مسکن از سفته بازی خارج شد

به گزارش راوه بلاگ، افزایش قدرت خریداران واقعی خانه ، از برنامه های مهم دولت در 54 ماه گذشته بوده و بر این اساس ، تسهیلات بخش مسکن در این مدت افزایشی قابل توجه داشته است .

مسکن از سفته بازی خارج شد

جهت دریافت خدمات طرح الاچیق سیمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

از سوی دیگر ، میزان سود وام مسکن و مدت زمان باز پرداخت آن به ترتیب کاهش و افزایش یافت . افزایش تسهیلات مسکن تا 6 برابر از مهمترین اقدامات دولت برای خانه دار کردن مردم بوده است. پیش از این وام مسکن در ابتدای دولت یازدهم 25 میلیون تومان بود که هم اکنون به 180 میلیون تومان رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش ها ، معاملات مسکن در آذرماه با 50 درصد افزایش در مقایسه با همین مدت در سال گذشته رو به رو شده است. تازه ترین گزارش فرابورس نیز نشان می دهد، معاملات اوراق تسهیلات مسکن در 9 ماه گذشته ، 43 درصد رشد داشته است .

بر اساس این گزارش ، نگاهی به جزییات معاملات نشان می دهد ، بیشتر معاملات در خانه های کمتر از 300 میلیون تومان و در متراژهای کوچک انجام شده است و این موضوع نشان می دهد مسکن از سفته بازی خارج و به دست متقاضیان واقعی رسیده است.

همچنین آمار نشان می دهد ، تبدیل به احسن کردن و تعویض خانه نیز تا حدودی رونق گرفته است. کارشناسان اقتصاد مسکن با اشاره به فرایند رو به افزایش معاملات مسکن در یک سال گذشته و با بیان اینکه ازاواخر پار سال بازار مسکن وارد مرحله رونق شده است ، می گویند: اقدام های دولت در رونق بازار مسکن موثر واقع شده است.

بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن در این باره با اشاره به رونق معاملات مسکن در یکسال گذشته معتقد است : این رونق از جنس سفته بازی نبوده و این فرایند ادامه دارد.

حسین عبده تبریزی ، مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه دولت در بازار مسکن در پی رونق سفته بازانه نبوده و تمایل نداشته که مسکن به کالای موضوع سفته بازی و سوداگری بدل گردد گفت: کوشش وزارت راه و شهر سازی این بوده است که در بازار مصرفی مسکن دخالت کند تا مطمئن گردد که خرید یا اجاره برای خانوار ها قابل تحمل است و هزینه ها از توانایی آنها خارج نیست. اقتصاد آنلاین

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 267

به "مسکن از سفته بازی خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن از سفته بازی خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید