جوان ترین فرمانده زن در ماموریت چانگ ای 5 به ماه

به گزارش راوه بلاگ، ژو جنگیو با وجود این که جوانترین فرمانده در مرکز راه اندازی فضایی ونچانگ به شمار می رود با لقب خواهر عظیم شناخته می گردد که نشانه احترام است.

جوان ترین فرمانده زن در ماموریت چانگ ای 5 به ماه

ژو جوانترین فرمانده در برنامه اکتشافی چانگ ای 5 بود

یکی از فرماندهان برنامه فضایی چانگ ای 5 زنی 24 ساله است که به خاطر ایفای نقش در ماموریت اکتشافی به ماه به یکی از ستارگان شبکه های اجتماعی چین تبدیل شده است. ژو جنگیو با وجود این که جوانترین فرمانده در مرکز راه اندازی فضایی ونچانگ به شمار می رود با لقب خواهر عظیم شناخته می گردد که نشانه احترام است.

ماموریت چانگ ای 5 سومین فرود پیروز چین روی سطح ماه در هفت سال گذشته محسوب می گردد. راهنمایی سامانه اتصال موشک به عهده ژو بود - نقشی که گفته می شد اساسی است. این فضانورد جوان از وقتی که رسانه های حکومتی چین از او به عنوان یکی از زنان دخیل در پرتاب پیروز ماه پیمای چانگ ای 5 در 23 نوامبر نام بردند موضوع صحبت در شبکه اجتماعی ویبو بوده است.

سن کم او باعث شده است تا در کانون توجه عمومی قرار بگیرد. کاربران شبکه های اجتماعی استعداد او را می ستایند و او را مایه افتخار کشور معرفی می نمایند.

رسانه های حکومتی می گویند که ژو مانند خواهر عظیمی است که می تواند الگوی جوانان چینی باشد

برخی از مردم محض شوخی به دستاورد های خود اشاره می نمایند و می گویند که در مقایسه با او بسیار ناچیز بوده است. اما به نظر نمی رسد که این علاقه بسیار تاثیر خاصی بر او گذاشته باشد. به گزارش وبسایت خبری دیوکای گوئیژو، ژو که اهل استان گوئیژو است بار ها به درخواست مصاحبه پاسخ رد داده است، چرا نمی خواهد معروفیت مانع انجام وظایفش گردد.

هدف برنامه چانگ ای 5 جمع آوری سنگ و خاک از سطح ماه است تا دانشمندان بتوانند درک بهتری از ویژگی های فیزیکی ماه پیدا نمایند. در صورت پیروزیت، این نخستین بار در چهل سال گذشته خواهد بود که از سطح ماه نمونه برداری می گردد، و چین را بعد از ایالات متحده و شوروی به سومین کشوری تبدیل می نماید که پیروز به انجام این کار شده است.

این ماموریت بخشی از کوشش های چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت فضایی است، و رسانه های حکومتی چین آرزوی فضایی - لقبی که شی جین پینگ، رئیس جمهور این کشور، به آن داده است - را قدمی در جهت احیای ملی معرفی می نمایند. برای چین، اکتشافات فضایی وسیله ای برای نمایش قدرت فناوری فزاینده این کشور و صندلی قدرتمندش در صحنه جهانی است.

چانگ ای 5 در ناحیه شمال غرب نیمه آشکار ماه فرود آمد و پرچم چین را روی سطح ماه نصب کرد

پروفسور اویانگ ژیوان، یکی از دانشمندان ارشد این کشور، در سال 2006 به روزنامه رسمی این کشور گفته بود: اکتشاف ماه انعکاسی از قدرت فراگیر ملی یک کشور است. چین سال گذشته به نخستین کشوری تبدیل شد که توانست یک ربات ماه نورد را با پیروزیت در نیمه پنهان ماه فرود بیاورد. این کشور میخواهد که در چند دهه آینده ایستگاهی پژوهشی روی ماه بنا کند و فضانورد به مریخ بفرستد.

کری آلن، تحلیلگر رسانه های چین

اغلب مردم چین با داستان چانگ ای، ایزدبانوی چینی ماه، آشنایی دارند. داستان او شبیه رومئو و ژولیت است - زنی که اکسیر جوانی می نوشد و فراموش می نماید مقداری هم به شوهرش بدهد، و سبک بال به طرف ماه پر می کشد تا بتواند تا زمان مرگ با او باشد.

این داستان هر سال در دوره فستیوال ماه بازگو می گردد، و به همین خاطر هر بار که نام چانگ ای شنیده می گردد مردم نیز روایت عاشقانه ایزدبانوی ماه را به یاد می آورند.

به همین دلیل، ماموریت چین به ماه نیازمند زنی قوی بود. همین شد که رسانه های حکومتی به تسخیر تصاویر ژو جنگیو 24 ساله درآمد و از او با توصیفاتی، چون سرباز خط مقدم در حوزه هوافضا و خواهر عظیمی که می تواند الگوی خوبی برای جوانان چینی باشد یاد شد.

عکس های ژو چنگیو 24 ساله به وفور در رسانه های حکومتی چین منتشر شده است

چین کوشش رو به رشدی برای برجسته کردن زنان قوی به خرج داده است. رهبری ارشد این کشور شدیدا مردانه است، اما روزنامه گلوبال تایمز در ماه نوامبر از کاربران فضای مجازی خواست که درباره دستاورد های زنانی، چون چن وی، متخصص علوم پزشکی، هوآ، چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه، و ژنگ ویلی، رزمی کار رشته یو اف سی، اظهار نظر نمایند.

اما خیلی ها در چین عقیده دارند که نقش زنان در بسیاری از صنایع کوچک انگاشته می گردد. این مساله در ماه سپتامبر به موضوع بحث عظیمی تبدیل شد، هنگامی که سریالی تلویزیونی درباره نقش زنان در تقابل این کشور با همه گیری کووید-19 با اتهام جنسیت زدگی روبه رو شد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1799

به "جوان ترین فرمانده زن در ماموریت چانگ ای 5 به ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوان ترین فرمانده زن در ماموریت چانگ ای 5 به ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید