آخر هفته در روستای شهرستانک ؛ جاهای دیدنی کرج

به گزارش راوه بلاگ، از کنار کاخ ناصری رودخانه ای می گذرد که از چشمه گله گیله جاری است. جهت 15 کیلومتری را طراوت می بخشد و معمولا در عکس های روستای شهرستانک ترکیب درختان سر به فلک کشیده را کنار این رودخانه دیده اید.

آخر هفته در روستای شهرستانک ؛ جاهای دیدنی کرج

روستایی در شمال کوه توچال تهران و در جاده چالوس قرار گرفته است که قدمت آن به 3000 سال می رسد. منبع آب و چشمه ای پر آب دارد و مردم را گرد هم آورده. منطقه ای خوش آب و هوا با 500 هکتار مساحت. ترکیبی چشم نواز از تاریخ و طبیعت حیرت انگیز است و ناصرالدین شاه هم به راحتی از آن نگذشته و کاخی در آن ساخته است. صفحه گردشگری مان امروز به روستای شهرستانک می رود. مقصدی مناسب برای دوری از دغدغه ها و روزمرگی. برای آخر هفته ای فرح بخش با خبرنگاران بمانید.

شهرستانک کجاست؟

شهرستانک روستایی از توابع آسارای کرج است و در مرز دو استان تهران و البرز قرار گرفته. فاصله کمی با تهران و کرج دارد، گردشگران بسکمک سالانه به آن جذب می شوند. این روستا جاده ای کوهستانی، دره ای سرسبز، باغ های میوه و کوچه باغ هایی زیبا دارد که در سفرتان می توانید از قدم زدن در آن ها لذت ببرید. از روستایی که در هر صورت برای رسیدن به آن باید به جاده چالوس بزنی، توقعی جز زیبایی محض سراغ دارید؟! جهت پیچ در پیچ و کوهستانی که تقصیر بیش از نیمی از خاطرات سفرمان به شمال، بر گردن اوست.

جاهای دیدنی روستای شهرستانک

 • کاخ ناصری روستای شهرستانک

  کاخ شهرستانک عمارت ییلاقی ناصرالدین شاه قاجار است. وقتی که نتوانست از آب و هوا و طبیعت بی نظیر این روستا بگذرد. کاخ ناصری معروف ترین جاذبه این روستاست که به دستور او در انتهای دره شهرستانک که گله گیله نام دارد بنا شد. برخی محلی ها می گویند یکی از زنان ناصرالدین شاه در این کاخ به خاک سپرده شده است!

  عمارت ناصری شامل یک ساختمان دو طبقه (دیوانی یا بیرونی) و یک ساختمان یک طبقه (حرمسرا یا اندرونی) بود و با دیوار از هم جدا شده بودند. کاخ شهرستانک از شهریور 1376 جزو میراث فرهنگی است و در فهرست آثار ملی ایران واقع شده است. کمی آن طرف تر از روستا و در کنار رودخانه. باید از روستا خارج شوید و به سمت کوچه باغ ها بروید. اینجا ورود با اتومبیل ممنوع است و باید پیاده وارد آن شوید. تابلوهای راهنما شما را به آن می رساند.

اگر قصد رفتن به کاخ شهرستانک را دارید تصور نکنید با یک عمارت شاهانه طرف هستید، این روزها این کاخ که زمانی جلال و شکوه داشته به خرابه ای بدل شده که دیوارهایش پر است از دیوارنوشته هایی که گردشگران نوشته اند. در و پنجره ها و ستون های شکسته تصویر قشنگی از یک مکان تاریخی نیست.

 • چشمه گل گیله

  از کاخ ناصری که به سمت شمال حرکت کنید، به چشمه زلالی به نام گله گیله یا گل کیله می رسید. از زیر سنگی می جوشد و به رودخانه می ریزد. اگر برای کمپ زدن آمده اید می توانید ناهار خود را اینجا بخورید، اطراف این چشمه درختان میوه و طبیعت زیبایی دارد. اگر در فصل زیبای زمستان به اینجا بیایید، یک تابلوی نقاشی زمستانه را در برابر خود خواهید دید.

 • قلعه دزدبند شهرستانک

  بقایایی از یک بنایی تاریخی دیگر روی بلندترین قله کوه شهرستانک، دیده می گردد. از دوران ساسانیان باقی مانده و فقط پایه های اتاق ها و قسمتی از سقف یک اتاق آن باقی است. کاربری واقعی این بنا مشخص نشده و نام آن قلعه دختر یا قلعه دزدبند است. سفال های یافت شده آنجا، بنا را به دوره اسلامی ربط می دهد. باید به سمت کوه شاه نشین که دقیقا در پشت کاخ ناصری واقع شده است بروید و بعد از نیم ساعت به قلعه خواهید رسید.

 • کتیبه ناصری شهرستانک

  کاخ ناصری را که به سمت ضلع شرقی اش بروید، سنگی عظیم با ارتفاع حدود 4 متر خواهید دید. نوشته خوانایی ندارد؛ اما روایتی محلی می گوید این سنگ در زمان ناصرالدین شاه از صخره مشرف به کاخ او جدا و به اینجا پرت شده است. از آنجا که صدمه ای به کاخ نزده، ناصرالدین شاه دستور می دهد شرح این واقعه را بر روی همان سنگ بنویسند.

 • درخت اورس روستای شهرستانک

  درختانی با قدمت بسیار که هویتی افسانه ای دارند را اُرس می نامند. درخت اورس شهرستانک که محلی ها آن را هورست هم می نامند به 2800 سال پیش باز می گردد و از دیدنی های روستا به شمار می رود. ارتفاع این درخت به 17 متر می رسد و عرض آن تقریبا 14 متر است.

  برای رسیدن به این درخت به سمت جنوب شرقی روستا راهی شوید و به یک جهت خاکی برسید و بعد از حدود 20 دقیقه این درخت زیبا را خواهید دید. اینجا تابلو راهنمایی ندارد و خوب است برای رسیدن به آن از محلی ها کمک بگیرید.

 • رودخانه و آبشار

  از کنار کاخ ناصری رودخانه ای می گذرد که گفتیم از چشمه گله گیله جاری است و راهیِ دل روستا می گردد. جهت 15 کیلومتری را طراوت می بخشد و فضایی روح افزا ایجاد می کند. معمولاً در عکس های روستای شهرستانک ترکیب درختان سر به فلک کشیده را کنار این رودخانه دیده اید.

  اگر در امتداد کاخ ناصری جهت رودخانه را دنبال کنید قبل از رسیدن به چشمه، آبشار کم ارتفاع و عریضی را خواهید دید که سقوط آب چشم نوازی را به شما نشان می دهد و موسیقی دل انگیزی برایتان می نوازد.

آدرس روستای شهرستانک

آدرس: استان البرز، شهر کرج، جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر

سواری شخصی: می توانید وارد جاده کرج - چالوس شوید. اگر از کرج بیایید، بعد از حدود 44 کیلومتر رانندگی و گذر از روستای آسارا، نرسیده به گچسر، به دوراهی شهرستانک که در سمت راست تان است می رسید. تابلویی جهت را به شما نشان می دهد. حدود ده دقیقه بعد در روستا خواهید بود.

اگر از محور چالوس - کرج به شهرستانک می روید، بعد از گچسر و نرسیده به آسارا، تابلوی شهرستانک در سمت جاده نمایان خواهد شد.

قبل از روستا، باید در محوطه ای خودروی خود را پارک کنید و با کمی پیاده روی به روستا برسید.

وسایل نقلیه عمومی: بسته به اینکه سفر خود را از کجا به سمت شهرستانک آغاز می کنید، راه های متفاوتی وجود دارد. فقط کافی است بدانید: باید از تاکسی ها و اتوبوس هایی استفاده کنید که از جاده چالوس می گذرند تا بتوانید در دو راهی شهرستانک پیاده شوید. پس از پیاده شدن ماشین های گذری شما را به روستا می برند و یا اینکه اگر پیاده گرد یا گردشگر حرفه ای هستید، می توانید جهت را تا رسیدن به روستا پیاده طی کنید.

* جهت کوهنوردی

این یک جهت پیشنهادی برای کوهنوردان است. از قله توچال به سمت شهرستانک و بالعکس جهت صعودی متفاوتی وجود دارد. انتهای روستای شهرستانک بن بست است و به سه درّه منتهی می گردد. یکی از این دره ها به سمت قله توچال می رود و دقیقا همان جهتی است که کوهنوردان از آن به روستا می آیند.

جهت از سمت غرب توچال پس از طی حدودا یک ساعت شما را به قله شاه نشین می رساند. از این قله پس از یک ساعت و نیم پیاده روی به روستای شهرستانک خواهید رسید. در ابتدا به کاخ ناصری می رسید و از آن به بعد می توانید حسابی به گشت و گذار بپردازید.

* تور شهرستانک

ممکن است بخواهید به راحتی به شهرستانک بروید، حتی رانندگی هم نکنید. بنابراین استفاده از تور شهرستانک به مقصد این روستا گزینه بی نظیری برایتان خواهد بود. معمولا از مبدا تهران و کرج برگزار می شوند و نقاط گردشگری را با راهنما حسابی خواهید گشت.

اقامت در شهرستانک

متاسفانه اقامت در شهرستانک، امکانات چشمگیری ندارد. می توانید در یکی از شهرهای نزدیک بمانید یا برای سفری یک روزه به شهرستانک، برنامه ریزی کنید. تهران، کرج، مرزن آباد و … انتخاب خوبی است.

کمپینگ اما در طبیعت شهرستانک بی نظیر است. لوازم کمپینک خود را بردارید و مثلاً در محوطه کاخ ناصری، در آلاچیق ها و یا کنار رودخانه اقامت کنید.

اجاره ویلا در شهرستانک

ممکن است بخواهید در هر صورت و بدون آشنایی با کمپ زنی در این روستا بمانید. در این صورت، اجاره ویلا در شهرستانک امکان پذیر است و می توانید برای ماندن خود در یک آخر هفته عالی برنامه ریزی کنید.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 358

به "آخر هفته در روستای شهرستانک ؛ جاهای دیدنی کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخر هفته در روستای شهرستانک ؛ جاهای دیدنی کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید