زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران : در شرایطی که ویروس منحوس کرونا مناسبات مردم را به مشکل انداخته، شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نگرانی جدیدی را برای دامداران استان نیز به همراه آورده است.

زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، هرساله با شروع فصل سرما، با انواع بیماری های ویروسی روبرو هستیم. بیماری هایی که تنها با مراقبت و پیشگیری می توان از ابتلا به آنها مصون ماند. اما سال جاری باتوجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا، تمامی کوشش ها و پروتکل ها برای در امان ماندن از این بیماری پیش می رود تا هرچه زودتر ریشه کن گردد.

مازندران که همانند سایر نقاط کشور در دوران قرنطینه کرونایی به سر می برد، چند روزی می گردد که خبر ورود ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان به آن قوت گرفته و تأیید شد. بیماری ویروسی که در پرندگان وحشی مهاجر و آبزی بروز پیدا می نماید و می توانند به راحتی آن را به پرندگان وحشی، پرندگان خانگی و بومی انتقال داده و انسان را مبتلا کنند.

در حال حاضر در سه تالاب آبزی کشور، ویروس فوق حاد پرندگان مشاهده شده و تلفاتی در پرندگان دیده شد از جمله تالاب فریدونکنار مازندران است. با توجه به اینکه استان ما درگیر بیماری کرونا است، ورود ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان، زنگ خطر سلامت انسانی، تلفات پرندگان وحشی و مهاجر و پرندگان بومی را به صدا درآورده است.

خطری که کمترین غفلت از آن می تواند فاجعه ای انسانی در استان رقم بزند. چراکه وجود ویروس کرونا در کنار ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان، احتمال اینکه شرایط حادتری شکل گیرد زیاد است. به این دلیل که، ویروس کرونا قابلیت جهش دارد و همین امر بر این احتمال قوت می بخشد. از سوئی حیات پرندگان نیز در تهدید قرار گرفته است.

در این شرایط مراقبت از پرندگان خانگی و بومی بسیار اهمیت دارد تا امکان ارتباط با پرندگان مهاجر وحشی را نداشته باشند. مرغداری های صنعتی، می توانند از دیگر قربانیان ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان باشند که نیازمند تمهیدات عملی برای جلوگیری از خسارت است.اما شکار پرندگان مهاجر زمستان گذر این تالاب و فروش در نواحی مختلف، شاید مهم ترین خطری باشد که گسترش این بیماری در انسان را تهدید می نماید.

بنابراین نیازمند ورود جدی برای مقابله با این پدیده و عملی کردن تدابیر ضروری است تا سلامت جان انسان به خطر نیفتد و در شرایطی که خطر ابتلا کرونا همیشه در کمین است، معضل دیگری گریبانگیر جان آدمی نگردد و از طرفی شاهد خسارت حیات وحش نیز نباشیم. ورود جدی سازمان محیط زیست و دامپزشکی استان به این موضوع دیده می گردد و می توان با آموزش جوامع محلی، جلوگیری از شکار پرندگان، کنترل بیماری در تالاب ، از گسترش صدمات این بیماری پیشگیری کرد.

مردم از گوشت شکار پرندگان نخورند

سید حسین رضوانی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نیز با اعلام اینکه مازندران از سوی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان یکی از کانون های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور معرفی گردید، از مردم خواست تا پرندگان مهاجر آبزی را شکار نکنند. مازندران یکی از سه کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معرفی گردید.

وی با تاکید بر اینکه پرندگان وحشی مهاجر که هم اکنون در تالاب های استان زمستان گذارنی می کنند، می توانند به عنوان مخزن و ناقل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشند، از مردم خواست تا برای حفظ سلامتی خود و خانواده از شکار و یا خرید و فروش آنان جدا پرهیز کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان مازندران از روستائیانی که در اطراف تالاب های زیستگاه پرندگان مهاجر زندگی می کنند خواست تا در صورت نگهداری طیور بومی ضمن حصارکشی و محصور کردن این پرندگان در منزل ، مکان نگهداری را مسقف کنند و از نگهداری توامان پرندگان آبزی نظیر اردک و غاز در کنار سایر ماکیان خودداری کنند.

وی در ادمه از روستائیان خواست تا ضمن همکاری با ماموران دامپزشکی و توجه به هشدارهای بهداشتی دامپزشکی از خرید و فروش انواع ماکیان از افراد دوره گرد و دستفروش جداً پرهیز کنند.

به گفته رضوانی، خوشبختانه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر آلوده بودن صنعت طیور مازندران به این بیماری گزارش نشده بنابراین از متصدیان واحدهای طیور صنعتی درخواست میکنم تا موارد بهداشتی قرنطینه ای را در واحدهای خود جدی گرفته و در صورت مشاهده تلفات غیر عادی فورا مراتب را با ادارات دامپزشکی در میان بگذارند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1746

به "زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید