آداب و رسوم شب یلدا در استان مازندران، از فالگوش ایستادن تا قاشق زنی

به گزارش راوه بلاگ، بلندترین شب سال در استان مازندران بستر برگزاری مراسم های متعدد و متنوعی بوده است.

آداب و رسوم شب یلدا در استان مازندران، از فالگوش ایستادن تا قاشق زنی

به گزارش خبرنگار ، مردم استان مازندران همچون مردم سایر نقاط کشور با فرا رسیدن آخرین روز های فصل پاییز مقدمات برگزاری مراسم شب یلدا را فراهم می نمایند. اهل خانه بعد از غروب شب چله، دور کرسی جمع می شوند و پیرزنان و پیرمردان حاضر در مجلس آنچه را که از سردی زمستان و یخ بندان دیده و شنیده اند، برای حاضران تعریف می نمایند. بعد شام می خورند و چای می نوشند. آن گاه یک سفره روی کرسی پهن می نمایند و میوه ها و تنقلات مخصوص شب چله شامل چند قلم از خوراکی هایی چون پرتقال، کندس (ازگیل)، نخودبرشته، کشمش، بادام شیرین، نارنگی، سیب، لیمو شیرین، خربزه، نیشکر، دو نوع شیرینی مخصوص به اسم پشت زیک و پیس گندله و هندوانه را روی سفره می گذارند.

پس از گفت و شنود یک نفر با دیوان حافظ برای حاضران تفأل می زند. در خانه هایی که دیوان حافظ ندارند یک سینی بزرگ گردو روی سفره می گذارند و در خاتمه جشن شب یلدا هر نفر چشم هایش را می بندد و دستش را به طرف ظرف گردو دراز می نماید و مقداری گردو برمی دارد که معمولا از پنج شش تا بیشتر نیست. بعد نیت می نماید و شب که خواست بخوابد، گردو ها را زیر تشک خود می گذارد و صبح که از خواب بیدار شد، اول گردو ها را یکی یکی می شکند اگر مغز گردو خوب و سفید بود، نشانه آن است که جواب فال خوب بوده و نیتش برآورده می گردد.

در شب یلدا داماد برای نامزدش خرجی می فرستد؛ یعنی تمام چیز هایی که برای شب یلدا ضروری است به اضافه مرغ و ماهی در یک خونچه چیده می شوند و بعد از غروب آفتاب به خانه عروس فرستاده می شوند.

یکی از کار هایی که مردم استان مازندران در شب یلدا انجام می دهند، فالگوش ایستادن است. در قالب این مراسم دو زن یا دختر یک کلید و آیینه به دست خود می گیرند و سرچهارراه می فرایند و در گوشه ای می ایستند و به صحبت کردن عابرینی که از کنار آنان رد می شوند گوش می نمایند و از مطالبی که می شنوند، جواب فال خود را تعبیر می نمایند.

قاشق زنی هم یکی دیگر از مراسمی است که در شب چله انجام می دهند.

یعنی یک زن یا دختر چادر سرش می نماید و صورتش را محکم می گیرد تا کسی او را نشناسد و یک قاشق چوبی بزرگ به دست می گیرد و به در خانه مردان و همسایه ها می رود. مردمی که از این رسم خبر دارند، چیزی را درون قاشق آن زن می ریزند. بعد از این کار، چیز هایی که به این ترتیب جمع شده اند به فردی که لکنت زبان دارد یا لال است داده می شوند، زیرا مردم استان مازندران معتقدند لکنت زبان آن شخص با خوردن چیز هایی که در مراسم قاشق زنی جمع شده است، رفع می گردد.

منبع:کتاب جشن ها و آداب و معتقدات زمستان نوشته سید ابوالقاسم انجوی شیرازی

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 174

به "آداب و رسوم شب یلدا در استان مازندران، از فالگوش ایستادن تا قاشق زنی" امتیاز دهید

6 کاربر به "آداب و رسوم شب یلدا در استان مازندران، از فالگوش ایستادن تا قاشق زنی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم شب یلدا در استان مازندران، از فالگوش ایستادن تا قاشق زنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید