چگونه محی الدین بر ماهاتیر ترجیح داده شد؟

به گزارش راوه بلاگ، مالزی درحالی هشتیمن نخست وزیر خود را انتخاب کرد که پیش از آن، یک هفته شوک آور و بحرانی را در فضای سیاسی پشت سر گذاشت؛ در ادامه مهم ترین علل انتخاب نخست وزیر جدید این کشور بررسی خواهد شد.

چگونه محی الدین بر ماهاتیر ترجیح داده شد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دکتر عبدالرضا عالمی دکترای مطالعات رسانه و دانشیار پروهشی دانشگاه مالایا، در یادداشتی نگاهی انداخته به مهم ترین علل ترجیح محی الدین یاسین بر ماهاتیر محمد هشتمین نخست وزیر مالزی که صبح امروز (یکشنیه) به وقت مالزی پس از ادای سوگند در حضور پادشاه این کشور و برخی از سران احزاب مالزی به عنوان هشتمین نخست وزیر مالزی انتخاب شد.

در این یادداشت با اشاره به اینکه مالزی یک هفته شوک آور و بحرانی در فضای سیاسی خود پشت سرگذاشت، آمده است: فرایند اتفاقات پس از اصرار برخی از اعضای ائتلاف PKR برای اتمام دوره نخست وزیری ماهاتیر و شررع نخست وزیری انور ابراهیم آغاز و با واکنش های احزابی همچون پاس و برخی از هم حزبی های انور ابراهیم همچون عظمین علی و دوستانش بحران آغاز شد.

در ادامه این یادداشت آمده است: با خروج عظمین علی و یارانش و پیوستن به حزب برساتو حزب ماهاتیر محمد و همچنین فشار یاران انور ماهاتیر محمد و مقاومت هم حزبی های ماهاتیر بر ادامه نخست وزیری وی، ماهاتیر محمد همزمان از نخست وزیری و ریاست حزب برساتو استعفا داد و ائتلاف پاکاتان هاراپان بعد از دو سال فروپاشید.

در این یادداشت به مهم ترین عوامل موثر در گفت و گوهای بین حزبی برای تشکیل ائتلاف ها اشاره ای شده است و عنوان شده است: با پذیرش استعفای نخست وزیری مالزی توسط پادشاه، رایزنی ها برای انتخاب نخست وزیر جدید و تشکیل ائتلاف جدید آغاز شد. برخی از مهمترین عوامل مؤثر در گفتگوهای بین حزبی برای تشکیل ائتلاف ها موارد زیر بود.

1. موافقت یا مخالفت با شخص انور ابراهیم؛

2. مخالفت با شراکت حاکمیت با حزب DAP؛

3. تقویت حاکمیت مالایی تبارها در دولت؛

4. مشارکت حزب کراپتوکراسی آمنو.

در ادامه یادداشت آمده است: با توجه به معیارهای بیان شده گفتگوها و یارکشی های سیاسی در درون ائتلاف ها و حتی احزاب آغاز و در این میان پادشاه مالزی نیز در سه روز کارهای با تمام سران احزاب و کلیه نمایندگان مجلس (دیوان رعیت) به گفت و گوی مستقیم و ارزیابی پرداخت و در نهایت در روز گذشته علی رغم حمایت اولیه بیشتر احزاب به نخست وزیری ماهاتیر محمد، محی الدین یاسین را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

دکتر عبدالرضا عالمی نگاهی انداخته است به نظرات تحلیلگران این حوزه و در این خصوص نوشته است: تحلیگران معتقدند که پس از ملحق شدن عزمین علی و یارانش با حزب برساتو، محی الدین یاسین و بیشتریت حزب برساتو بر ائتلاف جدید با حزب پاس و حزب امنو برای نخست وزیری ماهاتیر و تقویت مالایی تبارها برای به دست دریافت حکومت و حذف حزب DAP و انور ابراهیم از حاکمیت تاکید داشتند؛ اما ماهاتیر محمد عدم تمایل خود را برای همکاری با حزب-به زعم وی فاسد-آمنو تاکید کرده و معتقد بود با توجه به حمایت پاس از وی و همچنین PKR لزومی بر همکاری با آمنو وجود ندارد.

در ادامه آمده است: با موضعگیری ماهاتیر محمد مبنی بر وفاداری به ائتلاف امید، یاران وی در برساتو با نگاه قومیت گرایانه و همچنین مخالفت با شخص انور ابراهیم با عبور از ماهاتیر محمد بر نخست وزیری محی الدین توافق کرده و با کسب حمایت پاس و آمنو به مرز بیشتریت مجلسی نزدیک شدند و توانستند پادشاه را به انتخاب محی الدین یاسین ترغیب نمایند.

هرچند ماهاتیر محمد با اعلام اینکه حدبیشتر 222 نفره مجلس را با 114 رای در اختیار دارد تاکید کرد؛ اما با عدم پذیرش پادشاه برای ملاقات با ماهاتیر محمد و ادای سوگند محی الدین یاسین به عنوان هشتمین نخست وزیر در کاخ سلطنتی در صبح امروز، دوره جدید دولت محی الدین یاسین با بیشتریت لرزان مجلسی با تنش ها و چالش ها بسیار آغاز خواهد شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 464

به "چگونه محی الدین بر ماهاتیر ترجیح داده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه محی الدین بر ماهاتیر ترجیح داده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید