توضیحات رییس سازمان زندان ها درباره ناآرامی های اخیر بعضی زندان ها

به گزارش راوه بلاگ، رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درباره ناآرامی های اخیر بعضی زندان ها توضیحاتی داد.

توضیحات رییس سازمان زندان ها درباره ناآرامی های اخیر بعضی زندان ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر دوشنبه شب در اخبار ساعت 21 شبکه یک سیما با بیان این خبر گفت: بعد از این که در کشورمان یکصد هزار نفر زندانی توانستند مشمول مرخصی شوند و در کنار خانواده هایشان باشند، برای کمرنگ کردن این مساله دشمن کوشش کرد کسانی را که در زندان هستند وادار کند که شما احتمال ابتلا به بیماری کرونا را دارید؛ لذا دست به ناآرامی و شورش بزنید. افرادی که جرایم سنگین داشتند و نمی توانستند مشمول مرخصی شوند تحریک نماینده آن بودند که کوشش کردند زندان را ناآرام نمایند و خوشبختانه با تدابیر انجام شده این ناآرامی ها به آرامش تبدیل شد و امروز در همه زندان ها آرامش برقرار است.

وی درباره این که آیا زندانیان فوتی یا مبتلا بر اثر کرونا در زندان ها داریم؟ گفت: با اقداماتی که دستگاه قضایی در سه محور از جمله اقدامات مدیریتی، بهداشتی و درمانی صورت داد، قبل از این که شیوع ویروس کرونا به صورت وسیع در کشور مطرح گردد، با ابلاغ رییس قوه قضاییه در 7 اسفند 98 با مرخصی که صورت گرفت؛ قریب یک صد هزار نفر مشمول این مرخصی شدند و این موضوع نقطه عطفی برای فاصله گذاری اجتماعی در داخل زندان ها از جهت کاهش جمعیت کیفری شد. این مساله می تواند به عنوان اقدام خاص حقوق بشری که حتی کشورهای حقوق بشری هم آن را نکردند، در جهان مطرح گردد.

اصغر جهانگیر درباره معیار اعطای مرخصی به زندانیان گفت: اولین معیار برای مرخصی که در دستورالعمل رییس قوه قضاییه به ما ابلاغ شده این است که زندانی ای به مرخصی برود که برای جامعه خطر نداشته باشد و در درجه دوم بتواند تامین لازم را بسپارد تا در زمان اتمام مرخصی به موقع بتواند به زندان بازگردد؛ با این دو تدبیر که عموما زندانیان کم خطر بودند و در صورت تامین توانستند از این مرخصی استفاده نمایند.

وی ادامه داد: ریاست قوه قضاییه علاوه بر این مرخصی، مجددا دستور جدیدی صادر کرد برای کسانی که حتی نتوانستند امروز از مرخصی استفاده نمایند مجددا شورای طبقه بندی در زندان ها تشکیل جلسه دهد و آنالیز کند تا کسان دیگری هم بتوانند از این مرخصی بهره مند شوند.

وی درباره برنامه برای تمدید مرخصی زندانیان گفت: بلافاصله بعد از مرخصی، شیوه نامه ای را در سه محور طراحی کردیم، برای کسانی که از مرخصی برمی گردند و نیز کسانی که به بیماری مبتلا شدند و اسناد مثبت پزشکی دارند که نشان دهنده این است که بیماری داشتند و کسانی که مشکوک به بیماری اند و کسانی که سلامت دارند. این شیوه نامه را در این خصوص طراحی کردیم و امروز با دکتر نمکی وزیر بهداشت تلفنی صحبت کردم و قرار شد نظرات کارشناسی شان را بدهند و بعد از این که خدمت ریاست قوه تقدیم کردیم و آن را ابلاغ کردند؛ این شیوه نامه عملیاتی می گردد؛ لذا همه کسانی که برای اولین بار قرار است وارد زندان شوند و یا از مرخصی برگردند و کسانی که از زندان به محاکم اعزام می شوند، در بازگشت باید مراحل قرنطینه را بگذرانند و گواهی سلامت بگیرند تا خدای نکرده مسئله ای برای زندانیان داخل پیش نیاید.

جهانگیر درباره نظارت بر زندانیان، گفت: ما یک مرکز به نام مراقبت های پس از خروج داریم که حتی برای کسانی که سرانجام حبس شان است و خارج از زندان می فرایند مراقبت هایی را در نظر می گیریم. از جمله کسانی که در مرخصی اند علاوه بر این که ضابطین آمار آنها را دارند و رصد می نمایند، در صورتی که مرتکب تخلف یا جرمی شوند بلافاصله دستگیر و به زندان عودت داده می شوند و از این ارفاقات قانونی بهره مند نمی شوند. لذا سازمان زندان ها بر اساس دستورالعمل هایی که دارد مرکز مراقبت های پس از خروج را دارد که زندانی را رصد می نماید و اگر مرتکب خلافی باشد، دستگیر و به زندان عودت داده گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 673

به "توضیحات رییس سازمان زندان ها درباره ناآرامی های اخیر بعضی زندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات رییس سازمان زندان ها درباره ناآرامی های اخیر بعضی زندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید