شبکیه مصنوعی به نابینایان نوعی دید مجازی می دهد

به گزارش راوه بلاگ، یک ایمپلنت شبکیه چشم که با بیش از 10 هزار الکترود ساخته شده است می تواند به افراد نابینا نوعی بینایی مصنوعی بدهد.این ایمپلنت به طور بی سیم به یک سیستم رایانه ای در قاب یک عینک که فرد استفاده خواهد نمود متصل می گردد و یک دوربین که به فریم عینک متصل است سیگنال ها را به ایمپلنت می فرستد و براساس آن الکترودها روشن می شوند.

شبکیه مصنوعی به نابینایان نوعی دید مجازی می دهد

به گزارش خبرنگاران، الکترودهای روشن شده سلول های بینایی چشم را فعال می نمایند و تصویری به مغز ارسال می گردد. تصویر ایجاد شده به شکل نقاط سیاه و سفید است و اگرچه بسیار با دیدن معمولی فرق دارد اما به افراد یاری می نماید تا اشکال مختلف و اشیاء را از هم تشخیص دهند.

این فناوری در مرحله دریافت تاییدیه پزشکی برای استفاده انسان هاست و هنوز بر روی مردم آزمایش نشده است.

با این حال فراوری نماینده های سوئیسی آن می گویند این فناوری همانطوری که در مدل های مجازی دیده شد کار نموده است.

پروفسور دیه گو گزی از موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان که در فراوری این دستگاه نقش داشته می گوید: سیستم ما به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از الکترودها و تحریک سلول های شبکیه به افراد نابینا نوعی دید مصنوعی می دهد.

هر یک از این 10500 الکترود مانند یک پیکسل در تلوزیون سیاه و سفید عمل می نمایند و یا خاموش یا روشن اند.

محققان شکل این بینایی مصنوعی را به شکل صورفلکی در آسمان شب تشبیه می نمایند. با گذر زمان و تمرین می توان نحوه قرارگیری آن ها را تشخیص داد با این تفاوت که به جای ستارگان به محیط اطراف نگاه می کنید. با گذر زمان هنگامی که موارد دیگری توسط دوربین ضبط می شوند این قرارگیری تغییر خواهد نمود.

این شبکیه که حدود یک سانتی متر عرض دارد به گونه ای طراحی شده که مستقیما در بخش پشتی چشم و شبکیه قرار گیرد و سیگنال ها را از کامپیوتر کوچک تعبیه شده در عینک دریافت کند. سازندگان دریافتند 10500 الکترود برای ایجاد تعادل بین وضوح و جزئیات کافی است.

پروفسور گزی می گوید: استفاده از تعداد بیشتر الکترود برای بیماران منفعتی نداشت.

گروه سازنده می گوید: این سیستم آماده آزمایش انسانی است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2098

به "شبکیه مصنوعی به نابینایان نوعی دید مجازی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکیه مصنوعی به نابینایان نوعی دید مجازی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید