای شناخته می شوند.

آشنایی با یخچال طبیعی پای فیل در گرینلند

این یخچال ها از فوق العاده ترین پدیده های طبیعی زمین هستند. این رودخانه های برفی یخ زده که در طول دهه ها بارش انباشته شده اند، به یک منطقه بزرگ متراکم تبدیل شده است. آن ها در شرایط سرازیر بودن دائمی و جریان داشتن به سمت پایین در جهت شیب دره ها به سمت آب ها قرار گرفته اند. حرکت آن ها نا محسوس است، اما اگر دهه ها بعد به همان مکان بروید، تغییرات اساسی در چشم انداز آن را مشاهده خواهید کرد .

یخچال طبیعی پای فیل، در شبه جزیره کرون پرینز شهر کریستین لند واقع شده است، اما به ورقه یخ اصلی گرینلند متصل نیست. در عوض بخشی از شبکه یخچال ها و کلاهک های یخی پیرامون جزیره را تشکیل می دهد. تحقیقات نشان می دهد این یخچال ها و کلاهک های یخی آن، به طور کل 5 تا 7 درصد یخ های پوشاننده گرینلند را تشکیل می دهند، اما سهم شان در بالا بردن سطح آب دریا ها 20 درصد است .

مثال دیگری از یخچال های کوهپایه ای، یخچال طبیعی مالاسپینا در جنوب شرقی آلاسکا است که با داشتن 65 کیلومتر طول و 45 کیلومتر پهنا، بزرگترین یخچال کوهپایه ای جهان است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2795

به "آشنایی با یخچال طبیعی پای فیل در گرینلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با یخچال طبیعی پای فیل در گرینلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید