دنیزلی، شهری با چشمه های آب گرم در ترکیه

به گزارش راوه بلاگ، شهر دنیزلی در ترکیه

شهر دنیزلی مرکز استان دنیزلی است و در ده های اخیر به علت فراوری و صادرات پارچه، رشد مالی زیادی داشته است. این شهر با داشتن چشمه آب گرم پاموکاله و آب گرم قرمز رنگ در 5 کیلومتری شمال پاموکاله، گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید. برای آشنایی بیشتر با این شهر در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید.

دنیزلی، شهری با چشمه های آب گرم در ترکیه

درباره دنیزلی

دنیزلی شهری صنعتی است که در سمت جنوب غربی ترکیه، در انتهای شرقی دره آبرفتی واقع شده است، دره ای که در آن ارتفاع دشت به حدود 350 متر می رسد . دنیزلی در ناحیه اژه ای کشور واقع شده است و بر اساس سرشماری سال 2013، حدود 577 هزار نفر جمعیت دارد که در مقایسه با سال 2007 حدود دویست هزار نفر بر جمعیت آن اضافه شده است. اخیرا استان دنیزلی به علت انواع مختلف آب گرمی که در شهر سرای کوی آن واقع شده است به جاذبه گردشگری مهمی در بین مردم ترکیه تبدیل شده است.

آب و هوای دنیزلی

دنیزلی در ناحیه اژه کشور ترکیه واقع شده است و به همین علت آب و هوا در نقاط مختلف آن به صورت یکنواخت نیست. شهرهایی از این استان که از سواحل دورتر هستند آب و هوایی خنک تر دارند و نسبت به بخش غربی استان در ارتفاع بالاتری قرار گرفته اند، به همین علت در شهرهای مختلف این استان آب و هواهای مختلفی وجود دارد. کوه ها عمود بر دریا هستند که این باعث می گردد بادهایی که از سمت دریای اژه می آید این استان را در معرض باد قرار دهد. به طور کلی، آب و هوای این شهر در تابستان گرم و در زمستان گاهگاهی خیلی سرد می گردد به طوری که بر روی کوه هایی که اطراف شهر قرار دارند برف می نشیند. در بعضی از سال ها در منطقه ها شهری هم ریزش برف اتفاق می افتد، این شهر، بهار و تابستانی بارانی، گرم و ملایم دارد.

جاذبه های دنیزلی

پاموک کاله

پاموک کاله به معنی قلعه پنبه ای است که در جنوب غربی ترکیه در استان دنیزلی قرار گرفته است. این محل 17 چشمه آب گرم دارد و سنگ آهک های متخلل در آن باعث شده که همه جای این منطقه به علت ته نشین شدن املاح موجود در آب، ظاهری به شکل پنبه پیدا کند. بعضی بر این باور هستند که آب روان این چشمه ها برای درمان بیماری های مختلف مفید می باشد.

شهر باستانی هیراپولیس

هیراپولیس شهری باستانی است که بر روی چشمه های آب گرم جنوب غربی آناتولی واقع شده است. خرابه های این شهر باستانی در نزدیکی پاموکاله واقع شده و شامل موزه های باستان شناسی ای است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. مردم از قرن دوم قبل از میلاد در چشمه های آب گرم این محل شنا می کردند. قبرستان بزرگ این شهر پر از سنگ قبرهای حجاری شده است که بر روی آن کنده کاری های زیبایی واقع شده است. این شهر باستانی ساختمان تئاتر با ظرفیت ده هزار نفردارد که از نمونه برجسته معماری باستانی است. گردشگران زیادی برای بازدید از موزه ها، قبرستان و آثار تاریخی این شهر به این محل می آیند.

هوناز

کوه هوناز که در شهر هوناز استان دنیزلی واقع شده است در تابستان ها به محلی محبوب و شلوغ برای گردش و پیکنیک تبدیل می گردد.

مجسمه آتاتورک

مجسمه آتاترک در میدان سینار در مرکز شهر از مجسمه های دیدنی شهر است که محلی برای عکس انداختن گردشگران می باشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2833

به "دنیزلی، شهری با چشمه های آب گرم در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیزلی، شهری با چشمه های آب گرم در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید