مشاهده شواهدی مبنی بر ابتلای سلول های چشم به کووید-19

به گزارش راوه بلاگ، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهند کووید-19 می تواند سلول های چشم را آلوده کند.

مشاهده شواهدی مبنی بر ابتلای سلول های چشم به کووید-19

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پژوهش ها حاکی از این هستند که کروناویروس، عفونت را در دستگاه تنفس فوقانی شروع می نماید و انتقال می یابد. به همین دلیل، استفاده از ماسک در مکان های عمومی توصیه شده است. در هر حال این موضوع، نامعین مانده است که آیا عفونت می تواند از چشم نیز شروع گردد یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ، اقدامات محافظتی بیشتری مورد احتیاج است.

پژوهشگران مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای(ISMMS) در آنالیز جدید خود دریافته اند که کروناویروس می تواند سلول های چشم را مستقیما آلوده کند.

یافته های این پژوهش، تاثیری فوری بر اقدامات پیشگیرانه ای خواهند داشت که برای یاری به کاهش شیوع کووید-19 صورت می گیرند. همچنین این یافته ها از دستورالعمل هایی پشتیبانی می نمایند که برای محافظت از چشم ارائه می شوند.

پژوهشگران در این پروژه، مدل هایی از سلول بنیادی درون کشتگاهی چشم انسان بزرگسال را آنالیز کردند. آنها سلول ها را در معرض کروناویروس قرار دادند و پس از 24 ساعت به آنالیز آنها پرداختند.

پژوهشگران به ارزیابی این موضوع پرداختند که آیا کروناویروس می تواند هم بافت و هم سلول های اولیه چشم را آلوده کند یا خیر.

سلول ها به کروناویروس آلوده شدند و سپس به واسطه توالی آران ای مورد تجزیه و تحلیل قرار دریافتد. پژوهشگران از توالی ها نقشه برداری کردند و سپس به مقایسه آنها با سلول های مبتلا نشده بافت های انسانی پرداختند. در مرحله بعد، بیان سلول هایی که در معرض کروناویروس قرار داشتند، آنالیز شد.

نتایج این آنالیز نشان داد که کروناویروس می تواند سلول های سطح چشم را آلوده کند. سلول هایی که در معرض کروناویروس قرار داشتند، وجود عفونت مرتبط با پروتئین هایی از جمله گیرنده موسوم به ACE2 و آنزیم TMPRSS2 را نشان دادند که امکان ورود ویروس را فراهم می نماید. آنالیز ها نشان داد IFNβ، پروتئینی که ویژگی های ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد، با قرار دریافت در معرض ویروس سرکوب می گردد. پژوهشگران دریافتند که سلول های سطح چشم در برابر عفونت، آسیب پذیر هستند اما آسیب پذیری قرنیه مرکزی، کمتر است.

دکتر تیموثی بلنکینسوپ(Timothy Blenkinsop)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما امیدواریم که این داده های جدید، به ارائه اقدامات بیشتری برای محافظت از چشم ها بیانجامند. ما همچنین قصد داریم از این مدل ها برای آزمایش روش های پیشگیری از عفونت های چشمی استفاده کنیم.

بنجامین تنوور(Benjamin tenOever)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش، نتیجه یک همکاری سازنده میان دو برنامه علمی بسیار متفاوت بود. از همه مهم تر این که داده های به دست آمده نه تنها به درک ما در خصوص زیست شناسی کروناویروس می افزاید، بلکه اهمیت شست و شوی دست ها را نیز بیشتر معین می نماید زیرا تماس دست ها با چشم ، از مواردی است که باید به عنوان یک نقطه ورود عفونت در نظر گرفته گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2380

به "مشاهده شواهدی مبنی بر ابتلای سلول های چشم به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده شواهدی مبنی بر ابتلای سلول های چشم به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید