کشف سیاره ای سرگردان در کهکشان راه شیری

به گزارش راوه بلاگ، محققان می گویند سیاره ای که اخیرا شناسایی شده، کوچک ترین سیاره سرگردانی است که تا به امروز کشف شده است. مدلسازی ها نشان می دهند که جرم این سیاره می تواند چیزی بین جرم زمین یا مریخ باشد.

کشف سیاره ای سرگردان در کهکشان راه شیری

ستاره شناسان یک سیاره سرگردان شناور در کهکشان ما یافته اند که هیچ ستاره میزبانی ندارد. این سیاره شناور آزاد، کمی از زمین کوچک تر است و از این رو، کوچک ترین سیاره از این نوع به شمار می رود که تا به امروز یافته شده است.

اما این سیاره سرگردان می تواند یکی از بی شمار سیاره سرگردان دیگر در کهکشان راه شیری باشد و دانشمندان می گویند که تعداد آن ها حتی ممکن است از تعداد ستارگان کهکشان ما نیز بیشتر باشد.

رصد چنین سیاراتی با استفاده از راه چاره های سنتی غیرممکن است. از آن جایی که این سیارات به دور هیچ ستاره میزبانی نمی چرخند، شناسایی آن ها به وسیله روش اندازه گیری گذر (شناسایی تیرگی در نور ستاره در زمان گذر سیاره از مقابل ستاره میزبان) ممکن نیست و همچنین این سیارات از خود تابشی نیز بیرون نمی دهند.

درعوض، دانشمندان برای شناسایی چنین سیاراتی از پدیده ریزهمگرایی گرانشی بهره می گیرند، به شکلی که سیاره سرگردان با خم کردن نور ستاره های دوردست، جای خود را آشکار می نماید. در نتیجه این پدیده، چیزی شبیه به تاثیر یک عدسی غول آسا بر سر راه منبع از ستارگان پس زمینه، وجود یک شیء بزرگ را در میانه راه آشکار می نماید.

اما روش ریزهمگرایی گرانشی فقط زمانی ممکن است که تلسکوپ یک ستاره شناس، تقریبا به صورت کامل به سوی شیء مشاهده شده و منبع ستاره ای تنظیم شده باشد. وقوع چنین چیزی نادر است. اگر ستاره شناسان ستارگان را یک به یک آنالیز نمایند، بخت آن ها برای بهره گیری از چنین راه چارهی فقط یکی در هر یک میلیون سال خواهد بود.

پرژِمِک مروس پژوهشگر دوره پستداک در موسسه فناوری کالیفرنیا و نویسنده اصلی مقاله ای که در آستروفیزیکال ژورنال لترز منتشر شده است می گوید: شانس مشاهده پدیده ریزهمگرایی بسیار کم است، زیرا سه چیز، یعنی منبع، عدسی و مشاهده گر باید در موقعیت و راستای تقریبا مناسبی تنظیم شده باشند.

دانشمندان داده های گردآوری شده از آنالیز ریزهمگرانشی در برآمدگی مرکز کهکشان راه شیری را که بخش مرکزی کهکشان را تشکیل می دهند آنالیز نموده اند. آن ها برای جمع آوری داده ها از تلسکوپ 1.3 متری ورشو در رصدخانه لاس کامپاناس در شیلی استفاده نموده اند.

محققان می گویند سیاره ای که اخیرا شناسایی شده، کوچک ترین سیاره سرگردانی است که تا به امروز کشف شده است. مدلسازی ها نشان می دهند که جرم این سیاره می تواند چیزی بین جرم زمین یا مریخ باشد.

رادوسلاو پولسکی از رصدخانه نجومی دانشگاه ورشو که نویسنده همکار این پژوهش بوده است می گوید: زمانی که ما این پدیده را مشاهده کردیم تعیین بود که این پدیده از یک شیء بسیار کوچک ناشی شده است. ما می توانیم این دیدگاه را که سیارات موجود در فاصله هشت واحد نجومی، ستاره میزبان دارند رد کنیم.

ستاره شناسان بر این باورند که سیارات شناور آزاد ممکن است در جریان چرخش صفحه های گاز های چگال و گرد و غبار پیرامون ستارگان شکل گرفته باشند و پس از برهم کنش های گرانشی با سایر اجرام، از سامانه سیاره ای مادر خود به بیرون پرتاب شده باشند.

آن ها می گویند مطالعه این اجرام می تواند به ستاره شناسان این امکان را بدهد که درباره گذشته آشوبناک سامانه های سیاره ای مانند منظومه شمسی بیشتر بدانند. مقاله ای که این یافته را آنالیز نموده با عنوان سیاره سرگردان با جرم زمین، نامزد کوتاه ترین زمان شناسایی پدیده ریزهمگرایی، امروز در آستروفیزیکال ژورنال لترز منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1618

به "کشف سیاره ای سرگردان در کهکشان راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره ای سرگردان در کهکشان راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید