درخواست ساکنان جزیره هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها

به گزارش راوه بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، درخواست ساکنان جزیره هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها صورت گرفت.

درخواست ساکنان جزیره هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها

داستان چیست؟

هر چند بازسازی بناهای تاریخی در هرمزگان در طول چند سال گذشته، باعث شگفتی بازسازیگران و حتی معاون میراث فرهنگی سازمان وقت میراث فرهنگی شده بود، اما شیوه بازسازی قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز یکی از سرآمدان این نوع بازسازی بود که می توان گفت همه را شگفت زده کرد؛ آن هم برای قلعه با قدمت بیش از 500 سال که در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده است.

عکسهای منتشرشده از شیوه بازسازی این اثر تاریخی نشان می دهد، این اثر بدون در نظر گرفته شدن بافت بنا و بدون استفاده از مصالح هماهنگ با اثر اصلی با سنگهای سفید و ناهماهنگ با آجرهای قرمز رنگ بنا در حال بازسازی است.

منتقدان از زمان انتشار تصاویر توسط مشاور گردشگری استاندار در جزیره هرمز درباره این بازسازیها اظهارنظرهای مختلفی داشته اند؛ آنها معتقدند که برای بازسازی این قلعه هیچ کدام از استانداردهای بازسازی و بازسازی آثار تاریخی بکار گرفته نشده و این کار بیشتر به تخریب بنا شباهت دارد تا بازسازی آن؛ در حالیکه مدیر کل میراث فرهنگی استان هرمزگان اصل ماجرا را اصلا به سنگ و گذر زمان و تغییر رنگ سنگها مربوط دانسته بود که نمای قبلی قلعه بدلیل فرآیند فرسایش و تحلیل عناصر سنگها بر اثر رطوبت و زمان تغییر رنگ داشته است. از این رو، تغییرات محیطی و زمان لازم است تا سطح ظاهری نمای اصلاح شده در بازسازی اضطراری به سطح قبلی بازشود.

از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی هرمزگان اعلام نمود که این بازسازی اضطراری است و در صورت اشتباه بودن انتخاب مصالح، قلعه به حالت اولیه بازگردانده می شود. با این وجود اما نگرانی ها همچنان وجود دارد.

به حدی که کارزاری مردمی برای جلوگیری از تخریب قلعه پرتغالی ها راه اندازی شده که فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و مردم بومی جزیره هرمز در حال امضا کردن آن و درخواست از وزیر میراث فرهنگی هستند تا هرچه زودتر جلوی فرایند بازسازیی که بیشتر به از بین بردن نشانه های تاریخی این قلعه شبیه است را بگیرند.

در این نامه سرگشاده خطاب به علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که با عنوان درخواست توقف قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز منتشر شده، تاکید شده است که ما جمعی از مردم استان هرمزگان، خصوصا ساکنان جزیره هرمز که این روزها شاهد نابودی و تخریب بنای تاریخی قلعه پرتغالی ها به بهانه بازسازی و بازسازی آن هستیم، تقاضا می کنیم در اقدامی فوری مانع تخریب فرهنگی بیشتر این بنا شده و از تغییر هویت این مکان تاریخی ممانعت شود.

لازم به ذکر است با استناد به ماده 558 قانون مجازات اسلامی که هرگونه تخریب اماکن و بناهای تاریخی را جرم بوده و پیگرد قانونی دارد

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، قلعه ای بازمانده از زمان تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزیره های خلیج فارس است که در سال 1507 میلادی ساخته شد. این قلعه در زمان شاه عباس به دست امامقلی خان یکی از سرداران سپاه ایران فتح شد. این اثر بدلیل قدمت بسیار زیاد و همچنین معماری آن از آثار ارزشمند تاریخی محسوب می شود و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با حضور و نظر کارشناسان و با دقت مختص به بازسازی آثار تاریخی انجام شود.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1306

به "درخواست ساکنان جزیره هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست ساکنان جزیره هرمز از مونسان برای نجات قلعه پرتغالی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید