دیدنی های کاخ پترهوف در روسیه

به گزارش راوه بلاگ، جاذبه های دیدنی کاخ پترهوف روسیه

همسایه آبی ایران، پهناورترین کشور جهان، روسیه با جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوانش مقصدی فوق العاده برای گردشگران محسوب می شود. البته دیدنی های روسیه به تاریخ و فرهنگش محدود نمی شود و طبیعت وصف ناپذیری هم دارد. اگر سن پترزبورگ مقصدی است که شما برای سفرتان به روسیه در نظر دارید یا در حال آشنایی و انتخاب مقصد رویاییتان هستید با خبرنگاران همراه شوید تا دیدنی های کاخ پترهوف را به شما معرفی کنیم. قصری که تنها 45 دقیقه با سن پترزبورگ فاصله دارد و دیدنی هایش در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

دیدنی های کاخ پترهوف در روسیه

پترگوف | Petergof

پترگوف یا پترهوف بین سال های 1944 تا 1997 با نام Petrodvortsovy شناخته می شد و در ساحل جنوبی خلیج فنلاند جای گرفته است. یکی از دو دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ و کارخانه ساعت سازی مشهور Petrodvorets نیز اینجا قرار دارند. شهر پر است از باغ ها و کاخ هایی که به دستور پتر کبیر ساخته شده اند. پترگوف در لغت به معنای دادگاه پیتر و به زبان آلمانی حیاط پیتر معنا می گردد.

برخی این مجموعه را ورسای روسی یا کاخ چشمه ها می نامند. پتر کبیر به خاطر علاقه بسیارش به فواره ها این مکان را انتخاب کرد. نیمی از محوطه توسط دریا محسور شده و داخلش پر از فواره و دیگر سازه های آبی است، کانال آبی نیز مستقیما از پای کاخ تا خلیج کشیده شده است. در ساخت کاخ پترهوف در روسیه تلاش شده تا علاقه پتر کبیر به عنصر آب به عنوان بخش مهمی از زندگی و زندگی شهری نشان داده گردد.

قایق باله دار | Hydrofoil

برای سفر به آن از سن پترزبورگ می توانید از ون، تاکسی ، راه آهن یا قایق هم استفاده کنید، این گونه از همان ابتدای جهت با هیجان آغاز می گردد. قایق های که شما را به مقصد می رسانند (hydrofoils) نام دارند که توعی قایق باله دار هستند. هنگامی که این قایق به سرعت لازم برسد، قایق به حالت باله ران (foilborne) درمی آید، یعنی بدنه قایق از آب جدا می گردد و قایق بر روی باله هایش حرکت می کند. قایق ها طی 50 دقیقه شما را به مقصد می رسانند برا فصل تابستان انتخابی فوق العاده می باشند.

ایستگاه قایق ها در شهر سن پترزبورگ در نزدیکی کاخ زمستانی است و شما را به باغ پایینی کاخ پیر می رسانند و می توانید از همان جا به سمت کاخ بزرگ رهسپار شوید. (اگر سفر زمینی را انتخاب کنید جهتتان دقیقا عکس این خواهد بود) البته از هر زاویه ای که نگاه کنید شکوه و زیبایی آب ها را خواهید دید. به یاد داشته باشید که بلیط قایق شامل ورودی باغ نمی گردد و در ورود باید بلیط خود را تهیه کنید.

کاخ پترهوف در روسیه

همان طور که گفتیم یکی از جذاب ترین دیدنی های شهر پترگوف، کاخ پترهوف در روسیه می باشد که مجموعه ای از کاخ های مجلل است. این سازه به فرمان پتر کبیر از دودمان رومانوف ساخته شده است و بخشی از آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. وسعت آن 110٬000 هکتار است. کاخ پترهوف در روسیه سال 1709 ساخته شد اما پتر کبیر در سفرش به فرانسه تحت تاثیر معماری آنان قرار گرفت و در سال 1717 فرمان گسترش کاخ را صادر کرد.

علت نام گزاری و معماری بخصوص آن علاقه شدید پتر کبیر به فرهنگ غرب، در سبک و سیاق معماری پترهوف است. البته پتر کبیر پیش از این هم با استفاده از تقویم جولین (تقویمی که در سال 46 میلادی توسط ژولیوس سزار تنظیم شد) به جای تقویم مرسوم کشورش این ارادت را نشان داده بود. به همین خاطر است که برخی نام ورسای روسی را برای کاخ انتخاب کرده اند.

بین سال های 1714 تا 1728 معماران بزرگی بر روی طراحی باغ، طراحی ساختمان و فواره ها کار می کردند. ساخت باغ در زمان های الیزابت اول، کاترین کبیر، پاول اول و الکساندر اول ادامه داشت و در سال 1819 تکمیل شد. پترگوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است.

در این مکان 150 فواره و 5 آب نمای بزرگ به صورت آبشار وجود دارد. این فواره ها در زمان پترکبیر با جریان آب طبیعی و با استفاده از اختلاف سطح کار می کردند، اما امروزه به پمپ های مدرن مجهز شده اند. در این مجموعه کلیسا، آشپزخانه، حمام خانواده تزار و ده ها بنای دیگر موجود است. رو به روی قصر بزرگ مجموعه فواره های سامسون قرار گرفته اند که به مناسبت پیروزی ارتش روسیه بر کشور سوئد احداث شده است.

محوطه باغ های این مجموعه بیش از 80 مجسمه مرمری را در خود جای داده است. فواره آبشار بزرگ مجموعه پترهوف نیز یکی از زیباترین سازه های معماری شوروی است. این آبشار بزرگ که در سال 1964 ساخته شد، از سه آبشار پلکانی مستقل با 17 پله تشکیل می گردد و با تعداد زیادی آثار هنری مانند 37 کتیبه، 29 نقش برجسته و بیش از 150 قطعه تزیینی کوچک آراسته شده است.

علاوه بر تمامی این ویژگی ها، کاخ رویدادهای بسیاری را هم پشت سر گذاشته است که از مهم ترین آن ها می توان حصر خانگی کاترین کبیر قبل از توطئه اش بر علیه پتر را نام برد. از دیدنی های کاخ پترهوف در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آبشار بزرگ

قدم زدن در جهت از طریق مرکز پارک پایین (در کنار کانال دریایی) شما را به آبشار مشهور بزرگ هدایت می کند. آبشارهای شیب دار که پارک های پایین و کاخ بزرگ را پشت سر می گذارند، این آبشار شامل سه آبشار، 64 چشمه و 37 تندیس ارزشمند است. سیستم آب و فاضلاب از سال 1721 تا کنون تقریبا بدون تغییر بوده است. کانال ها و لوله ها آب را از فاصله 20 کیلومتری (12 مایل) انتقال می دهند. در مرکز آبشار مجسمه ای قرار گرفته است که آب از همان جا به هوا پرتاب می گردد. مجسمه نشان دهنده پیروزی 1709 روسیه در برابر سوئدی ها در Poltava در روز سنت سامسون است. شکل فعلی یک کپی دقیق از اصل آن است که توسط آلمانی ها در طول جنگ جهانی دوم ربوده شد. ورودی کوچکی به سمت بالا از پله سمت راست وجود دارد که به یک حفره ختم می گردد، جایی که می توانید بر روی تراس قدم بگذارید . از فاصله نزدیکتری به مجسمه ها و تشکیلات این سازه باشکوه نگاه کنید.

  • مونپلیزر | Monplaisir

قدیمی ترین ساختمان در پترهوف، مونپلیزر (در لغت به معنی My Pleasure) در نیمه شرقی پارک پایین واقع شده است. این همان جایی است که پتر کبیر هنگام نظارت بر ساختن محل اقامت اصلی سلطنتی زندگی می کرد و همچنین در بسیاری از مواقع او این کاخ را بر ویلایی که بعدا برای اقامتش احداث کرد ترجیح می داد. بازدید از این قصر برای عموم مرد آزاد است و تورهای کاملی با توضیحات به زبان انگلیسی در آن برگزار می گردد. برخی از اتاق های جالب مطالعه آن با تاثیر دریافت از پانل های نقاشی شده سبک چینی تزئین شده اند (نسخه اصلی در طی جنگ جهانی دوم نابود شد)؛ اتاق مطالعات دریایی پتر کبیر و اتاق خواب او که در آن برخی از متعلقات شخصی مانند کلاه شبش و دستبندی ساخته شده توسط همسرش نمایش داده می گردد.

درست چسبیده به ویلای پتر Catherine Wing قرار گرفته است که اواسط قرن 18 میلادی توسط Rastrelli به سبک و سیاقی کاملا متفاوت ساخته شد. پس از آن کاترین کبیر در آن جا مستقر شد و بعد از کودتا و سرنگون کردن شوهرش بر تخت سلطنت نشست.

  • هرمیتاژ

در قسمت غربی پارک پایین، ساختار معروف دیگری به نام هرمیتاژ، که در سال 1725 ساخته شده است، قرار گرفته است و ادعا می گردد که نخستین هرمیتاژ امپراطوی بزرگ روسیه (و البته هنوز معروف ترین آن ها در شهر سن پترزبورگ) است. این بخش دو طبقه معنای جدیدی را به نوعی مراسم مذهبی به نام movable feast می دهد. ساختمان، که عمدتا به عنوان سالن مهمانی برای مهمانهای ویژه مورد استفاده قرار می گرفت، زمانی مجهز به دستگاهی بود که می توانست میز ناهار خوری را از طبقه همکف به اتاق خصوصی نهار خوری در طبقه بالا انتقال دهد.

سیستمی شبیه به همان چه در صندلی تزار پل من در طول تمرین شکست، بکار رفته بود. بخش مرکزی میز می تواند برداشته گردد و مهمانان خواسته های خود برای شام را می نویسند و علامت هایی برای آنان مشخص می کنند. مدت کوتاهی پس از آن، بخش جدا شده، با تمام وعده های غذایی که همه سفارش دادند، به جای خود باز می گردد. تنها راه ورود به هرمیتاژ از طریق پلی متحرک است تا بدین وسیله حریم خصوصی کاملا حفظ گردد.

  • کاخ مارلی

تقریبا در مجاورت هرمیتاژ، کاخ مارلی، ساختمان کم نظیر پتر کبیر قرار گرفته است که بیشتر از آن که شبیه به کاخ باشد نمادی از انزوای یک کشور است. مانند مونپلیزر، بیشتر یادداشت های Petrine در اینجا نمایش داده می گردد؛ توجه داشته باشید چهار حوض در اطراف پشت کاخ است که کاترین بزرگ برای پرورش ماهی از آن استفاده می کرد.

  • فواره نپتون

در ادامه تور گردش کاخ پترهوف در روسیه به تماشای دالان های آن، قدم زدن در پارک بالا و در سمت جنوبی کاخ بپردازید. این باغ علی رغم داشتن تقارن با پارک پایین به خاطر نبود آبشارهای بزرگ و فواره ها جهان دیگری دارد و می توان گفت بسیاد ساده تر است. نقاز بارزترین دیدنی های آن می توان به فواره نپتون اشاراه کرد که در قرن هفدهم توسط آلمانی ها ساخته شد. در سال 1782 توسط پولیس I خریداری شده است. در طول جنگ این گروه سه طبقه از مجسمه های برنز توسط آلمانی ها ربوده شد و در نهایت در سال 1956 بازسازی و دوباره نصب شد.

ورسای روسی، پایتخت فواره های روس، کاخ پترهوف در روسیه املاک سلطنتی فوق العاده لوکس که در ساحل خلیج فنلاند (دریای بالتیک) قرار گرفته است، ترکیبی از چند قصر و پارک است. مجموعه کاخ توسط پتر بزرگ تاسیس شد و در مدت کوتاهی پس از سال 1710 شاه صاحب پارکی با صفا و چندین کاخ باشکوه شد.

در میان پارک پایین و باغ بالا، کاخ بزرگ (Bolshoi Dvorets) با آبشارهای بزرگ (Bolshoi Kaskad) در کنارش قرار گرفته است. کاخ که بین سال های 1714 تا 1725 ساخته شده در سال های 1745 تا 1755 توسط معمار مشهور Bartolomeo Rastrelli باز سازی شد، او طراحی کاخ زمستانی مرکز شهر سن پترزبورگ را نیز بر عهده داشته است.

متاسفانه در طی جنگ جهانی دوم آسیب های فراوانی به کاخ پترهوف در روسیه وارد شد اما روس ها تمام تلاششان را کرده اند تا مجموعه را با همان جزییات و دقت کامل بازسازی کنند.

آبشار بزرگ که از تپه ها به سمت دریای بالتیک سرازیر می گردد یکی از بزرگ ترین فواره های جهان است. جهت آن از کانال آغاز شده و به پارک پتر می رود، یعنی همان جایی که قایق های باله دار به مقصد سن پترزبورگ توقف دارند. چندین مجموعه فواره و باغ در سراسر کاخ پترهوف در روسیه دیده می شوند. در بخش خلوتی از پارک الکساندرا کاخ Cottage قرار گرفته است که بر خلاف سایر قصرها برای اقامت خاندان سلطنتی استفاده شده و مورد حفاظت کامل است.

باغ زیبای بالا به سبک باروک (روشی است در هنرهای معماری، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی که از اواخر قرن 16 (میلادی) در ایتالیا آغاز شد و تا اواخر قرن 18 (میلادی) در اروپا رواج داشت و سپس در آمریکای مرکزی و جنوبی مورد توجه قرار گرفت. آزادی در طراحی، شمار زیاد شکل ها و درآمیختگی آن ها از ویژگی های این سبک است) احداث شده و بین کاخ بزرگ و بزرگراه سن پترزبورگ قرار گرفته است. علی رغم محدودیت های بیشماری که به خاطر کاخ پترهوف برای شهر ایجاد شده است جمعیت آن 82 هزار نفر است و اغلب مردم روسیه آن را به خاطر Raketa ساعت مشهورش می شناسند. اگر به شهر سن پترزبورگ می روید حتما از این کاخ زیبا دیدن کنید برای رفت و آمد به این کاخ حداقل 2 ساعت و برای گشت و گذار در آن حداقل 3 ساعت زمان نیاز دارید.

مجموعه باغ از ساعت 10 صبح تا 5 عصر باز است و روزهای دوشنبه تعطیل می باشد. فواره ها هم از اوایل ماه مه تا اوایل ماه اکتبر روشن می شوند.

منبع: petergof

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 743

به "دیدنی های کاخ پترهوف در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های کاخ پترهوف در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید