جاهای دیدنی دماوند تهران کجاست؟ به همراه اطلاعات کامل

به گزارش راوه بلاگ، نام دماوند ما را بیشتر از هرچیز یاد قله دماوند و آب معدنی می اندازد، اما این شهر که هم آبشار دارد و هم دریاچه و سبزه زار، جاهای دیگری هم برای تماشا دارد و ما در این نوشته تعدادی از مهمترین جاهای تماشای دماوند تهران را معرفی نموده ایم.

جاهای دیدنی دماوند تهران کجاست؟ به همراه اطلاعات کامل

دماوند تهران کجاست؟

دماوند، یکی از شهرهای تهران است که تا مرکز کمتر از یک ساعت و نیم فاصله دارد. جهت ما از بزرگراه زین الدین و جاده دماوند آغاز می گردد. برای رسیدن به این شهر باید از جاجرود، پردیس و رودهن بگذریم. قدمت این شهر به دوره مادها و هخامنشی می رسد و در طول سالیان تا امروز منطقه مسکونی به حساب می آمده و به عنوان شهر نمونه گردشگری هم انتخاب شده.

جاهای دیدنی دماوند کجاست؟

دماوند به آب وهوای خوشش معروف است. خوبی شهر دماوند این است که فاصله چندانی تا تهران ندارد و می توان آن را برای گذران آخر هفته یا تعطیلات کوتاه در برنامه سفر جا داد. جاهای دیدنی دماوند آنقدر هست که بتوانید چندین آخر هفته را در آن بگذرانید.

دریاچه تار

یکی از دیدنی های معروف این منطقه دریاچه تار است که در کیلومتر 30 شرق آن قرار گرفته. از تهران که حرکت کنیم، در جاده دماوند از کنارگذر جنوبی بزرگراه بومهن راه را ادامه می دهیم. از جاده فیروزکوه به جاده هویر می رسیم و دریاچه را پیدا می کنیم. تار، از دماوند حدود 1 ساعت و 10 دقیقه فاصله دارد و از تهران 2 ساعت و نیم.

محلی ها داستان های زیادی از وجود گنج در اطراف دریاچه دارند که برایمان تعریف نمایند. اما گنج ما می تواند ماهی باشد. خیلی ها با هدف ماهیگیری به این دریاچه می آیند، شب را در چادر می مانند و از صبح زود ماهیگیری را آغاز می نمایند.

چشمه و آبشار تیزاب

حدود 9 کیلومتر که به سمت شمال برانیم، می توانیم آبشار تیزاب را ببینیم. آب چشمه، تند و ترش است و به همین علت نامش تیزاب است.

خیلی ها به امید تسکین بیماری های گوارشی و پوستی راهی این چشمه می شوند که آبش از دل کوه می جوشد و پایین می ریزد. البته برای دسترسی به آب چشمه باید کمی کوهنوردی بلد باشیم و تجهیزات همراه ببریم.

چشمه اعلا

در فاصله 10 دقیقه ای از شهر به چشمه اعلا می رسیم. آب وهوای خوش این منطقه خیلی ها را در فصل گرما به اینجا می کشاند. قبلا از آب چشمه برای آبیاری کشتزارها و باغ ها استفاده می شد، اما این روزها از آب چاهی در همان حوالی برای بسته بندی آب معدنی مصرف می گردد. حالا که هوا رو به گرما می رود، نشستن زیر سایه خنک درختان اطراف چشمه خیلی می چسبد.

برج شیخ شبلی

در بلوار امام حسین، برجی تاریخی را پیدا می کنیم که در دوره سلجوقی ساخته شده. برج شیخ شبلی که در ابتدا به نام پاگنبذ معروف بود، حالا بین دو محله قاضی و فرامه قرار گرفته که از محله های قدیمی شهرند.

درست است که شیخ ابوبکر شبلی اهل بغداد بود، اما برای اهالی این منطقه حاکم خوب و عادلی به شمار می رفت. به همین علت وقتی در سال 325 خورشیدی شیخ شبلی از جهان رفت، این بنای یادبود را برایش ساختند.

نکته جالب معماری برج شبلی این است که از بیرون آن را به شکل هشت ضعلی می بینیم، اما از داخل ساختارش دایره ای به قطر 5 متر است. دیگر اینکه این برج، 10 متر بلندی دارد و تزیینات آجری زیبایی را به نمایش گذاشته.

آبشار جنگلک

در 7 کیلومتری شهر، به محدوده آبشار جنگلک می رسیم. این آبشار 35 متری در دره گروبار قرار گرفته. این دره به جز آبشار جنگلک دو آبشار دیگر به نام گروبار و آینه رود فرح افزا هم دارد. اینجا، منطقه سرسبز و باصفایی ست، جایی که هوایش خنک و بهاری ست.

پیست آبعلی

حالا که تا مشا آمده ایم، حیف است سری به پیست آبعلی نزنیم. زمستان ها آبعلی جای پرطرفداری ست. اگر اسکی بلد نباشیم هم جای نگرانی نیست. در این پیست آموزش اسکی هم داده می گردد، البته زمین تنیس و سوارکاری هم دارد و حسابی سرگرم مان می نماید.

غار رودافشان

بین تهران و غار رودافشان حدود 2 ساعت با ماشین فاصله است. در جاده فیروزکوه با پشت سر گذاشتن دماوند به روستای سیدآباد می رسیم. سمت راست جاده جهت آسفالتی هست که ما را به روستای رودافشان می رساند.

از اینجا دیگر باید بند کفش ها را محکم ببندیم و آماده کوهپیمایی شویم. اما این جهت اصلا خسته نماینده نیست. درختان سبز و پل چوبی که از روی رودخانه دلی چای می گذرد، نمی گذارند خستگی به تن مان راه پیدا کند.

غار رودافشان به دهانه هلالی شکل و خیلی بزرگش مشهور است. این دهانه حدود 20 متر بلندا و 29 متر طول دارد. چند تالار مختلف در غار خواهیم دید و قندیل های آهکی توجه مان را جلب می نماید. خیلی مهم است که چراغ قوه و هدلایت همراه داشته باشیم و تا حد ممکن با راهنما برویم.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2731

به "جاهای دیدنی دماوند تهران کجاست؟ به همراه اطلاعات کامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی دماوند تهران کجاست؟ به همراه اطلاعات کامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید