بنگاه های املاک از فرآیند تمدید قراردادهای اجاره حذف شدند

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، دیروز وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا برای تمدید قراردادهای اجاره مسکن تاکید کرد: میزان افزایش سقف حداکثری نرخ اجاره بها نیز مانند سال گذشته تعیین شده است.

بنگاه های املاک از فرآیند تمدید قراردادهای اجاره حذف شدند

محمد اسلامی با بیان این که شرایطی برای عدم تمدید اجاره مسکن در 9 بند به تصویب رسید همان شرایط پارسال است، ادامه داد: بند هایی نیز به این شرایط اضافه شده که مراجع صالحه می توانند آن را تعیین کنند و با رأی این مراجع بین مالک و مستأجر تعیین تکلیف می شود.

وی درباره برخی از این شرایط گفت: به طور مثال اگر مستأجر وظایفش را طبق قرارداد انجام نداده یا بعد از تمدید اجاره افزایش اجاره مسکن را پرداخت نکرده باشد یا مالک خانه را فروخته باشد در این صورت مستأجر مستلزم به تخلیه ملک است. همچنین یکی دیگر از شرایط تخلیه ملک توسط مستأجر این است که مالک پروانه احداث گرفته و می خواهد ملک خود را تعمیر کند یا تعمیرات اساسی انجام دهد.

وی با یادآوری این که ضرور و زیان مستأجر به مالک نیز از جمله شرایط است که منجر به تخلیه ملک می شود، اضافه کرد: اگر اجاره نشین شرایط متعارف در ملک رعایت نکرده باشد و موجب شکایت افراد ساکن در آن ساختمان باشد نیز جزو مواردی است که با تشخیص مراجع صالحه مستأجر ملزم به تخلیه ملک می شود.

بر اساس مصوبه سال گذشته ستاد ملی کرونا سقف افزایش نرخ اجاره بها در تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد است. یکی از مشکلاتی که مستأجران سال گذشته در دوره پاندمی کرونا با آن روبرو شدند، درخواست برخی مشاوران املاک برای تمدید قراردادهای اجاره بود. تعدادی از بنگاه های املاک با توجه به شرایط به وجود آمده و تعطیلی کسب و کار آنها، به دنبال جبران از طریق مطالبه مبالغ بالا برای تمدید قراردادها بودند.

بر اساس قانون حق الزحمه مشاوران املاک برای تمدید قراردادهای اجاره، یک دهم حق کمیسیون اجاره است. به عنوان مثال فرض کنید رهن و اجاره یک واحد مسکونی مجموعا در شهر تهران 100 میلیون تومان است؛ بر اساس عرف بازار این مبلغ معادل حدود 3.3 میلیون تومان است و کمیسیون یک مشاور املاک برای تنظیم قراداد اجاره در این مورد 825 هزار تومان (یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه) از هر کدام طرف قرارداد یعنی موجر و مستأجر است.

حال اگر قرار باشد این قرارداد تمدید شود، حق کمیسیون مشاور املاک یک دهم مبلغ کمیسیون دریافتی است. این در حالی است که برخی مشاوران املاک سال گذشته برای تمدید قراردادهای اجاره درخواست مبالغی چند برابر حق کمیسیون قانونی خود را مطالبه می کردند. امسال با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا 25 درصد در شهر تهران به رقم اجاره اضافه کرده می شود و رهن و اجاره واحد مسکونی که به عنوان مثال در سطر بالا مطرح شد مجموعا به 4 میلیون و 166 هزار تومان افزایش می یابد.

حق کمیسیون این رقم نیز به حدود یک میلیون تومان افزایش می یابد؛ بر اساس قانون تمدید قرارداد اجاره این ملک یک دهم حق کمیسیون است، یعنی حدود 100 هزار تومان. اما کمتر مشاور املاکی برای تمدید قرارداد حاضر به دریافت 100 هزار تومان آنهم در کلانشهر تهران است.

در مجموع به نظر می رسد ستاد ملی کرونا با توجه به مصائب مستأجران به خصوص در دوره شیوع کرونا فرآیند تمدید قراردادهای اجراه مسکن را توسط مشاوران املاک حذف کرده تا نیازی به مراجعه مردم به بنگاه های املاک نباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

آخرین اخبار مسکن را در صفحه مسکن خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2426

به "بنگاه های املاک از فرآیند تمدید قراردادهای اجاره حذف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنگاه های املاک از فرآیند تمدید قراردادهای اجاره حذف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید