طرز تهیه چیکن کاتسو، غذای خوشمزه و رستورانی ژاپنی!

به گزارش راوه بلاگ، چیکن کاتسو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ ژاپنی است که خیلی راحت درست می گردد، این غذای خوش طعم که برای پذیرایی بسیار مناسب و شیک است را می توانید به روش های مختلف با مواد متنوعی آماده کنید، چیکن کاتسو هواداران زیادی دارد.

طرز تهیه چیکن کاتسو، غذای خوشمزه و رستورانی ژاپنی!

مواد لازم برای شنیسل مرغ

سینه مرغ به تعداد نفرات

آرد قنادی1 پیمانه

تخم مرغ2 عدد

پانکو یا پودر نان2 پیمانه

برنج دم نموده به تعداد نفرات

پیازچه، نعناع، شوید و ریحان تازه برای تزئین به میزان لازم

زعفران دم نموده غلیظ برای تزئین برنج به میزان لازم

مواد لازم برای سس کاری

پیاز خلالی سرخ شده4 عدد

سیب زمینی نگینی خرد شده میانه2 عدد

هویج نگینی خرد شده میانه2 عدد

روغن مایع3 قاشق غذا خوری

رب گوجه فرنگی2 قاشق غذا خوری

سیر رنده شده1 قاشق چای خوری

زنجبیل رنده شده یا پودر زنجبیل1 قاشق چای خوری یا 2/1 قاشق چای خوری پودر زنجبیل

فلفل سیاه2/1 قاشق چای خوری

آب مرغ1 لیوان

آب معمولی3/2 لیوان

عصاره کاری ژاپنی100 گرم

سویا سس1 قاشق غذا خوری

سس ووستشیر (اختیاری)1 قاشق غذا خوری

کره 1 قاشق غذا خوری

طرز تهیه چیکن کاتسو

مرحله 1: برش دادن سینه مرغ

ابتدا برای درست کردن شنیسل مرغ یک طرف سینه مرغ را با چاقوی تیز از وسط به شکل افقی برش بزنید دقت کنید که برش را تا پایان نبرید، طوری که در پایان دو طرف سینه به هم متصل باشند فقط ضخامت آن باریک تر و میزان آن بزرگتر گردد.

مرحله2: کوبیدن سینه مرغ

سپس سینه مرغ را که از وسط برش دادید روی یک سطح صاف پهن می کنید بعد روی آن یک نایلون قرار دهید، برای این که درهنگام پخت سریع تر بپزد همه قسمت های سطح سینه مرغ را با گوشتکوب بکوبید تا مرغ کاملاً فشرده و ضخامت آن باریک تر گردد.

مرحله 3: هم زدن تخم مرغ ها

سپس میزانی آرد قنادی را داخل یک ظرف بریزید بعد تخم مرغ ها را داخل یک ظرف بشکنید، با چنگال یا همزن دستی هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شوند و بافت آن ها کاملا یکدست و صاف گردد تخم مرغ های زده شده را هم داخل ظرف دیگری بریزید.

مرحله 4: غلتاندن سینه مرغ در آرد

بعد از آن میزانی پانکو یا پودر نان را که از لوازم قنادی می توانید تهیه کنید داخل ظرف دیگری بریزید سپس سینه های مرغ برش خورده را ابتدا داخل آرد قنادی بزنید، خوب در آرد بغلتانید به طوری که کاملاً هر دو طرف سطح سینه مرغ با آرد پوشانده گردد.

مرحله 5: آغشته کردن سینه مرغ به تخم مرغ زده شده

سپس سینه مرغ را داخل ظرف تخم مرغ زده شده فرو کنید و بیرون بیاورید تا سینه مرغ به تخم مرغ آغشته گردد اگر جایی از سینه مرغ خشک ماند دوباره آن را در ظرف تخم مرغ فرو کنید و بیرون بیاورید تا کاملا خیس گردد و پانکو به آن بچسبد.

مرحله 6: غلتاندن سینه مرغ در پانکو یا پودر نان

بعد از آن سینه مرغ را داخل ظرف پانکو یا پودر نان کنید، در آن بغلتانید تا تمام سطح سینه مرغ با پانکو یا پودر نان پوشانده گردد و برای سوخاری کردن مناسب گردد، همه شنیسل ها را به همین طریق آماده کنید و داخل ظرف مناسب قرار دهید.

مرحله 7: استراحت کردن شنیسل در یخچال و خرد کردن پیاز

سپس ظرف شنیسل ها را در یخچال قرار دهید تا خوب استراحت نمایند و جا بیفتند، به طوری که مواد روی سینه های مرع خودشان را بگیرند، در این فاصله برای درست کردن سس کاری پیاز را پوست بگیرید، بشورید و به شکل خلالی و باریک برش بزنید.

مرحله 8: تفت دادن پیازها و کاراملی کردن آن ها

بعد میزان کمی روغن به میزان 3 قاشق غذاخوری را داخل یک تابه بریزید، روی حرارت ملایم قرار دهید تا روغن داغ گردد سپس پیازهای خلالی را در روغن بریزید، اجازه دهید تا پیازها ابتدا بپزند و نرم شوند بعد از آن پیازها طلایی رنگ و کاراملی شوند.

مرحله 9: پوست گرفتن و خرد کردن سیب زمینی ها

در فاصله ای که پیازها روی حرارت ملایم می پزند و کاراملی می شوند، سیب زمینی ها را پوست بگیرید، به شکل نگینی و در میزان های کوچک خرد کنید، بعد سیب زمینی ها را بشورید، سپس داخل سبد بریزید و بگذارید تا آب اضافی آن ها خارج گردد.

مرحله 10: خرد کردن هویج ها

سپس هویج ها را پوست بگیرید به شکل حلقه ای یا نگینی و در میزان های کوچک تقریباً به میزان برش های سیب زمینی ها خرد کنید، داخل یک تابه میزانی روغن بریزید و روی حرارت میانه قرار دهید تا داغ گردد سپس سیب زمینی ها را داخل آن بریزید.

مرحله 11: سرخ کردن سیب زمینی ها

در ادامه سیب زمینی ها را خوب تفت دهید تا طلایی رنگ شوند، بعد آن ها را هم بزنید تا همه قسمت های سیب زمینی ها به یک میزان سرخ گردد بعد سیب زمینی ها را از تابه خارج کنید، در ظرف دیگری قرار دهید تا روغن اصافی آن ها خارج گردد.

مرحله 12: سرخ کردن هویج ها

در همین زمان که سیب زمینی ها را سرخ می کنید در تابه دیگری میزانی روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ گردد، هویج های خرد شده را تقریبا به مدت ده دقیقه تفت دهید هویج ها را هم بزنید تا همه قسمت های آن ها به یک میزان سرخ گردد.

مرحله 13: اصافه کردن سیر و زنجبیل رنده شده

وقتی پیازها کاراملی شدند سیرها را که از قبل پوست گرفته اید و با رنده ریز رنده نموده اید داخل پیازها بریزید، خوب تفت دهید تا عطر سیر پخش گردد، سپس میزانی زنجبیل را هم پوست بگیرید، با رنده ریز رنده کنید، به مواد اضافه کنید کمی تفت دهید.

مرحله 14: اضافه کردن فلفل سیاه و رب گوجه فرنگی

بعد از این که همه مواد را با هم تفت دادید و خوب با هم مخلوط شدند سپس با توجه به ذائقه خودتان میزانی فلفل سیاه به مواد اضافه کنید، دوباره کمی تفت دهید بعد رب گوجه فرنگی را روی مخلوط مواد بریزید، تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته گردد.

مرحله 15: اضافه کردن سس سویا و سس ووستشیر

وقتی که رب گوجه فرنگی رنگ باز کرد و کمی تیره شد سپس میزانی سس سویا به مخلوط مواد اضافه کنید، هم بزنید تا خوب با هم مخلوط شوند و کمی تفت داده گردد بعد از آن سس ووستشیر را هم به مواد اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند.

مرحله 16: اضافه کردن آب مرغ و آب به مواد

بعد از آن میزانی آب مرغ را که از قبل پخته اید و آماده نموده اید داخل مواد بریزید، هم بریزید تا کاملاً با هم ترکیب شوند تا عطر و طعم آن به خورد مواد برود سپس میزانی آب هم روی مخلوط مواد بریزید، هم بزنید تا آب به میزان کافی برای پخت مواد باشد.

مرحله 17: اضافه کردن سیب زمینی ها و هویج ها به مواد

سیب زمینی های سرخ شده و هویج های تفت داده شده را هم داخل مواد بریزید، هم بزنید سپس در تابه یا قابلمه را ببندید و اجازه دهید تا مواد سس به خصوص سیب زمینی ها و هویج ها خوب بپزند و سس غلیظ گردد تا طعم همه مواد با هم مخلوط گردد.

مرحله 18: اضافه کردن کره و عصاره کاری ژاپنی

بعد از این که همه مواد خوب پختند و سس به غلظت مناسب رسید میزانی کره به مخلوط مواد اضافه کنید، هم بزنید تا کره ذوب گردد و طعم آن به خورد مواد برود سپس میزانی عصاره کاری ژاپنی را به مواد اضافه کنید، هم بزنید تا به خورد مواد برود.

مرحله 19: له و پوره کردن مخلوط مواد

بعد از اضافه کردن کره و عصاره کاری اجازه دهید تا یکی دو دقیقه دیگر همه مواد با هم بپزند سپس ظرف را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید از طریق گوشتکوب برقی همه مواد را با هم کاملاً له و پوره کنید تا بافت سس تشکیل شده غلیظ و یکدست گردد.

مرحله 20: آماده کردن سس به شکل خورش

در صورتی که می خواهید مخلوط به شکل خورش باشد لازم نیست که مخلوط مواد را پوره کنید فقط سعی کنید که در هنگام خرد کردن سیب زمینی ها و هویج ها، همه را به یک میزان خرد کنید تا در نهایت سس تشکیل شده شکل و بافت مناسب تری داشته باشد.

مرحله 21: سرخ کردن شنیسل ها

حالا در یک تابه میزانی روغن بریزید بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا روغن داغ گردد میزان روغن باید به میزان ای باشد که شنیسل ها در روغن کاملاً غوطه ور شوند سپس شنیسل ها را از یخچال بیرون بیاورید و داخل روغن داغ سرخ کنید.

مرحله 22: قرار دادن شنیسل در ظرف مناسب

وقتی یک طرف شنیسل ها سرخ شد آن ها را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ و طلایی رنگ گردد سپس تابه را از روی حرارت بردارید و شنیسل های سرخ شده را داخل ظرف مناسب قرار دهید سپس میزانی از سس آماده شده را کنار شنیسل بریزید.

مرحله 23: ریختن برنج در ظرف و تزئین آن

بعد از آن برنج را هم که در حین پختن و سرخ کردن شنیسل آماده نموده اید داخل قالب های یک نفره بریزید و کنار شنیسل به شکل قالبی قرار دهید، سپس روی برنج را با میزانی زعفران دم نموده غلیظ که از قبل آماده نموده اید تزئین کنید.

مرحله 24: تزئین و سرو چیکن کاتسو

سپس روی سس را با میزانی پیازچه یا چند برگ نعناع، ریحان و شوید تازه تزئین کنید، بعد چیکن کاتسو را به عنوان یک غذای شیک و مجلسی همراه با سالاد، ترشی های متنوع، زیتون پرورده، انواع دورچین و مخلفات برای پذیرایی و مهمانی ها سرو کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 تیر 1403 بروزرسانی: 2 تیر 1403 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3115

به "طرز تهیه چیکن کاتسو، غذای خوشمزه و رستورانی ژاپنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه چیکن کاتسو، غذای خوشمزه و رستورانی ژاپنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید