لیزر فرکشنال، روش جدید حل مسائل پوست

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران: لیزر فرکشنال یک روش درمان غیرتهاجمی مدرن است که می تواند تمام مسائل پوستی شما از جمله جای جوش، کک و مک، جای زخم، تیرگی، لکه ها و خطوط و افتادگی های پوست را برطرف کند. لیزر فرکشنال جوری پوستتان را لایه برداری می نماید تا لایه ای از پوست درخشان و سالم نمایان گردد. لیزر فرکشنال به دلیل موثر و پُرکاربرد بودن تبدیل به راه حلی قابل اطمینان برای خیلی از افرادی شده که تمایل دارند عیوب پوستی خود را برطرف نموده و پوست خود را جوانسازی نمایند. شما می توانید با یاری لیزر فرکشنال، عیب های پوستی تان را که شاید تصور می کردید هرگز برطرف نخواهند شد، درمان نموده و اعتماد بنفس تان را افزایش بدهید.

لیزر فرکشنال، روش جدید حل مسائل پوست

لیزر فرکشنال چه چیز هایی را درمان می کند؟

بیشتر افرادی که برای لیزر فرکشنال به کلینیک های زیبایی مراجعه می نمایند سه هدف دارند: رفع لکه های تیره پوست یا آسیب های نور خورشید، رفع جای جوش و رفع چین و چروک. بیشتر افراد لیزر فرکشنال را در تمام نواحی صورت به کار می برند، اما گردن، ناحیه دکلته، دست ها و بازوها، معمول ترین جا هایی هستند که لیزر فرکشنال روی شان انجام می گردد.

لیزر فرکشنال برای جای زخم برجسته یا بافت دار، موثرتر از هر نوع کرم موضعی است. لیزر فرکشنال به این دلیل که می تواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند این امکان را فراهم می کند که بافت اسکار یا جای زخم و جوش واقعا تخریب گردد. در حالی که یک کرم موضعی قادر به این کار نیست.

انواع لیزر فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال دوگانه نوعی لیزر است که معمولا در مطب پزشکان متخصص پوست وجود دارد. این نوع لیزر فرکشنال از دو نوع لیزر با طول موج متفاوت در یک ابزار استفاده می کند: یکی برای هدف دریافت لکه های تیره و آسیب های نور خورشید و دیگری برای نفوذ به عمیق بیشتر و هدف دریافت چین و چروک ها، بافت و جای زخم. نوع دیگری از لیزر فرکشنال نیز فرکشنال بازیابی است که لیزرغیرفرسایشی می باشد (یعنی هیچ زخمِ بازی ایجاد نمی گردد)، و نوع دیگر نیز فرکشنال ترمیمی است که قدرتمندترین لیزر بوده و از لیزر فرسایشی تخریبی CO2 برای موارد شدیدتر استفاده می گردد. لیزر فرکشنال دی اکسید کربن به مدت زمان بیشتری برای ریکاوری احتیاج دارد.

لیزر فرکشنال چگونه عمل می کند؟

فرقی نمی کند کدام نوع لیزر فرکشنال را انتخاب کنید؛ همه انواع لیزر فرکشنال، مکانیسم های یکسانی دارند. در لیزر فرکشنال، ستون هایی از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده می گردد که رشد سلول های سالم و جدید پوستی را تحریک می کند تا جایگزین سلول های کهنه و آسیب دیده شوند. لیزر فرکشنال از درون اثر می گذارد. کلاژن سازی پوست، فرایند طبیعی و التیامی است که در لیزر فرکشنال، تسریع می گردد.

برای لیزر فرکشنال چگونه باید آماده شوید؟

اول اینکه برای لیزر فرکشنال نباید هیچ جوش گسترده و ملتهب، زخم باز یا عفونتی روی صورت داشته باشید. برای لیزر فرکشنال، از یک هفته پیش از درمان، مصرف محصولات پوستی که رتینوئید دارند را متوقف کنید. در روز درمان با لیزر فرکشنال، شما به مدت 45 دقیقه، بی حسی موضعی دریافت می کنید و خود عمل، بسته به ناحیه تحت مداوا، 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

آیا لیزر فرکشنال درد دارد؟

به میزا ن تحمل افراد بستگی دارد. برای افرادی که آستانه تحمل درد بالائی دارند انجام لیزر بدون بی حسی ممکن است. برای سایر افراد می توان از کرم های بی حس نماینده نیم تا یک ساعت قبل عمل استفاده کرد.

بعد از لیزر فرکشنال تا چند روز نمی توانید به کار و فعالیت معمول تان بپردازید؟

بیشتر افراد بعد از لیزر فرکشنال به سه تا پنج روز استراحت احتیاج دارند. پوست تان بعد از لیزر فرکشنال، قرمز و پوسته پوسته دیده خواهد شد.

مراقبت های بعد از لیزر فرکشنال چگونه است؟

بعد از لیزر فرکشنال باید از پوست خود در برابر نور خورشید، به جدیت مراقبت کنید. همچنین بعد از لیزر فرکشنال تا یک هفته از مصرف هر گونه محصول مراقبت از پوست با تاثیر بالا روی پوست تان خودداری نمایید. بعد از لیزر فرکشنال، روزی دو بار از یک پاک نماینده ملایم و مرطوب نماینده روی پوست تان استفاده نموده و تحت هیچ شرایطی پوسته ها را نکنید. بعد از لیزر فرکشنال، اگر پوسته ها را بکنید، پوست تان قرمزتر شده و فرایند التیام طولانی تر خواهد شد. برای کمپرس صورت بعد از لیزر فرکشنال می توانید از ماسکی که با شیر و آب و یخ تهیه شده بهره ببرید، زیرا محتوای اسید لاکتیک و چربی شیر به آرام شدن پوست ملتهب یاری می کند.

چند جلسه لیزر فرکشنال ضروری است تا نتیجه بگیرید؟

بستگی به عارضه مورد هدف تان دارد. اگر قصدتان از لیزر فرکشنال رفع لکه های تیره است، یک یا دو جلسه لیزر فرکشنال کافیست. اگر سعی دارید از چین و چروک ها یا جای زخم و جوش خلاص شوید، سه تا پنج جلسه لیزر فرکشنال احتیاج دارید. اگر قصدتان از لیزر فرکشنال هم رفع جای جوش و زخم است و هم رفع چین و چروک، توصیه می گردد جلسه های درمانی چهار هفته با هم فاصله داشته باشند. برای رفع آسیب ناشی از نور خورشید، باید بین جلسات فرکشنال، شش تا هشت هفته فاصله بگذارید.

آیا لیزر فرکشنال عوارضی هم دارد؟

بعد از انجام لیزر فرکشنال، دلمه و قرمزی بر روی پوست ظاهر می گردد که طبیعی است و ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد. برای کاهش این التهابات معمولا پماد های ترمیمی و کرم ضد آفتاب تجویز می گردد. از دیگر عوارضی که بر روی پوست بعد از لیزر فرکشنال ظاهر خواهد شد، زبر شدن پوست و حالت سوختگی است که معمولا تا یک هفته با پوست اندازی در منطقه ای که لیزر شده است رفع می گردد، ولی برای کاهش اثرات آن می توان از لوسیون های سوختگی و کمپرس سرد در محل مورد نظر استفاده کرد.

حفظ بهداشت پوست از نکات بسیار مهم در کاهش دوره درمان می باشد. همچنین تا روز بعد از انجام لیزر فرکشنال، مرطوب کردن و شستشوی محل امکان پذیر نیست و تا چند روز باید به آرامی محل لیزر شده را شست و از تیغ زدن و ماساژ آن خودداری کرد. تا یک ماه بعد از لیزر فرکشنال، از قرار دریافت در معرض آفتاب خود داری کنید و از محافظ هایی مانند کلاه و یا چتر برای کاهش شدت تابش آفتاب به محل مورد نظر استفاده نمایید.

روش درمان با لیزر فرکشنال برای پوست های تیره توصیه نمی گردد و ممکن است باعث لکه های پوستی گردد؛ بنابراین این افراد باید از روش های جایگزین استفاده نمایند. همچنین بهتر است در فصول گرم سال از لیزر فرکشنال استفاده نگردد.

آیا انجام لیزر فرکشنال در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر فرکشنال جذب خون می گردد و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد؛ بنابراین بهتر است که انجام لیزر فرکشنال به بعد از زمان بارداری و شیر دهی موکول گردد.

آیا لیزر فرکشنال می تواند چین و چروک ها را کاملا از بین ببرد؟

لیزر فرکشنال برای از بین بردن خطوط و چین های پیشانی نمی تواند روش مناسبی باشد، زیرا علت اصلی شکل گیری این چین های پیشانی، انقباض عضلات زیر پوستی است. این خطوط و چین ها که بیشتر با حرکت عضلات پیشانی تعیین تر می شوند با تزریق بوتاکس تا حد زیادی محو خواهند شد.

آیا می توان برای چروک و تیرگی دور چشم ها از لیزر فرکشنال استفاده کرد؟

در صورتی که دور چشم دچار افتادگی شدید یا پف شده باشد و افتادگی پلک اجرا شده باشد، لیزر فرکشنال تاثیر زیادی نخواهد داشت، ولی اگر اطراف چشم تیره باشد و یا پف کردن بصورت کم تا متوسط باشد و همچنان تیرگی پلک تحتانی زیاد نباشد، می توانیم از لیزر فرکشنال استفاده کنیم و در واقع موثر هم خواهد بود.

فواید استفاده از لیزر فرکشنال چیست؟

 • افزایش کلاژن سازی
 • ریسک کمتر عوارض در مقایسه با روش های قبلی
 • قابلیت لایه برداری و تحریک پذیری به صورت هم زمان
 • کاربرد آسان
 • هزینه مناسب
 • کاهش چین و چروک های سطحی و رفع افتادگی پوست
 • بهبود واضح بافت و ترکیب پوست در یک جلسه

لیزر فرکشنال برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • بیمارانی که سابقه حساسیت پوستی به نور یا مسائل اسکار، تبخال و یا سایر عفونت های پوست مانند ایمپتیگو یا زردزخم در محل درمان دارند، برای درمان های لیزری از جمله لیزر فرکشنال مناسب نیستند.
 • بیمارانی که در یک سال گذشته ایزوترتینوئین مصرف نموده اند نیز کاندید مناسبی برای لیزر فرکشنال نیستند.
 • بسته به نوع دستگاه لیزر فرکشنال، ممکن است توجه به مسائل ایمنی برای افرادی که دارای پوست تیره هستند، مطرح باشد.
 • اگر چه شواهد بالینی در مورد مضر بودن این درمان برای خانم های باردار گزارش نشده است، اما بهتر است جهت درمان و در صورت بارداری تا بعد از زایمان و دوران شیردهی صبر کنید.

آیا انجام لیزر فرکشنال برای افرادی که سابقه تزریق ژل دارند ممکن است؟

از نظر عملی هیچ مسئله ای در این زمینه وجود ندارد. تنها باید توجه داشت در صورت همزمانی انجام این دو عمل، بهتر است تزریق ژل، حداقل دو تا سه هفته بعد از انجام لیزر صورت گیرد.

آیا انجام لیزر فرکشنال بعد از تزریق چربی موجب از بین رفت چربی تزریق شده نمی گردد؟

در صورتی که چربی به درستی و در جای مناسب تزریق شده باشد، لیزر فرکشنال اثری روی آن ندارد.

منبع: elle

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1057

به "لیزر فرکشنال، روش جدید حل مسائل پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیزر فرکشنال، روش جدید حل مسائل پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید