طراح پارک های معروف تهران اکسیژن نقاشی می نماید!

به گزارش راوه بلاگ، حسین محجوبی که این روزها و در سن 90 سالگی همچنان با شور و هیجان در حال خلق اثر است، برگزاری نمایشگاه نقاشی و انتشار کتابش را به رفتن کرونا و بازگشت شرایط عادی، مشروط می نماید.

طراح پارک های معروف تهران اکسیژن نقاشی می نماید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محجوبی، معمار و طراح پارک های معروف تهران و از چهره های هنر نقاشی ایران است که خلق مناظر طبیعی، سبز و آرام مهمترین ویژگی نقاشی های اوست. اگرچه خودش می گوید این نقاشی های آرام در واقع اعتراض به انسان است. او مهمترین عناصر آثارش را اسب به عنوان سمبل انرژی و درخت به عنوان سمبل زندگی عنوان می نماید و معتقد است که انسان ها، زمین و طبیعت را به نابودی کشانده اند.

این هنرمند که این روزها در قرنطینه خانگی به سر می برد و همچنان مشغول خلق اثر است، اجازه داد تا بعد از ظهر یکی از همین روزها، با رعایت کلیه نکات بهداشتی به دیدارش برویم و او از نگاه متفاوتش به ویروس کرونا و نگرانی هایش از آینده تهران برایمان سخن بگوید.

محجوبی را که حالا بعد از 70 سال فعالیت حرفه ای در دنیاِ هنر به روایت زیبایی های طبیعت و اعتراض به رد پاهای زشت انسان ها و ماشین ها، می شناسند، درباره حال و هوای این روزهای خود می گوید: همیشه عادت داشته ام که خاطراتم را بنویسم و به همین خاطر نیز مجموعه خاطرات کاملی از دوران پهلوی و همچنین 70 سال مشاهداتم از شهر تهران و تغییراتی که در این سال ها نموده است و دیدار هایی که با شاعران و هنرمندان داشته ام، در اختیار دارم.

او ادامه داد: به همین دلیل امیر سقراطی (هنرمند نقاش)، از روی این خاطرات دست نوشته عکس گرفت و آنها را به صورت مکتوب درآورد که قرار بود منتشر و با برگزاری نمایشگاهی از مجموعه آثارم، رونمایی شود که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این اتفاق نیفتاد. در واقع در حال حاضر این کتاب در انتظار چاپ است و ما نیز منتظریم تا ویروس کرونا برود و بتوانیم این کار را انجام دهیم.

محجوبی که یکی از مهمترین کارهایش در دوران قرنطینه خانگی، خلق اثر است و خودش را بیشتر به نقاشی کردن مشغول می نماید، در این زمینه شرح می دهد که در حال حاضر به صورت همزمان دو نقاشی را پیش می برد که یکی از این نقاشی ها در ابعادی کوچک تر در اتاق کار او است و دیگری در اتاق کار او و در مقابل پنجره ای رو به حیاط قرار گرفته است.

او می گوید که به طور کلی آثار را در پنج مرحله خلق می کنم. آخرین مرحله همان طبیعتی است که در همه آثارم می بینید و در آن آرامش و اکسیژن وجود دارد و همه چیز در روال طبیعی خود است. در کارهایم از همان ابتدا تا به امروز که ویرورس کرونا دنیا را در برگرفته است، همیشه به انسان و بلاهایی که بر سر طیعت آورده است، اعتراض نموده ام. انسان حق ندارد زمین را اینچنین نابود کند.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود وعده های داده شده هنوز اقدامی برای صدور مجوز برای خانه ـ موزه او صادر نشده است، می گوید: این موضوع به غفلت شهرداری برمی شود. من و هنرمندان دیگر اصلا نیاز نداریم که کوچه ای به نام ما زده شود یا به ما مجوز موزه بدهند، اما این وظیفه شهرداری ها است که به هنرمندان اهمیت بدهد و از فرصت ها استفاده نمایند. بارها از شهرداری و شورای شهر برای بازدید آمدند، اما فقط برای بازدید می آیند و هیچ اقدامی انجام نمی شود. متاسفانه این مساله را قبول ندارند که باید هنرمندان را تکریم نمایند. من در این خانه 45 سال کار فرهنگی انجام داده ام و این خانه پر از خاطره است و می تواند محیط فرهنگی بسیار خوبی برای جامعه باشد.

او در ادامه این صحبت های خود، به اتاقش می رود و همزمان می گوید: موضوع فقط مجموعه آثار من نیست، بلکه من از بسیاری دیگر از هنرمندان معاصر خوب کشورمان نیز مجموعه آثاری دارم که بسیار ارزشمند هستند.

به گفته خودش تعداد این آثار آنقدر زیاد است که فقط در یک اتاق جا نمی شوند و به همین خاطر به سراغ در دیگری می رود و ما با راهرویی روبرو می شویم که دیوار آن پر است از آثار هنرمندان معاصری همچون ژازه طباطبایی، مسعود عربشاهی، احمد محمدپور،محمدعلی ترقی جاه، کامران عدل و ... .

در این میان همین صحبت ها است که یادآور می شود سال ها پیش تعدادی از آثارش را برای موزه هنرهای معاصر رشت کار گذاشته بود. او با بیان اینکه بعضی دیگر از هنرمندانی که به شهر رشت تعلق دارند نیز آثاری را به این موزه ای که هنوز راه اندازی نشده است، اهدا نموده اند، یادآور می شود که براساس شنیده ها موزه هنرهای معاصر رشت قرار است در ماه های آینده راه اندازی شود.

در نهایت صحبت هایمان با این هنرمند پیشکسوت با نگرانی های جدی و مداوم او از آینده تهرانی که به گفته خودش به زودی به خفه کشانده می شود و آرزوی او برای رفتن ویروس کرونا به خاتمه می رسد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1045

به "طراح پارک های معروف تهران اکسیژن نقاشی می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراح پارک های معروف تهران اکسیژن نقاشی می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید