مونالیزا لطفا لبخند بزن!

به گزارش راوه بلاگ، مونالیزا تنها شاهکار لئوناردو داوینچی نیست؛ اما پربیننده ترین نقاشی دنیا است. سالانه بیش از پنج میلیون نفر از تمام نقاط دنیا، پرتره کوچک زنی که با لبخند محوی به آنها نگاه می نماید را از پشت شیشه های ضدگلوله تماشا می نمایند. چهره ای که لبخندش سال هاست دنیا هنر را مسحور خود نموده و به باور بسیاری پر از رازهای کشف نشده است.

مونالیزا لطفا لبخند بزن!

به گزارش خبرنگاران، شهرت پرتره کوچک داوینچی که سال هاست در موزه لوور پاریس در نهایت دقت نگهداری می گردد، فقط به دنیای هنر محدود نمی گردد. دیگر کمتر کسی پیدا می گردد که نام مونالیز یا اصطلاح لبخند ژکوند را نشنیده باشد.

این نقاشی که بین سال های 1503 تا 1505 خلق شده است، احتمالا به یک بانوی فلورانسی به نام لیزا زامبی دوژکوند تعلق دارد. او از مقابل زن تنومندی به نظر می رسد که نه خیلی جوان است و نه خیلی جاافتاده. لئوناردو در خلق این اثر آنچنان دقتی به خرج داده است که اثر قلمویش اصلا قابل تشخیص نیست. ترکیب چشمان براق، بینی ظریف و لبخندی که تمام معروفیت اثر مرهون آن است، مونالیزا را به اثری بی رقیب در تاریخ هنر دنیا تبدیل نموده است.

البته سرقت تابلویی که معروف به لبخند ژکوند است، شهرت این اثر را دنیای کرد. تا پیش از سال 1911 که مرد جوانی پیروز به دزدیدن مونالیزا شد، این اثر از شهرت چندان زیادی در دنیا برخوردار نبود. در روز 21 آگوست سال 1911، مونالیزا از موزه لوور پاریس توسط وینسنزو پروگیا دزدیده شد. اگرچه دو سال بعد هم خودش و هم اثری که دزدیده شده بود توسط پلیس پیدا شدند و در نهایت در سال 1914، مونالیزا به خانه خودش در لوور بازگشت و تا امروز تحت حفاظت های بسیار شدید قرار گرفته است.

گفته می گردد که مونالیزا جزو نقاشی های مورد علاقه داوینچی بوده؛ تا اندازه ای که هرجا می رفته، این تابلو را نیز به همراه خود می برده است. حدس و گمان های زیادی درباره اینکه مدل شاهکار داوینچی چه کسی بوده است، وجود دارد. بر اساس اطلاعات تاریخی، اغلب گفته می گردد که مونالیزا، همسر تاجری اهل فلورانس بود. این زن در اصل لیزا دو ژکوندو نام داشت. این گروه در ادامه گفته هایشان به حالت دست های مونالیزا و نوع پوشش او اشاره و اینها را دلیلی بر باردار بودن این زن فلورانسی عنوان می نمایند؛ اما هنوز هم پژوهشگران تاریخ هنر مطمئن نیستند که زن شاهکار داوینچی همان مونالیزای فلورانسی باشد.

برخی دیگر از پژوهشگران هنری بر این باورند که داوینچی در این اثر چهره خودش را ترسیم نموده است. در این میان با توجه به برخی از اظهارنظرهای تاریخی مبنی بر اینکه داوینچی گرایش های جنسی مردانه داشته و در عین حال با در نظر دریافت حالت های نه چندان زنانه چهره مونالیزا، این فرض نیز از هواداران بسیاری برخوردار شده است.

از سوی دیگر مدارک تاریخی موجود، برخی از کارشناسان را به سمت این فرضیه سوق داده که داوینچی پرتره محبوبش را با نگاه کردن به چهره مادر خود کشیده است. کاترینا داوینچی نام مادر این نقاش عظیم بوده که برخی باور دارند داوینچی اثرش را شبیه به صورت او ترسیم نموده است.

برخی از این نظریه پردازان تا آنجا پیش رفتند که مدعی شده اند که مونالیزا ترکیبی از دو کلمه لاتین Amon و Elisa است؛ و این بدین معنا است که مونالیزا نرماده ـ ترکیبی از دو جنس زن و مرد ـ بوده است. برخی از متخصصان هم معتقدند ممکن است صورت این زن اسرارآمیز، ترکیبی از چند چهره مختلف باشد.

البته پر رمز و راز بودن اثر مونالیزا با در نظر دریافت اینکه لئوناردو داوینچی نقاش آن بوده است، چندان هم موضوع عجیبی به نظر نمی رسد. داوینچی، نابغه ای که نه تنها نقاش عظیمی بود بلکه به عنوان مخترع، ریاضیدان و فیلسوف نیز شناخته می شد و بسیاری از آثاری که خلق کرد همچنان در حال رمزگشایی هستند. بر همین اساس هم فیلم پرحاشیه کد داوینچی ساخته شد تا از برخی از رمز و رازهای آثار هنری داوینچی که به نوعی با مذهب مسیحیت گره خورده اند، پرده بردارد.

به عنوان مثال، دن براون در کتاب پرفروش کد داوینچی به این تئوری پرداخته است که وجود مثلثی طلایی در نقاشی برجسته داوینچی، قرینگی کامل این تابلو را به اثبات می رساند. با وصل کردن نقاط طلایی این نقاشی، شکلی جام مانند ظهور می نماید که گفته می گردد همان جام مقدس مسیحیان است.

همچنان هم رمزگشایی ها از آثار داوینچی همانند مونالیزا توسط کارشناسان و پژوهشگران تاریخ هنر ادامه دارد؛ در نهایت اما مونالیزا همچون 500 سال گذشته و با حالت آرامی که دارد، لبخند مرموزش را با سخاوت تمام نثار بازدیدنمایندگان بیشمارش می نماید.

تابلوی مشهور داوینچی در روزگار کرونا بارها از سوی هنرمندان کشورهای مختلف با تغییراتی در ظاهر روبرو شده است. البته این تابلو در مقاطع دیگر تاریخی هم با استفاده از المان های مختلف دستخوش تغییر شده بود. اما استفاده از ماسک برای پوشاندن لبخند مرموز شخصیت داخل نقاشی، نمونه ای از این دست کاری هاست که عمق فاجعه ویروس مرموز کرونا را دوچندان نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1470

به "مونالیزا لطفا لبخند بزن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونالیزا لطفا لبخند بزن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید