کهن الگوی هرا؛ شخصیت شناسی آرکتایپ ازدواج

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - خانم شینودا بولن یکی از پیروان یونگ است که در کتاب های خود به نام نماد های اسطوره ای و روانشناسی زنان و نماد های اسطوره ای و روانشناسی مردان یک سری کهن الگوی زنانه و مردانه را معرفی می نماید. این کهن الگو ها یا آرکتایپ ها تاثیراتی دنیا شمول دارند که می توانند بر روی شخصیت و رفتار انسان ها اثر بگذارند. وقتی یک کهن الگو در یک فرد موثرتر از سایر کهن الگو ها عمل کند، تیپ شخصیتی خاصی ایجاد می گردد. در این مقاله کهن الگوی هرا و ویژگی های شخصیت متاثر از آن را آنالیز می کنیم.

کهن الگوی هرا؛ شخصیت شناسی آرکتایپ ازدواج

کهن الگوی هرا

هرا یا خدابانوی ازدواج، خدابانویی جذاب و دوست داشتنی است. او به عنوان ایزدبانوی زناشویی هم مقدس است و هم تحقیر می شود. او بیش از سایر الهه ها ابعادی دوگانه و خوب و بد دارد. این آرکتایپ را می توان در ساختار روان زنانی دید که با اولین مرد زندگی خود ازدواج نموده و سال های سال به او وفادار می مانند.

کهن الگوی هرا در زنان تمایل زیادی به همسرداری و ازدواج ایجاد می نماید، به طوری که هدف اصلی فرد متاثر از این کهن الگو در زندگی ازدواج بوده و رشد و تعالی خود را در آن می بیند. در واقع ازدواج برای آنان امری مقدس است و بدون همسری که به آن ها تعلق داشته باشد احساس کمبود می نمایند. این کهن الگو نشان دهنده وفاداری و استقامت در رابطه است و ازدواج را پیوندی جاودان می داند.

این آرکتایپ از طرف جامعه حمایت می شود. این باور که همه باید جفت داشته باشند، باعث می شود زنان مجرد در یک جامعه احساس ناراحتی نموده و فکر نمایند وصله ناجور هستند. در واقع سرپیچی از این کهن الگو برای افراد در جامعه عواقبی ایجاد می نماید و همین باعث می شود این کهن الگو مدام تقویت شود.

هرا زناشویی را یک پیوند مقدس می داند با سه هدف؛ اول رضایت درونی به خاطر همسر بودن، دوم تایید شدن از طرف مردم و سوم جنبه عرفانی و گرایش به سمت وحدت وجود.

این کهن الگو زن را از لحاظ عاطفی به مرد وابسته نموده و او را وامی دارد که اشتباهات و گناهان شوهر خود را به گردن دیگران بیاندازد. کهن الگوی هرا در برابر شکست خشمگین شده و کینه توزی باعث احساس قدرت در او می شود.

ویژگی های شخصیتی

همان طور که اشاره شد، مهمترین ویژگی زنان متاثر از کهن الگوی هرا تمایل زیاد به ازدواج و زندگی مشترک است. دیگر ویژگی های شخصیت هراتایپ عبارت است از:

 • وفاداری، حسادت و سیاستمداری از ویژگی های اصلی این تیپ شخصیتی است.
 • آنان دوست دارند از همه کار ها و مسائل مرتبط با همسرشان مطلع باشند.
 • او همسر خود را کامل ترین و بهترین فرد روی زمین می داند.
 • توجه شوهرشان به جنس مخالف باعث می شود سریع واکنش نشان داده تا رقیب را از میدان به در نمایند.
 • دوست دارند به همه نشان دهند که رابطه شان با همسرشان بسیار خوب است.
 • اولین و مهمترین شغل خود را همسرداری می دانند و با ازدواج احساس مهم بودن می نمایند و حتی دوست دارند با نام همسرشان خوانده شوند.
 • همسری تمام عیار و وفادار هستند.
 • عاشق هرچیزی هستند که با ازدواج و مراسم عروسی مرتبط باشد مانند خرید جهیزیه.
 • سعی می نمایند مانند یک ملکه لباس پوشیده و رفتار نمایند.
 • هرا به زن توانایی تعهد و دوری از روابط کوتاه مدت می دهد.
 • انحصارطلب است و شوهرش را تنها برای خودش می خواهد. او نمی تواند توجه شوهرش به فردی غیر از خودش را تحمل کند. رفت و آمد ها و معاشرت های همسر چنین زنی بعد از ازدواج تقریبا به صفر می رسد. خودش نیز دوست دارد تنها با شوهرش باشد و روابطش با دیگران برایش اهمیت ندارد.
 • کهن الگوی هرا باعث می شود زن به توجه شوهرش به زنی دیگر واکنشی شدید نشان دهد.
 • با کوچکترین اشتباه یا کم توجهی همسرش، احساس حقارت زیادی می نماید و به زنی تلخ و بدرفتار تبدیل می شود.
 • بچه داری را خیلی دوست ندارند و از فرزندان مراقبت می نمایند، چون آن را جز وظایف زناشوییی می دانند.
 • او با سیاست های زنانه در ارتباط با مردان به خوبی آشناست و می داند چگونه باید با مرد مورد علاقه اش برخورد کند.
 • بعد منفی هرا می تواند فرد را به سمت رفتار هایی مثل مسخره کردن، غیبت و برهم زدن روابط کشانده و جوری وانمود کند که همه زنان بد هستند و من خوبم.
 • زنان هرا از زنان آفرودیت به خاطر جذابیت و عشوه گری و از زنان آتنا به خاطر پیروزیت هایشان تنفر دارند.

تاثیر آرکتایپ هرا در زندگی

1- کودکی هرا

او از همان کودکی دوست دارد نقش همسری را بازی کند که کار های خانه را نموده و منتظر بازگشت همسرش به خانه است.

2- نوجوانی هرا

در دوران نوجوانی دوست پسر داشتن برای یک هراتایپ به او حس رضایت و افتخار می دهد. آن ها مردان جوانی را می پسندد که برایشان امنیت عاطفی ایجاد نمایند. اکثرا در اواخر نوجوانی و بعد از دوران دبیرستان ازدواج می نمایند و بدون شوهر بودن برایشان بسیار آزاردهنده است. به محض متاهل شدن ترجیح می دهند با افراد متاهل رفت و آمد نموده و مجرد ها را با دیده حقارت می نگرند.

3- هرا در دوران تحصیل

او به دانشگاه می رود تا شوهر بهتری پیدا کند. تحصیل برای او به خودی خود مهم نیست و صرفا از آن جهت که به او موقعیت اجتماعی می دهد و به ازدواج او یاری می نماید اهمیت دارد. در رشته هایی مثل خانه داری، آرایشگری، خیاطی، بازاریابی، تبلیغات، وکالت و … می توانند پیروز شوند.

4- میانسالی و پیری

او از دوران میانسالی خود راضی خواهد بود اگر متاهل باشد و رابطه زناشویی پایدار و پیروزی داشته باشد. مجرد بودن، طلاق یا بیو ه گی در این سال ها برایش بسیار آزاردهنده خواهد بود. در دوران پیری مرگ همسر زندگی او را بسیار سخت می نماید، چون هویت خود را ازدست می دهد. زن هرایی اگر دیگر کهن الگو ها را در خود پرورش نداده باشد با مرگ همسر خود افسرده شده و چون معاشرت های خود را با همه به جز همسر و دوستان متاهل او محدود نموده بود، اکنون دوستان زیادی ندارد.

5- شغل و حرفه

شاغل شدن و داشتن حرفه مانند تحصیلات برای زن هراتایپ در اولویت نیست. محیط کار نیز برای او جایی برای یافتن شوهر است و پس از ازدواج اصراری برای کار کردن ندارد. در محیط کار کند و محافظه کار است، روابط اجتماعی خوبی دارد و روابط دیگران با رئیسش را زیر نظر می گیرد.

شاید یک زن هرایی در شغل خود ماهر باشد و پیشرفت کند، اما اگر مجرد باشد، پیشرفت شغلی شادش نمی نماید. در واقع شغل اصلی او زناشویی است و برنامه های خود را طبق خواسته های همسرش تنظیم می نماید.

6- روابط با دیگران

او از ارتباط با مردان استقبال می نماید و ارتباط با دوستان مونث خود را تنها برا یافتن فرصت های بیشتر برای یافتن مرد مورد نظرش ادامه می دهد. او بعد از ازدواج ارتباطش را دوستان مجردش قطع می نماید، چرا که برای زنان بدون شوهر چندان ارزشی قائل نیست.

انتظار دارد همسرش او را به آرزوهایش برساند. او مردانی را انتخاب می نماید که موقعیت و لیاقت بالایی دارند و مردان هنری و دارای اصول اخلاقی توجه او را جلب نمی نمایند. اگر شوهرش مردی ضعیف باشد مدام او را با دیگران مقایسه نموده و تحقیر می نماید.

7- ازدواج

دختر هرایی می داند یک رابطه را چگونه به سمت ازدواج بکشاند و در رابطه ای که احتمال ازدواج در آن نباشد نمی ماند. او در ابتدای آشنایی مرد را با ترفند های مختلف به سوی خود جذب نموده و می داند چگونه حس همراه بودن و اعتماد را در او ایجاد کند.

او عاشق ازدواج کردن و هرچیزی است که مرتبط با آن باشد. روز عروسی برایش مهمترین روز زندگی است. شدیدا به ازدواج خود پایبند است و دوست دارد با یک عروسی باشکوه همه را از ازدواج خود باخبر کند. او بسیار کدبانو است و برای همسر خود سنگ تمام می گذارد و شادمانی خود را در وفاداری شوهر، قدردان بودن او و احترامش به زناشویی می داند. رابطه جنسی برای زن هراگونه تنها یک نقش در زندگی زناشویی است نه یک ارتباط برای لذت بردن.

زن هرایی حتی اگر در زندگی مشترک احساس نارضایتی کند تمایلی به جدایی و طلاق ندارد و به رفتار نادرست همسرش تن می دهد. اگر هم طلاق بگیرد از نبود همسر سابقش زجر می کشد و حتی ممکن است برای رهایی از این وابستگی به روان درمانی احتیاج پیدا کند.

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

8- رابطه با فرزندان

او بچه دار می شود، چون آن را وظیفه همسری خود می داند و فکر می نماید به این ترتیب رابطه اش با همسرش بهتر خواهد شد. در واقع برای او، فرزندش در درجه دوم اهمیت واقع شده است و به خاطر همسرش احتیاج های فرزندانش را ممکن است نادیده بگیرد. کهن الگوی هرا پدر را حاکمی می داند که فرزند نباید رودرروی او بایستد و موجب ناراحتی اش شود.

او دست دارد دخترانش هم زود ازدواج نمایند و از همان کودکی برای آن ها به دنبال یک شوهر مناسب می شود.

جنبه های منفی کهن الگوی هرا

 • این کهن الگو ممکن است دختران را به ازدواج زودهنگام و بدون مطلعی بکشاند.
 • این نقش می تواند زن هرایی را در دام کنترل کردن همسر بیاندازد و همین به زندگی مشترک آن ها آسیب خواهد زد.
 • کنترل گر است و در زندگی دیگران دخالت می نماید.
 • هرا زن را محدود به نقش و هویت همسر بودن می نماید و این تنها در صورتی خوب است که زندگی زناشویی کاملا رضایت بخش باشد. علایق و فعالیت های زن هرایی بعد از ازدواج کاملا محدود می شود و همین می تواند کیفیت زندگی مشترک را نیز تنزل بخشد مگر اینکه همسر وی فردی انحصارطلب و حسود باشد، در این صورت هراگونه بودن زن همان چیزی است که همسرش می خواهد.
 • توقعات بالایی که کهن الگوی هرا از ازدواج ایجاد می نماید باعث می شود بعضی دختران هراگونه بعد از ازدواج دچار سرخوردگی شوند. تصویر آرمانی که آنان از شوهر خود داشته اند، تحقق نمی یابد و همین باعث می شود عیب جو و عصبی شوند.
 • این کهن الگو و فرهنگ و تفکر سنتی جامعه در خصوص ازدواج و زناشویی یکدیگر را تقویت می نمایند و همین باعث می شود زن هرایی نتواند به سادگی از یک ازدواج ناپیروز خارج شود.
 • آرکتایپ هرا موجب سرکوب زنان می شود. دختر مجرد احساس درماندگی نموده یا ممکن است به یک ازدواج نامناسب تن دهد و زنی که در ازدواجی ناپیروز است نمی تواند به سادگی زندگی مشترک خود را ترک کند.
 • جنبه های ویرانگر این کهن الگو به صورت ذهنیتی عیب جو و رفتار های مخرب خود را نشان می دهد.
 • هراگونه ها نمی توانند با مادران مجرد و زنانی که مورد تجاوز و آزار قرار می گیرند همدردی نمایند.
 • زن هرایی اگر خیانت ببیند یا طرد شود به شدت کینه توز و انتقام جو خواهد بود.

تعدیل کردن آرکتایپ هرا

تاثیر افراطی از کهن الگوی هرا می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد و ضروری است آن را تعدیل کنید.

 • ازدواج همه زندگی نیست. ارزش های دیگری هم در زندگی وجود دارد که روی آن سرمایه گذاری کنی.
 • حسادت خود نسبت به همسرت را کم کن و بدان گاهی واقعا او مجبور است در زمینه های مختلف مثل مسائل کاری با زنان دیگر ارتباط داشته باشد. این ارتباطات سطحی و بی خطر هستند.
 • برای اینکه بچه هایت حسود نشوند گاهی آن ها را هم در مسافرت ها و تفریحات دو نفره با همسرت شریک کن.
 • سعی کن نیروی خشم و حسادت خود را برای خلق آثار هنری به کار بگیری.
 • نقش قربانی را رها کن و خودت کنترل زندگی ات را به دست بگیر.
 • با زنان دیگر که شخصیت های متفاوتی دارند ارتباط برقرار کن.
 • معنویت و احساس امنیت درونی را در خود تقویت کن.
 • برای افراد بدون در نظر دریافت مجرد یا متاهل بودنشان ارزش قائل شو.
 • خانه ات را فقط برای دل خودت تزئین و مرتب کن.

پرورش هرا

میل به ازدواج و تعهد را می توان پرورش داد. بعضی زنان این کهن الگو را تا اوایل میانسالی نادیده می گیرند و تمرکزشان بر اهدافی دیگر در زندگی بوده یا روابطی کوتاه مدت داشته اند. زمانی که زن تشخیص دهد احتیاج به تعهد و رابطه ای وفادارانه و طولانی مدت دارد و مردی لایق را برای این امر یافته باشد می تواند کهن الگوی هرا را برگزیند و با تصمیم مطلعانه این کهن الگو را در خود پرورش دهد.

اگر فکر می کنید خیلی از الهه هرا دور هستید، تمرینات زیر به شما یاری می نماید تا این کهن الگو را در خود تقویت کنید.

 • با همسر یا پارتنر خود با رویی خوش برخورد کن و کوشش کن در کنار تو احساس آرامش کند.
 • به همسرت احترام بگذار و از او پیش دیگران با احترام یاد کن.
 • اگر مسئله ای در رابطه ات داری آن را با همه در میان نگذار و مشکلاتتان را با یاری شریک زندگی ات حل کن.
 • اگر مجرد هستی خود را متاهل تصور نموده و احترام به خود، همسر و زناشویی را در خود تقویت کن.
 • از نماد های هرا مثل پر طاووس و رنگ های صورتی، سفید، آبی و ارغوانی زیادتر استفاده کن و مثل یک بانو و ملکه لباس بپوش.
 • علاقه به خانه داری را در خود پرورش بده و سعی کن از آن لذت ببری.
 • به مسائل اجتماعی توجه کن و برای نظم و زیبایی شهر وقت، انرژی و پول صرف کن.
 • از خودت و همسر یا پارتنرت عکسای دونفره چاپ نموده و روی دیوار یا میز بگذار.
 • با همسرت قرار رمانتیک بگذار.
 • در روابط خود وفادار باش و اگر در رابطه ای وفادارای و احترام وجود ندارد آن رابطه را ترک کن.
 • اگر مدتی است در رابطه ای هستی و نشانه ای از ازدواج نیست به آن رابطه سرانجام بده.

سخن آخر

همان طور که اشاره شد کهن الگوی هرا توسط جوامع سنتی تقویت می شود، بنابراین مراقب باشید که ناخواسته این کهن الگو بیش از حد در شما پرورش نیابد. در جوامعی چون جامعه ما که در حال گذار از سنت به مدرنیته است و زنان هر روز بیش از قبل از لحاظ مادی یا ذهنی و عاطفی مستقل تر می شوند، پیروی از این کهن الگو می تواند بعد از ازدواج احساس سرخوردگی و ناامیدی در فرد ایجاد کند. باید بتوانید هر آرکتایپ را در شرایط مناسب خود به کار گیرید.

نظر شما چیست؟ آیا این ویژگی ها را در خود یا یکی از نزدیکانتان می بینید؟ ویژگی های مثبت و منفی چنین شخصیتی را چه می دانید؟ برای آشنایی بیشتر با کهن الگوهای زنانه می توانید ویژگی های کهن الگوی آفرودیت را نیز در خبرنگاران بخوانید.

منبع: setare.com
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2336

به "کهن الگوی هرا؛ شخصیت شناسی آرکتایپ ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن الگوی هرا؛ شخصیت شناسی آرکتایپ ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید