وقتی مغز کوچک می گردد!

به گزارش راوه بلاگ، آتروفی یا کوچک شدن مغز به از بین رفتن سلول های مغز یا تعدادی از اتصالات بین سلول های مغز گفته می گردد. افرادی که آتروفی مغز را تجربه می نمایند با عملکرد شناختی ضعیف تر در نتیجه این نوع از آسیب مغزی روبرو می شوند.

وقتی مغز کوچک می گردد!

به گزراش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران دو نوع اصلی آتروفی مغز شامل آتروفی کانونی و آتروفی فراگیر می شوند که مورد اول در بخش های خاصی از مغز و دیگری در سراسر مغز رخ می دهد.

آتروفی مغز می تواند در نتیجه فرایند طبیعی افزایش سن و پیری رخ دهد. از دیگر دلایل آن می توان به آسیب دیدگی، عفونت ها، و بعضی بیماری های زمینه ای اشاره نمود.

علائم

آتروفی مغز می تواند یک یا چند بخش از مغز را تحت تاثیر قرار دهد. علائم این شرایط با توجه به مکان و شدت آن متفاوت خواهند بود. به گفته موسسه ملی بیماری های عصبی و سکته مغزی آمریکا، آتروفی مغز می تواند موجب علائم و شرایط زیر گردد:

تشنج

تشنج یک افزایش ناگهانی و غیر عادی در فعالیت الکتریکی مغز است. دو نوع اصلی از تشنج وجود دارند که یکی تشنج جزئی نام دارد و تنها یک قسمت از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و دیگری تشنج فراگیر است که هر دو سمت مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم تشنج به بخش تحت تاثیر قرار گرفته مغز بستگی دارد. بعضی افراد ممکن است هیچ علائم مشهودی را تجربه ننمایند، در شرایطی که دیگران ممکن است یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر را تجربه نمایند:

- تغییرات رفتاری

- حرکات سریع چشم

- مزه تلخ یا فلزی در دهان

- آبریزش یا کف کردن دهان

- قفل شدن دندان ها

- ناله و خرخر کردن

- اسپاسم های عضلانی

- تکان های بدن

- از دست دادن هوشیاری

زبان پریشی

اصطلاح زبان پریشی یا آفازی به گروهی از علائم ارجاع می گردد که بر توانایی برقراری ارتباط فرد تاثیر می گذارند. بعضی انواع زبان پریشی می توانند بر توانایی فراوری یا درک گفتار فرد و بعضی دیگر می توانند بر توانایی خواندن یا نوشتن وی تاثیرگذار باشند.

به گفته انجمن ملی زبان پریشی آمریکا، هشت نوع مختلف از زبان پریشی وجود دارند. نوع زبان پریشی که فرد تجربه می نماید به بخش یا بخش هایی از مغز که آسیب دیده اند، بستگی دارد.

بعضی موارد زبان پریشی نسبتا خفیف هستند، در شرایطی که دیگران ممکن است توانایی فرد برای برقراری ارتباط را به شدت مختل نمایند.

زوال عقل

زوال عقل اصطلاحی است که برای گروهی از علائم مرتبط با افت مداوم عملکرد مغز استفاده می گردد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- از دست دادن حافظه

- کندی تفکر

- مسائل زبانی

- مسائل مربوط به حرکت و هماهنگی

- قضاوت ضعیف

- اختلالات خلقی

- از دست دادن همدلی

- توهمات

- دشواری در انجام فعالیت های روزانه

انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارند. بیماری آلزایمر شایع ترین نمونه در این زمینه محسوب می گردد.

خطر ابتلا به زوال عقل یک فرد با افزایش سن بیشتر می گردد و بیشتر موارد در افراد 65 ساله یا پیرتر رخ می دهند. با این وجود، کارشناسان زوال عقل را به عنوان بخشی طبیعی از فرایند پیری در نظر نمی گیرند.

دلایل

آتروفی مغز می تواند در نتیجه آسیب دیدگی چه ناشی از یک آسیب مغزی تروماتیک یا یک سکته مغزی شکل بگیرد. همچنین، آتروفی مغز ممکن است در نتیجه یکی از موارد زیر رخ دهد:

- انسفالیت

- نوروسیفیلیس یا سیفلیس عصبی

- اچ آی وی

در بعضی موارد، آتروفی مغز ممکن است در نتیجه یک اختلال یا بیماری مزمن مانند موارد زیر رخ دهد:

- فلج مغزی

- مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری ام اس

- بیماری هانتیگتون

- زوال عقل پیشانی گیجگاهی

- بیماری آلزایمر

- بیماری پیک

- انسفالومیوپاتی میتوکندریایی که گروهی از اختلالات است که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد

- لوکودیستروفی که گروهی از بیماری های ژنتیکی نادر است که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد

تشخیص

در زمان تشخیص آتروفی مغز، پزشک ممکن است ابتدا سابقه پزشکی کامل فرد را دریافت نموده و پرسش هایی درباره علائم وی مطرح کند. این می تواند شامل زمان شروع علائم و این که رویدادی محرک آنها بوده است یا خیر باشد.

پزشک ممکن است آزمایش های زبانی یا حافظه یا آزمایش های ویژه دیگر برای آنالیز عملکرد مغزی را انجام دهد.

اگر پزشک به آتروفی مغز مشکوک باشد، باید مکان آسیب مغزی را تعیین نموده و شدت آن را ارزیابی کند. این کار به وسیله سی تی اکسن یا ام آرآی انجام می گردد.

درمان

گزینه های درمان برای آتروفی مغز با توجه به مکان، شدت، و دلیل آن متفاوت خواهند بود.

آسیب دیدگی ها

آتروفی مغز می تواند به عنوان پیامد بلند مدت یک آسیب دیدگی شکل بگیرد. در این موارد، درمان به طور معمول بر یاری به بهبود مشکل مربوط به مغز با گذشت زمان متمرکز است.

آسیب دیدگی های مغزی به طور معمول احتیاجمند یک دوره توانبخشی هستند که ممکن است شامل یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر باشد:

- فیزیوتراپی

- گفتاردرمانی

- مشاوره

عفونت ها

داروها برای درمان عفونت هایی که به التهاب مغزی یا آتروفی منجر شده اند، ضروری هستند.

پزشک آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت های باکتریایی و داروهای ضد ویروس را برای درمان عفونت های ویروسی تجویز می نماید. این داروها به مبارزه با عفونت و تسکین علائم یاری خواهند کرد.

اختلالات و بیماری ها

بعضی اختلالات و بیماری ها می توانند به آتروفی مغز منجر شوند. بسیاری از این بیماری ها در حال حاضر درمان ریشه کن نماینده ندارند، از این رو، فرایند درمان به طور کلی بر مدیریت علائم متمرکز است.

درمان ممکن است شامل ترکیبی از داروها و تراپی ها مانند گفتار یا کاردرمانی باشد. این تراپی ها ممکن است برای یاری به بازیابی عملکرد مغز فرد یا یادگیری راهبردهایی برای یاری به مقابله با شرایط لازم باشند.

بعضی بیماری ها مانند ام اس موجب بروز علائم به صورت دوره ای می شوند. پزشک برنامه درمان فرد را بر همین اساس تطبیق خواهد داد.

آیا امکان معکوس کردن آتروفی مغز وجود دارد؟

تا همین اواخر، بسیاری از دانشمندان مغز را اندامی نسبتا غیر قابل تغییر در نظر می گرفتند. با این وجود، پژوهش ها به طور فزاینده نشان می دهند که مغز چگونه ساختار و عمکلرد خود را در طول زندگی تطبیق می دهد.

در حال حاضر، به طور دقیق تعیین نیست که امکان معکوس کردن آتروفی مغز وجود دارد یا خیر. با این وجود، مغز ممکن است چگونگی کارکرد خود را برای جبران آسیب وارده تغییر دهد. در بعضی موارد، این ممکن است برای بازگرداندن عملکرد به مرور زمان کافی باشد.

ورزش برای آتروفی مغز

یک آنالیز در سال 2011 نشان داد که ورزش منظم می تواند سرعت آتروفی مغز مرتبط با افزایش سن یا زوال عقل را کاهش داده یا حتی معکوس کند.

با این وجود، مطالعه ای دیگر در سال 2018 نشان داد که ورزش با شدت زیاد و تمرینات قدرتی موجب کاهش سرعت اختلال شناختی در افراد مبتلا به زوال عقل خفیف تا متوسط نمی گردد. از این رو، برای آنالیز دقیق تر شرایط به پژوهش های بیشتر درباره اثر ورزش بر پیشگیری یا معکوس کردن آتروفی مغز به واسطه زوال عقل احتیاج است.

داروهایی برای معکوس کردن آتروفی مغز

در حال حاضر، دانشمندان بر توسعه داروهایی که می توانند آتروفی مغز را معکوس نمایند، کار می نمایند. به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2019 این که داروی زوال عقل دونپزیل (Donepezil) می تواند آتروفی مغز ناشی از الکل را در موش ها معکوس کند را آنالیز کرد.

پژوهشگران دریافتند موش هایی که با این دارو درمان شده بودند، کاهش در التهاب مغز را تجربه نموده و افزایش در تعداد سلول های مغزی جدید را نشان دادند. با این وجود، تعیین نیست که دونپزیل آثاری مشابه بر آتروفی مغز ناشی از دلایل دیگر دارد یا خیر.

همچنین، تعیین نیست این دارو موجب آثاری مشابه در انسان ها گردد. از این رو، به انجام آزمایش های بالینی با حضور سوژه های انسانی احتیاج است.

چشم انداز

چشم انداز آتروفی مغز با توجه به مکان و شدت آسیب و همچنین دلیل زمینه ای آن متفاوت است.

زمانی که آتروفی مغز به واسطه یک بیماری رخ می دهد، علائم ممکن است با گذشت زمان تشدید شوند. درمان های بلندمدت می توانند به کاهش سرعت این فرایند یاری نموده و به فرد در مدیریت هر گونه اختلال شناختی ناشی از آن یاری نمایند.

در خصوص آسیب دیدگی هایی مانند سکته مغزی و آسیب مغزی تروماتیک، دریافت مراقبت فوری و موثر می تواند چشم انداز شرایط را به طور قابل توجهی بهبود ببخشد.

منبع:عصر ایران

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1086

به "وقتی مغز کوچک می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی مغز کوچک می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید