خبرنگاران افزایش قیمت لبنیات قانونی نیست

به گزارش راوه بلاگ، مشهد- خبرنگاران- کارشناس مسوول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: افزایش قیمت برخی از اقلام لبنی در بازار هیچ مجوز قانونی از سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار ندارد.

خبرنگاران افزایش قیمت لبنیات قانونی نیست

عباس اخوان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به تغییر قیمتی برخی از اقلام لبنی توسط تولیدکنندگان اضافه نمود: همه اقلام لبنی مشمول قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار یا سازمان حمایت نمی شوند بلکه تنها 10 قلم کالا از این گروه مواد غذایی، قیمت مصوب دارند.

وی این اقلام را شامل شیر بطری یک لیتری در چهار نوع به لحاظ درصد چربی، شیر نایلونی، ماست دبه ای کم چرب و پرچرب، ماست 900 گرمی کم چرب و پرچرب و پنیر 400 گرمی بواف گفت که مشمول قیمت مصوب می شوند.

کارشناس مسوول نظارت بر کالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: آنچه به عنوان افزایش قیمت لبنیات در بازار احساس می شود مربوط به اقلامی است که قیمت مصوب ندارند و تولیدکنندگان به دلیل افزایش هزینه های تولید، خود اقدام به افزایش قیمت محصولات خود نموده اند.

اخوان گفت: اقلامی از گروه لبنیات که قیمت تکلیفی ندارند، راسا توسط واحد تولیدی قیمت گذاری می شوند اما هر واحد ملزم است که قیمت کالاهایش را در راستای شفاف سازی فرآیند توزیع در سامانه 124 ثبت کند که بعضا این اقدام صورت نمی گیرد.

وی گفت: عامه مردم از دستگاه های نظارتی مانند سازمان صمت انتظار دارند که مانع از افزایش قیمت اقلام شده و همه اقلام را قیمت گذاری کنند اما فرآیند قیمت گذاری زمان بر است و در شرایط ثبات مالی امکان پذیر است ولی در شرایط کنونی مالی که هزینه های جانبی بخش تولید در حال افزایش است، بعضا تولیدکنندگان ناگزیر به افزایش قیمت کالای خود می شوند.

اخوان اضافه نمود: با این حال احراز تخلف تولیدکنندگان در گروه اقلام لبنی که مشمول قیمت مصوب یا تکلیفی نیستند، مستلزم بررسی عملکرد مالی آنها در یکسال گذشته است، از سوی دیگر در کنار این برخی خلاءهای قانونی نیز در خصوص قیمت گذاری برخی اقلام لبنی با در نظر دریافت چربی آنها وجود دارد که این کار نظارت را سخت می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2356

به "خبرنگاران افزایش قیمت لبنیات قانونی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش قیمت لبنیات قانونی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید