خشم شهروندان سعودی به دنبال افزایش قیمت سوخت

به گزارش راوه بلاگ، در سایه سیاست متزلزل دولت سعودی و بحران مالی و همچنین افزایش قیمت بنزین در این کشور بسیاری از کاربران توییتر اعتراض خود را به افزایش قیمت مشتقات نفتی اعلام کردند.

خشم شهروندان سعودی به دنبال افزایش قیمت سوخت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الواقع السعودی، نارضایتی و خشم ملت سعودی بلافاصله پس از اعلام قیمت جدید مشتقات نفتی آرامکو غول نفتی عربستان برانگیخته شد.

افزایش مکرر قیمت بنزین در عربستان موجب نارضایتی شهروندان سعودی شده که آن ها در میان فراخوان هایی خواهان توقف افزایش بنزین و مشتقات نفتی و همچنین متوقف کردن سیاست های متزلزل دولت شدند و نارضایتی خود را از کاهش مداوم حقوق و افزایش بنزین اظهار داشتند.

بسیاری از کاربران توییتری با هشتگ هایی اظهار داشتند که آل سعود میلیاردها دلار در خارج از کشور هزینه می نماید و با افزایش قیمت بنزین و نفت و وضع مالیات های سنگین برای آن ها آینده مبهم و تیره ای را برای آن ها رقم می زند.

کاربران سعودی با انتشار تصویر عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق سعودی اظهار داشتند که شهروندان سعودی اکنون در شرایط بسیار سختی زندگی می نمایند درحالی که در دوران سلطنت عبدالعزیز شرایط زندگی اینگونه سخت نبود.

بالا رفتن قیمت بنزین 91 از 1.90 ریال سعودی به 1.99 ریال به ازای هر لیتر باعث افزایش نارضایتی ملت سعودی شد درحالیکه در سال گذشته قیمت هر لیتر از آن 1.55 ریال بود. هر لیتر بنزین 95 نیز که در سال گذشته 2.11 ریال بود، به 2.13 ریال افزایش یافت .

در سایه افزایش قیمت بنزین و اعلامیه قبلی آن ، شهروندان سعودی قبل از افزایش قیمت بنزین به ایستگاه های سوخت هجوم بردند که باعث ایجاد ترافیک و آشوب در بیشتر پمپ بنزین های عربستان شد.

بسیاری از شهروندان سعودی نارضایتی خود را از افزایش قیمت سوخت اظهار داشتند که این امر همزمان با افزایش قیمت کالاها و مواد غذایی در یک سیاست اشتباه انجام شد؛چرا که دولت سعودی درآمد شهروندان را در نظر نگرفته است.

رژیم آل سعود تمام منابع و بودجه کشور را به دست گرفته و در خارج از کشور هزینه می نماید و از تمام توانش با استفاده از مگس های الکترونیکی برای سرکوب منتقدان و مخالفان استفاده می نماید و در این راستا نیز از مزدوران دنیا یاری می گیرد.

دکترذیب بن عماش به همین دلیل اظهار داشت : افزایش قیمت بنزین چه توجیهی دارد؟ وقتی قیمت نفت پایین می آید ، بنزین افزایش می یابد و وقتی قیمت نفت افزایش می یابد ، بنزین نیز افزایش می یابد ، بنابراین این افزایش هیچ ارتباطی با قیمت نفت ندارد.

وی اضافه نمود: دلیل آن این است که به دلیل دستکاری مالی مقامات سعودی یک بحران مالی در عربستان وجود دارد و هدف آنان این است که از جیب شهروندان این موضوع را بپوشانند ، آیا رهبری معقول در عربستان وجود دارد که صدای مردم را در مورد کاهش قیمت بنزین را درک کند؟

حساب کاربری دیپلماسی قدیم نوشت: بنزین را ارزان کنید.این همه سال غارت ثروت، سرزمین، آب و نفت ما کافی نبود؟

وزارت دارایی عربستان در سال گذشته برای حل بحران کسری بودجه عربستان که آن را دردناک توصیف کرد، اقداماتی را تصویب کرد که این اقدامات شامل سه برابر شدن مالیات در عربستان یعنی از 5 درصد به 15 درصد بود.

عربستان از زمان شروع ولیعهدی محمد بن سلمان به لبه پرتگاهی نزدیک شده است؛چراکه وی مجموعه ای از طرح ها و وعده های مالی پوچ و خیالی را شروع کرد که تا به امروز هیچ کدام عملی نشده است.او در بسیاری از اقدامات از جمله جنگ علیه یمن و محاصره قطر بازنده شد و وجه وی در افکار عمومی به دلیل مشارکت در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و سایر نقض های حقوق بشری لکه دار شد.

محمد بن سلمان در سال 2016 ، آینده امیدوار نماینده ای برای پیشرفت عربستان قول داد و گفت که بحران های مسکن و بیکاری را حل می نماید، اما جاه طلبی های وی اجازه فکر کردن به این بحران ها نداد.

بن سلمان در آن موقع در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت که ما به دنبال آن هستیم که چگونه اقتصاد کشور بزرگتر خواهد شد! چگونه یک فضای جذاب در خانه خود ایجاد کنیم! اگر قیمت نفت بالا در بازارهای دنیای بالا برود، پشتیبانی شدیدی برای برنامه های ما ایجاد می نماید.

اما در سال 2020 ، بحران ویروس کرونا و جنگ قیمت نفتی که ولیعهد سعودی و مخالفان او به راه انداختند، عربستان را به یک پرتگاه روانه کرد و این کشور مجبور به استقراض و اعمال مالیات های سخت و ریاضت هایی علیه شهروندان سعودی شد.

شهروندان سعودی با توجه به مجموعه اقدامات دولت رژیم آل سعود برای مقابله با بحران مالی عربستان و پیامدهای ناشی از آن با بیشترین موج گرانی در تاریخ عربستان روبرو شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2242

به "خشم شهروندان سعودی به دنبال افزایش قیمت سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم شهروندان سعودی به دنبال افزایش قیمت سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید