مغالطه نکنید؛ نه شرقی، نه غربی زوال پذیر نیست

به گزارش راوه بلاگ، یک سایت حامی برجام می گوید: روابط با چین، پلی برای عبور از سیاست نه شرقی، نه غربی، به هم شرقی، هم غربی است.

مغالطه نکنید؛ نه شرقی، نه غربی زوال پذیر نیست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سایت دیپلماسی ایرانی به مدیریت صادق خرازی، ضمن اشاره به سند همکاری 25 ساله ایران و چین مدعی شد: چینی شدن رویکرد خارجی ایران می تواند تیغ فشار حداکثری را کُند کند، اما از سوی دیگر راهی است که غایت آن از جهتی دورتر بازگشت به جامعه جهانی و سازش با نظم مسلط در روابط بین الملل است. به عبارت بهتر سنگین شدن وزنه شرق و عدول از سیاست خارجی نه شرقی نه غربی، در نهایت به یک توازن جدید از رهگذر قسمی موازنه مثبت می انجامد و نه شرقی و نه غربی مالوف، به هم شرقی هم غربی تبدیل می گردد. این فرایند تا حدودی شبیه چرخش استراتژیک در سیاست خارجی چین است، هنگامی که در دهه هفتاد از ترس مسکو به واشنگتن نزدیک شد. این تحول مقدمه پذیرش نظم مسلط از سوی پکن بود. در نهایت، اما چین به توازن مطلوب و منبعث از الزامات ژئوپلتیک خود رسید. واشنگتن عظیم ترین شریک مالی و مسکو نزدیک ترین همکار بین المللی آن شدند. به همین خاطر تحولات اخیر را باید نقطه عطفی در سیاست خارجی به حساب آورد.

درباره این تحلیل غلط انداز لازم به ذکر است شعار نه شرقی نه غربی به مفهوم عدم ارتباط با شرق و غرب (انزوا) نیست، بلکه به مفهوم تاکید به استقلال کشور و نفی سلطه گری و سلطه پذیری است. این تصریح و تاکید ذیل اصول دوم و سوم قانون اساسی تحت عنوان نفی هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری و طرد کامل استعمار مورد تصریح قرار گرفته، همچنان که در اصل 152 نیز تاکید شده است: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر ابرقدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیز با دُوَل غیرمحارب راسخ است؛ بنابراین اگر شعار نه شرقی نه غربی به عنوان شعار انقلاب اسلامی و منطق مصرح در قانون اساسی، به مفهوم نفی سلطه و دفاع از استقلال کشور است، ادعای هم شرقی و هم غربی مبتنی بر نفی آن راهبرد، منطق وابستگی و غلط است.

متاسفانه بعضی طیف های خوش بین یا ماموریت دار، در ماجرای برجام، رویکردی را در پیش گرفتند که خلاف منطق استقلال و رعایت مصالح کشور بود و خوش بینی و اعتماد واگذاری یک طرفه امتیاز به دشمن سر موضع را توجیه می کرد و حتی از نظارت مجلس فراری بود. خروجی این فرایند، خسارت های آشکار شده برجام است، نقطه مقابل این رویکرد، خروج از اتکای به غرب و تنوع بخشیدن به شرکای سیاسی و مالی آن هم با رعایت ضوابط قانونی، از جمله آنالیز فرآیند همکاری در جهت قانونی (مجلس شورای اسلامی) است.

در ضمن برخلاف ادعای نویسنده متن فوق، گسترش همکاری با چین، قابل مقایسه با چرخش راهبردی چین به سمت آمریکا در دهه 1970 میلادی نیست. چه اینکه ما هرگز در حالت تخاصم با چینی ها نبوده ایم و در ضمن این روزها، مخاصمه شدید چینی ها و آمریکایی را می بینیم. در واقع چینی ها برخلاف غربگرایان ایرانی، هرگز به آمریکا اعتماد نکرده و نسخه واگذاری توانمندی های خود در ازای جلب اعتماد و وعده های آمریکا را نپیچیدند بلکه در طول این چند دهه، بر قدرت خود افزودند و در مقابل فشار ها و زیاده خواهی های واشنگتن کوتاه نیامدند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1242

به "مغالطه نکنید؛ نه شرقی، نه غربی زوال پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغالطه نکنید؛ نه شرقی، نه غربی زوال پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید