از پریان کتاب رسان تا باشگاه های کتاب خوانی

به گزارش راوه بلاگ، حجم عظیمی از کتاب در کتابخانه ها و کتاب فروشی های این کشور موجود است، اما مسئولان و مردم این کشور نیز اخیرا ابتکاراتی را برای توسعهٔ فرهنگ کتابخوانی درپیش گرفته اند.

از پریان کتاب رسان تا باشگاه های کتاب خوانی

قطر می خواند؛ طرحی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی

یکی از این طرح ها کارزار ملی مطالعه یا قطر می خواند است، هدف این طرح آن است که ابزاری برای تقویت فکر در اختیار بچه ها و نوجوانان بگذارد.

نادا بهزاد، که مسئولیت اجرای بخشی از این طرح را به ویژه برای بچه ها دارد می گوید: برنامهٔ مطالعه در خانه در طرح ما بسیار مهم است و بیش از 1100 کودک عضو آن اند. ما هر ماه مضمون تازه و جذابی ارائه می کنیم و دو کتاب برای بچه ها می فرستیم که انگلیسی و عربی یا دوزبانه اند، ما پیک شادی و داستان مصور هم با مضمون خاص هم داریم.

این برنامه که اخیرا به جریان افتاده نتایج خوبی در پی داشته و مسئولان می گویند تعداد بچه هایی که به مطالعه روی می آورند بیشتر شده نه تن ها بچه ها که تمامی افراد خانواده به نوعی در این طرح مشارکت دارند.

ملکه های مطالعه، رشد باشگاه های کتاب خوانی

باشگاه های کتاب خوانی در قطر محبوبیت پیدا نموده، و فضا هایی نظیر کافه های خاص در منطقهٔ پرل دوحه به پاتوق کتاب خوان ها تبدیل شده اند. افراد در این باشگاه ها با خواندن کتاب های متنوع تجربهٔ مطالعه شان را بسط می دهند و دنیا های دیگر را کشف می نمایند.

یکی از این باشگاه ها ملکه های مطالعه نام دارد. تریسی جورج بنیانگزار این باشگاه در ابتدا برای جاافتادن در محل تازهٔ اقامتش آن را راه اندازی نموده است. اعضای این باشگاه که عاشق کتاب اند هر ماه دورهم جمع می شوند تا دربارهٔ کتابی که مشترکا خوانده اند تبادل نظر نمایند.

نویسنده ای که اولین ناشر خصوصی قطر شد

عایشه جاسم الکویری سال 2013 در قطر در پی ناشر می گشت تا کتاب خودش را چاپ کند، اما حالا خودش ناشری است که از نویسندگان بومی حمایت می نماید. خانم الکویری انتشارات روزا را در سال 2017 تأسیس نموده و نخستین ناشر زن قطر به شمار می رود. او تا کنون بیش از 200 کتاب عربی چاپ نموده و امیدوارست که این کار مشوق نویسندگان بومی باشد.

عایشه می گوید: انتشارات روزا برای جوانان و مناسب با روحیه آنان راه اندازی شده تا کتاب های عربی را در کتاب خانه های داخل و خارج غنا ببخشد. کار چاپ و نشر کتاب بسیار سخت است، اما ما کارمان را ادامه می دهیم، و هدف مان آن است که دنیا نوشته های قطری ها را بخواند.

اولین ناشر خصوصی قطر امیدوار است که با حمایت از نویسندگان بومی و ارائهٔ طیف وسیعی از کتب عربی، علاوه بر توسعهٔ کتاب خوانی، بتواند به غنای فرهنگ ملی خود نیز بیفزاید.

پریان کتاب رسان؛ ناشناسانی که کتاب هدیه می دهند

فکر پریان کتاب رسان در بریتانیا پدیدار شد و امروز بیش از 17 هزار پری کتاب رسان در 100 کشور دنیا هست. آنان کسانی هستند با انگیزهٔ نیکوکاری و تسهیم شادی مطالعه، وقتشان را صرف هدیه کردن کتاب به دیگران می نمایند.

جین بایابوردا کسی است که این ایده را به قطر آورده است. او می گوید: ما روی هر کتاب برچسبی با این مضمون می زنیم که این کتاب را بردار و بخوان و بعد به نفر بعد برسان. بعد آن را کادو می کنیم و رویش می نویسیم کتاب مجانی، و برای مردم در اماکن عمومی می گذاریم. هدف کار ماجرا واقعا وصل کردن افراد به هم و تسهیم شوروشوق مان با دیگران است.

امروز بیش از 20 پری کتاب رسان در دوحه هست که تا کنون بیش از 500 کتاب را در گوشه وکنار شهر به علاقه مندان مطالعه هدیه نموده اند.

منبع: یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1401 بروزرسانی: 30 بهمن 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3015

به "از پریان کتاب رسان تا باشگاه های کتاب خوانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "از پریان کتاب رسان تا باشگاه های کتاب خوانی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پریان کتاب رسان تا باشگاه های کتاب خوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید