ایران استفاده از سلاح های شیمایی را محکوم می کند

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، خواستار اجرای متوازن، کامل و بدون تبعیض منع استفاده از سلاح شیمیایی شد و گفت در سال های اخیر با ادعاهای بی پایه از این فرایند علیه دولت سوریه سوء استفاده شده است.

ایران استفاده از سلاح های شیمایی را محکوم می کند

مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره مساله استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه برگزار شد، گفت: ایران به عنوان یک قربانی بزرگ سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، استفاده از این سلاح ها را توسط هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی به شدت محکوم می کند. ایران همچنین درخواست خود را برای اجرای متوازن، کامل و بدون تبعیض پیمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و حفظ اقتدار سازمان مربوطه تکرار می کند. در چند سال گذشته، براساس ادعاهای بی پایه، از فرایند منع و سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و شورای امنیت علیه دولت سوریه سوء استفاده شده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش تایید شده مکانیسم مشترک انهدام سلاح شیمیایی سوریه مبنی بر عمل دمشق به تمام تعهدات و امحای کل ذخایر شیمیایی، اظهار کرد: سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی هم نابودی کل ذخایر شیمیایی سوریه و 27 مرکز تولید آن را تایید کرد.

تخت روانچی اضافه کرد: اکنون این واقعیت ها و همچنین همکاری چشمگیر دولت سوریه با سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و سازمان ملل، از جمله ارائه بیش از 80 گزارش ماهانه و مقدار زیادی از اطلاعات، نادیده گرفته می شوند.

وی این رفتار را سیاست های غیر سازنده خواند که حلال سوالات نیست و گفت باعث از بین بردن اعتبار شورای امنیت و همچنین اعتبار حرفه ای سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و تضعیف فرایند تصمیم گیری آن خواهد شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد این اقدامات را در بردارنده تاثیرات منفی برای تحقق کامل و موثر هدف اصلی منع گسترش سلاح شیمیایی دانست و تاکید کرد: هدف اصلی این فرایند یعنی از بین بردن سلاح های شیمیایی هنوز به دلیل شکست آشکار توسط ایالات متحده به عنوان یکی از طرف های اصلی، محقق نشده است.

تخت روانچی ادامه داد: برای جلوگیری از این شرایط، فرایند فعلی در این شورا و سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی که تنها براساس اهداف برخی کشورها با انگیزه سیاسی آغاز شده است، باید متوقف شود.

وی اعلام نمود: ما آماده ایم که برای بازگرداندن اقتدار سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و ترویج اجرای کامل و بدون تبعیض منع اشاعه، هر آنچه در توان ما است انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1531

به "ایران استفاده از سلاح های شیمایی را محکوم می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران استفاده از سلاح های شیمایی را محکوم می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید