رهایی از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان با نانوالماس

به گزارش راوه بلاگ، یافته های اخیر محققان نشان داد که نانوالماس می تواند به درمان بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و عفونت های قارچی یاری کند.

رهایی از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان با نانوالماس

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دانه های الماس سنگ های ارزشمندی هستند که در صنایع جواهرسازی استفاده می شوند. با این حال، در آینده نانوذرات الماس یا نانوالماس (NDs) ممکن است راه چارهی برای سلامت دهان و دندان باشد. یافته های اخیر نشان می دهد که نانوالماس ها عامل موثری در درمان بیماری های دندان هستند.

بیماری های دهان مانند بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و عفونت های قارچی از مسائل بزرگ مراقبت های بهداشتی در سراسر دنیا هستند که منجر به هزینه سالانه میلیون ها دلار می گردد. با این حال، هنوز هیچ راه چاره اثبات شده ای برای جلوگیری از این مسائل وجود ندارد.

میکروب های پیچیده که معمولاً به اسم قارچ ها و باکتری های بیماری زا روی سطح دندان ها متصل می شوند و بیوفیلم هایی را ایجاد می نمایند، از دلایل اصلی عفونت هستند. طبق گزارش موسسه ملی بهداشت، بیوفیلم عامل 65 تا 80 درصد از کل عفونت های انسانی است.

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هنگ کنگ در مقاله ای با اسم مهار بیوفیلم در عوامل بیماری زای دهان با نانوالماس برای اولین بار تأثیر نانوذرات الماس روی بیوفیلم های بیماری زای دهان را به اندازه زیاد نشان دادند. نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در مجله Biomaterials Science منتشر شده است. آن ها به طور ویژه نقش نانوالماس را در جلوگیری از تشکیل بیوفیلم و تاثیر مخرب آن ها بر بیوفیلم های از پیش ساخته شده را کشف کردند.

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که بر زندگی انسان ها تأثیر می گذارد و بیش از سه میلیارد نفر (48 درصد از جمعیت) را در سراسر دنیا درگیر نموده است.

گفته می گردد استرپتوکوکوس موتانس (S. mutans)، یک باکتری گرم مثبت، عامل اصلی آغاز این بیماری است. بیماری پریودنتال (لثه) که ششمین بیماری شایع در انسان است، به وسیله Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis)، باکتری گرم منفی ایجاد می گردد.

علاوه بر این، عفونت های قارچی، یکی دیگر از بیماری های مهم دهان و دندان با پیامد های بالینی شناخته شده، طی چند سال گذشته هیچ پیشرفتی در بهبود دارو های درمانی نداشته است.

دکتر چو و دکتر نیلکانتان، از محققان اصلی این تحقیق در دانشگاه هنگ کنگ می گوید: نانومواد موضوعی داغ است، زیرا این ذرات بسیار کوچک می توانند به طور موثر در میکروارگانیسم ها نفوذ نمایند و بعلاوه می توانند برای حمل طیف وسیعی از دارو ها مورد استفاده قرار گیرند. تحقیقات این گروه نشان داد که نانوالماس های بسیار کوچک می توانند سازوکار های ژنتیکی در عوامل بیماری زا را دستکاری نموده و از اتصال آن ها به هر سطحی جلوگیری کند و از این طریق تشکیل بیوفیلم در حفره دهان را مهار نمایند.

نتایج این مطالعه هیجان انگیز، پتانسیل بالای نانوذرات الماس را به اسم یک پلتفورم درمانی جایگزین برای پیشگیری و درمان عفونت های دهان نشان داد. این نانوذرات دارای ویژگی های امیدوار نماینده بسیاری از جمله سازگاری زیستی عالی و ویژگی های سطح انعطاف پذیر هستند. بعلاوه ثابت شده که این نانوذرات برای انسان بسیار بی خطر هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2616

به "رهایی از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان با نانوالماس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهایی از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان با نانوالماس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید