کاروانسرا باغ شیخ ساوه در انتظار ثبت جهانی

به گزارش راوه بلاگ، مصطفی مرزبان، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار کرد: ثبت جهانی این اثر تاریخی، اتفاقی بسیار مهم برای استان مرکزی و شهرستان ساوه است که تحقق آن احتیاج به همکاری و مشارکت مسئولان و مالک خصوصی دارد.

کاروانسرا باغ شیخ ساوه در انتظار ثبت جهانی

جهت دریافت خدمات طراحی مدرن ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

وی اضافه نمود: کاروانسرا باغ شیخ یا عبدالغفارخان یکی از گزینه های سال 2020 به منظور ثبت دنیای در یونسکو است که مقدمات این رخداد مهم در دست انجام است. کاروانسرای باغ شیخ مربوط به دوره قاجار به عنوان یکی از کامل ترین و جامع ترین کاروانسراهای ایران به لحاظ فرم پلان، تزئینات، رعایت تناسبات و الگوی چینش فضاهای کاربردی در پلان، است.

مرزبان اعلام کرد: هزینه مطالعات و تهیه طرح بازسازی این کاروانسرا نیز به منظور ثبت دنیای از سوی میراث فرهنگی پرداخت می گردد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این اداره کل حامی حفظ آثار تاریخی در استان است و در صورت ثبت دنیای کاروانسرای باغ شیخ تسهیلات و مشوق های ویژه ای اعطا می گردد.

وی در ادامه: به طور قطع ثبت دنیای کاروانسرا باغ شیخ در استان مرکزی جدا از معرفی فرعی از معماری ایرانی به دنیا با شاخصه ها و عملنمودهای خاص خود، زمینه های رونق گردشگری، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در شهرستان تاریخی ساوه با جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوع را فراهم می آورد.

قدیمی ترین کاروانسرا استان مرکزی مربوط به دوره آل بویه است

محسن رحمتی، معاون میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: کاروانسرا باغ شیخ از بناهای دوره زندیه است که علاوه بر فضا کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است که در چهاردهم مهر سال 1354 خورشیدی به ثبت ملی رسید.

وی اضافه نمود: کاروانسراها در ایران حداقل از دوره هخامنشی نقش ویژه ای داشته و نقش عملکردی و کارکردی خود را به خصوص در ارتباط با راه عظیم شاهی یا راه عظیم خراسان در دوره های بعدی یعنی دوره اشکانی، ساسانی و بعدها در تمام طول دوره اسلامی حفظ نموده اند.

رحمتی با اشاره به این که این کاروانسرا در اوایل دوره قاجار، توسط عبدالغفارخان خلج در جهت قم، اصفهان به همدان و قزوین و تبریز ساخته شده است. خاطر نشان کرد: توجه به پلان چهار ایوانی و بخصوص توجه به سرسرای ورودی با رسمی بندی پرکار و جانمایی دقیق فضاهای مورد احتیاج، کاروانسرای باغ شیخ را به عنوان یکی از آخرین تجارب ساخت کاروانسرا در ایران معرفی می نماید.

وی ادامه داد: همین شاخصه ها به علاوه سلامت کالبدی بنا باعث شده تا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با همکاری مالکین نسبت به ایجاد زمینه برای تهیه مستندات لازم شامل نقشه عرصه و حریم، نقشه های به روز بنا، گزارش های حفاظتی و بازسازیی، باستان شناسی و کلیه اسناد مرتبط تاریخ و معماری بنا اقدام شده و برای ثبت در فهرست دنیای به سازمان یونسکو ارسال خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، معاون میراث فرهنگی استان مرکزی اعلام کرد: در استان مرکزی تعداد 20 کاروانسرا شناسایی شده که قدیمی ترین آن ها مربوط به دوره آل بویه و جدیدترین مورد آن مربوط به اواخر دوره قاجار است و از این تعداد تا به امروز تعداد 11 کاروانسرا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1831

به "کاروانسرا باغ شیخ ساوه در انتظار ثبت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرا باغ شیخ ساوه در انتظار ثبت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید