چرا حجم زیادی کالای وارداتی در مناطق آزاد دپو شده است؟

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران : مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت گفت که فهرست اقلام قابل ورود و سهمیه ارزی کالاهای مسافری مناطق آزاد تجاری صنعتی در کارگروه ذیربط مشخص و تایید شده، اما با توجه به شرایط ارزی و لزوم صیانت از منابع محدود تامیین آن، لازم است نظر بانک مرکزی قبل از ابلاغ اخذ گردد تا در هنگام اجرا دچار مشکل تامیین نشویم.

چرا حجم زیادی کالای وارداتی در مناطق آزاد دپو شده است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته فعالان مالی در منطقه آزاد قشم با گلایه نسبت به شرایط موجود و تبعات آن از جمله افزایش قیمت و ورود کالا از مبادی غیر رسمی خواهان آنالیز و رسیدگی به شرایط ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک این مناطق شدند. حالا پیگیری ها در این رابطه نشان می دهد ماجرا با کالای همراه مسافر و عدم ابلاغ فهرست مربوطه از سوی در وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بر می گردد که تنها مختص منطقه آزاد قشم نیست و سایر مناطق نیز با این مشکل روبرو هستند. شورای عالی مناطق آزاد در واکنش به این موضوع دلیل دپوی این دسته از کالاها را عدم ابلاغ فهرست مجاز کالای همراه مسافر و سهمیه ارزی آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت و خواهان تمکین به مصوبه هیات وزیران شد.

بر اساس مصوبه هیات وزیران کارگروهی با حضور نمایندگان تام الاختیار پنج دستگاه شامل بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک، جهاد کشاورزی و با مسئولیت شورای عالی مناطق آزاد باید در ابتدای هر سال تشکیل گردد و فهرست و سهمیه ارزی کالای همراه مسافر را معین و بعد این فهرست به شورای عالی مناطق آزاد برای اجرا ابلاغ گردد، اما به گفته ناصر خرمالی، مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش اضافه کرده مناطق آزاد، با وجود اینکه در ابتدای امسال فهرست و سهمیه ارزی کالاهای همراه مسافر در کمیته مربوطه معین و تعیین شده، تا به امروز وزارت صمت آن را ابلاغ نکرده است

در پیگیری این موضوع از وزارت صمت، سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: فهرست اقلام قابل ورود به انضمام سهمیه ارزی کالاهای مسافری مناطق آزاد تجاری صنعتی در کارگروه ذیربط و با حضور نمایندگان عضو معین و تایید شده است اما با توجه به شرایط ارزی و لزوم صیانت از منابع محدود تامیین آن، لازم است نظر بانک مرکزی قبل از ابلاغ اخذ گردد تا در هنگام اجرا دچار مشکل تامین نشویم.

وی اضافه کرد: بنابراین مراتب جهت آنالیز و اعلام نظر به بانک مرکزی ارسال شده است که به محض دریافت پاسخ، اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت. این استعلام مغایرتی با مصوبه دولت نداشته است زیرا بانک مرکزی خودش یکی از اعضا کارگروه است و از سوی دیگر به برنامه ریزی مناطق آزاد که مجری آن هستند یاری می نماید؛ بنابراین فهرست مجاز کالای همراه مسافر بعد از موافقت بانک مرکزی ابلاغ می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1285

به "چرا حجم زیادی کالای وارداتی در مناطق آزاد دپو شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حجم زیادی کالای وارداتی در مناطق آزاد دپو شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید