یونسکو از ایران تقدیر کرد

به گزارش راوه بلاگ، یونسکو اقدامات پاسدارانه ایران برای نقالی و لنج سازی را تأیید و از آن تقدیر کرد.

یونسکو از ایران تقدیر کرد

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در یازدهمین جلسه کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس که از هشتم آذرماه تا 12 آذر در آدیس آبابا در اتیوپی در حال برگزاری است، در روز دوم اجلاس، گزارش کشورهای عضو در خصوص شرایط فعلی عناصر ثبت شده در فهرست نیازمند پاسداری فوری مورد ارزیابی قرار گرفت. در این بخش دو گزارش دوره ای پفراینده هاى نقالی و لنج سازی از ایران ارزیابی شد.

فرهاد نظری ادامه داد: این دو عنصر در سال 2011 در فهرست نیازمند پاسداری فوری یونسکو به ثبت رسیده بود و کمیته با بررسی این دو گزارش تصمیم خود را اعلام و از ایران به خاطر اجرای پیروز اقدامات پاسدارانه و ارائه گزارش به موقع تشکر کرد.

به گفته نظری، در ادامه اجلاس امروز میراث ناملموس یونسکو، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و رئیس هیأت اعزامی از ایران گزارشی در خصوص نحوه تدوین گزارش دوره ای، فرصت ها و چالش های منتج از. ثبت این دو عنصر در فهرست نیازمند فوری و نیز اجرای اقدامات پاسدارانه ارائه داد که مورد استقبال اعضای کمیته و سایر کشورهای عضو کنوانسیون و یونسکو قرار گرفت.

نظری همچنین توضیح داد: در نخستین روز اجلاس گزیده ای از تصمیات جلسه دهم این کمیته، گزارش ریاست کمیته بین الدول درباره فعالیت های این کمیته، گزارش سازمان های مردم نهاد، گزارش دبیرخانه درباره فعالیت هایش، اعطای کمک های مالی داوطلبانه به برنامه های میراث ناملموس، ارائه توضیحات در خصوص فرایند تصمیم گیری در خصوص ثبت، انتخاب یا تأیید پفراینده های ارسالی، پیشنهادات و درخواست ها، همچنین گزارش کشورهای عضو و... نیز ارزیابی و گزارش دوره ای کشورها درخصوص اجرای کنوانسیون 2003 و شرایط فعلی عناصر در فهرست معرف ارائه و بررسی شد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: در جلسات بعدی اجلاس، دو پفراینده چند کشوری نوروز با مشارکت 12 کشور و فرهنگ پخت نان های نازک از قبیل لواش و یوفکا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 436

به "یونسکو از ایران تقدیر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یونسکو از ایران تقدیر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید