9 روش آسان و ساده کاهش استرس در محیط کار و اداره

به گزارش راوه بلاگ، اگر شاغل هستید و در محیط کار و اداره معمولا استرس و اضطراب دارید و به همین علت نمی توانید به خوبی از پس وظایف تان بربیایید حتما در پی راهکاری برای حل این مسئله هم می گشت. داشتن استرس و اضطراب در محل کار و اداره یک موضوع جهانی است و اتفاقا گاهی هم مفید است چون به مثابه یک محرک عمل می نماید و شما را به جلو می راند. اما بعضی کارمندان با شکایت از این معضل معتقدند که اگر استرس و اضطراب نبود حتما عملکرد بهتری داشتند و یکی از کارمندان نمونه محل کار خود بودند. اما برای حل این مشکل راه حلی وجود دارد؟ قطعا پاسخ مثبت است. اما چگونه استرس خود را کاهش دهیم؟ 9 روش آسان و عملی برای کاهش استرس در محیط کار و اداره را در مجله خبرنگاران بخوانید و نتیجه کار را حتما با ما در میان بگذارید. در سبک زندگی همراه ما باشید.

9 روش آسان و ساده کاهش استرس در محیط کار و اداره

1- زمین را زیر پای خود احساس کنید

این یک توصیه عملی و مفید و ساده است. اگر می خواهید بدانید چگونه استرس خود را کاهش دهید هر جا که هستید اگر روی جایگاه و پشت میز نشسته اید پاهای خود را روی زمین بگذارید و زمین را زیر پای خودتان احساس کنید. در همین حین یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید تمرکز کنید. این اقدام ساده و عملی را در هر زمان و مکانی می توانید انجام دهید.

این کار فکر شما را واقعا آرام می نماید و سبب می گردد آگاهانه تصمیمات روشن و واضح بگیرید، کمتر انفعالی باشید و به هر چیزی واکنش نشان دهید و در نتیجه آرام تر شوید و استرس تان را کم کنید.

2- مدیتیشن را تمرین کنید

همواره رتبه نخست فهرست چگونه استرس خود را کاهش دهیم مدیتیشن کردن است. اگر بدانید چگونه در محل کار مدیتیشن کنید تا حد زیادی برای کاهش استرس به خودتان یاری نموده اید. به مدت یک هفته هر روز دو دقیقه در جایی بنشینید، هر جایی که دوست دارید روی جایگاه یا زمین، فرقی نمی نماید فقط محیط شما باید آرام باشد. چشمان تان را ببنیدید، نوک انگشت اشاره و نوک انگشت شست را به هم بچسبانید (حتی این کار را هم می توانید انجام ندهید و فقط بدن و دست ها را شل کنید) و روی فرایند نفس کشیدن خود تمرکز کنید.

دم و بازدم ها را بشمارید. تا 10 بشمارید و دوباره از نو آغاز کنید. اگر در جریان شمارش حواس تان پرت شد هیچ اشکالی ندارد، این یک فرایند طبیعی فکر است. با آرامش دوباره از ابتدا آغاز کنید. در حین مدیتیشن یا مراقبه هر فکری که به فکر شما رسید اصلا سعی نکنید آن را دور کنید یا با آن بجنگید. در حقیقت یکی از روش های مدیتیشن یا مراقبه روبرو شدن با افکار و احساسات است.

افکارتان، حتی افکار مثبت و آزار دهنده، را محترم بشمارید و با آن ها دوست باشید چون این افکار بخشی از وجود شما هستند. در حقیقت هدف مدیتیشن خالی کردن فکر از افکار مختلف نیست، گاهی شاید در جریان مدیتیشن این اتفاق بیفتد اما هدف اصلی مدیتیشن این نیست. به جای پس زدن افکار سعی کنید تمرکز کنید و به این ترتیب با راستا افکار فکری خود بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: 7 روش کاربردی و راهنمای مدیتیشن در خانه و محل کار

3- در لحظه زندگی کنید

چگونه استرس خود را کاهش دهیم ؟ باید این نکته مهم را یاد بگیریم که در لحظه زندگی کنیم. قانون شماره یک در زندگی درست نفس کشیدن و در نتیجه در لحظه زندگی کردن است. هر زمان که یاد بگیرید درست نفس بکشید تقریبا به همه چیز برای آرام شدن دست پیدا نموده اید. شاید با خودتان بگویید مگر می گردد نفس نکشید. پاسخ مثبت است. در بسیاری موارد ما بلد نیستیم به طور صحیح نفس بکشیم. برای درست نفس کشیدن باید تمرین کنید.

وقتی با تمرین مداوم نفس کشیدن صحیح را از دیافراگم که در ابتدا مشکل است یاد بگیرد باید شمارش در هنگام نفس گیری را هم آغاز کنید. وقتی که از راه بینی آغاز به نفس گرفتن می کنید شکم شما عظیم می گردد و بالا می آید. به مدت پنج ثانیه نفس خود را حبس نموده و بعد به آرامی از راه دهان بازدم انجام میدهید. سپس بعد از پنج ثانیه دیگر دوباره عمل دم را انجام دهید. این تمرینات را 50 تکرار کنید تا هم زمان که آرام می شوید اکسیژن کافی به سلول های بدنتان برسد. بعد از این تمرین قطعا آرامش و کاهش استرس را تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

4- کافئین را ترک کنید

در زندگی همه ما تنش وجود دارد. استرس کم هم بد نیست اما استرس بیش از حد یک مشکل جدی است. شاید مدیتیشن، ورزش کردن، یوگا و درست نفس کشیدن تاثیر گذار باشند اما یکی از برترین روش ها ترک کردن کافئین و نخوردن قهوه و چای است.

کافئین ضربان قلب را بالا می برد و همین امر در ایجاد استرس موثر است. ممکن است در ابتدا بسیار تلخ و دردناک و سخت باشد اما نتایجش در طولانی مدت شگفت انگیز است. این کار را به صورت تدریجی انجام دهید تا دچار سردرد و مسائل دیگر نشوید.

5- یک فهرست از وظایف و کارهایتان درست کنید

درست کردن فهرست به این معنی نیست که فقط مطمئن شوید همه چیز مرتب و منظم است. گاهی بعضی کارها و وظایف در فهرست شما فوری و عجله ای نیستند و برای این که استرس را کم کنید می توانید آن ها را تا اطلاع ثانوی از فهرست حذف کنید. انجام این کار به صورت روزانه تا حد زیادی از استرس شما می کاهد و باعث آرامش روانی شما می گردد.

بیشتر بخوانید:

6- با همسرتان یا کسانی که دوست شان دارید زمان بیشتری را سپری کنید

یکی از روش های کاهش استرس این است که با همسرتان و اگر مجرد هستید با دوستانی که به شما احساس خوبی می دهند و شادتان می نمایند در طول روز حداقل 15 دقیقه را سپری کنید. حتی شاید بودن با فرزندتان یا خواندن یک کتاب یا گوش دادن به یک موزیک خاص حال شما را بهتر کند. بودن با کسانی یا چیزهایی که به ما احساس خوبی می دهند سبب ایجاد یک نگرش قدردانی و شکرگزاری در ما می گردد. زمانی که در حالتی قرار می گیریم که قدردان و شکرگزار هستیم احساس استرس و اضطراب کمتری خواهیم داشت.

7- روی دیدگاهی که باعث رضایت شما می گردد تمرکز کنید

در خصوص دیدگاه فکری خود آگاهی داشته باشید. دیدگاه فکری خود را یادداشت کنید و در خصوص آن جوابگو و مسئولیت پذیر باشید. اهداف، اقدامات، تصمیم گیری ها و الویت های شما در زندگی باید در راستای دیدگاه شما باشند. هر چیزی که هماهنگ نیست و از دیدگاه شما همسو باید خیلی آگاهانه و با تفکر در خصوص آن تصمیم بگیرید.

8- با خودتان صادق باشید

چگونه استرس خود را کاهش دهیم ؟ خودتان باشید و با خودتان صادق باشید. اگر با خودتان صادق نباشید هیچ تکنیک و استراتژی شغلی و کاری کارهای شما را پیش نمی برد. اما صادق و روراست بودن عملا به چه معناست؟ تظاهر کردن و صادق نبودن با خودتان به معنای این است که شما خود واقعی تان نیستید. برای این که صادق باشید کارهایی را که نشان دهنده خود واقعی شما نیستند متوقف کنید.

استانداردها و ارزش هایی را که با خود واقعی شما هماهنگ و سازگار نیستند کنار بگذارید. تظاهر به آن چیزی که نیستید نکنید تا دیگران انتظارات بیش از حد و بیش از توان واقعی تان از شما نداشته باشند. زمانی که شما خود واقعی تان هستید استرس کمتری هم خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

9- لازم نیست همواره دیگران شما را تایید نمایند

این که در برابر اظهار نظر دیگران در خصوص تصمیمات تان متعصب نباشید و در این زمینه به نوعی لیبرال باشید از استرس و اضطراب شما کم می نماید. زمانی که مدام به این فکر کنید که حالا دیگران چه فکر می نمایند هیچگاه احساس آرامش نخواهید کرد و پیوسته به خودتان و توانایی های تان شک دارید.

آزاد و رها بودن بدون نگرانی از تایید گرفتن مداوم از سوی دیگران و بی نیازی از تایید شدن از سوی دیگران تا حد زیادی استرس و اضطراب را کاهش می دهد. این کار به شما اجازه می دهد تا به وضوح برای آن چه که واقعا برای رشد و توسعه شخصی شما مهم است کوشش کنید و پیشرفت کنید. البته این بدان معنا نیست که تایید شدن از سوی دیگران اهمیتی ندارد. اتفاقا این مسئله باعث رشد شما هم می گردد و برای پیشرفت شما ضروری است اما نیازی نیست برای هر تصمیمی که می گیرد منتظر تایید دیگران باشید و اگر تایید نشدید خودتان را ببازید و اعتماد به نفس تان را از دست بدهید.

منبع: Forbes

نوشته های مرتبط

8 علت منطقی برای این که عاشق دشمن تان باشید و مدیریت کنترل خشم را یاد بگیرید

40 مورد از برنامه های خود مراقبتی فردی و اجتماعی در ماه جهانی سلامت روان

8 مورد از راه های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس و جذابیت درونی در عظیمسالان

32 نکته مهم قانون جذب برای رسیدن به ثروت و خوشبختی و عشق

منبع: افق کوروش
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2582

به "9 روش آسان و ساده کاهش استرس در محیط کار و اداره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش آسان و ساده کاهش استرس در محیط کار و اداره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید