کانون وکلای دادگستری به جای کسب نظر نخبگان پیکان اتهام را متوجه قوه قضائیه می داند

به گزارش راوه بلاگ، یک حقوقدان در مورد اصلاح آئین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری گفت: کانون وکلا به جای اینکه متولی کسب نظر نخبگان در تنظیم پیش نویس آئین نامه باشد، قوه قضائیه را متهم می نماید.

کانون وکلای دادگستری به جای کسب نظر نخبگان پیکان اتهام را متوجه قوه قضائیه می داند

محمدعلی طالبیان در تبادل نظر با خبرنگار حقوقی گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، در ارتباط با اصلاح آئین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری اظهار کرد: نهاد وکالت در کشور ایران بر مبنای قوانین متعدد و از جمله لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری به حیات حقوقی خود ادامه می دهد. در نظام های قضائیِ مردم محور، همیشه رعایت شرایط و ضروریات عموم مورد توجه مقنن قرار داشته و قطعا در حوزه تقنین نیز آنچه در راس امور قرار می گیرد استفاده از نظر نخبگان و مشارکت عمومی در احراز نیازها و خلاهای موجود و النهایه تصویب متون قانونی است که نه مورد تایید قشری خاص و حامی منافع صنفی ایشان، بلکه در بر گیرنده جامع نیازهای مردمی و تمامی وکلا باشد.

وی ادامه داد: در راستای تحقق این آرمان، معاونت حقوقی قوه قضائیه با شناخت دقیق از نیازهای وکلای دادگستری مبادرت به اجرای فراخوان جهت مشارکت عموم وکلا و صاحب نظران حوزه حقوق در آینده شغلی و صنفی خود و کسب نظرات در مورد آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری کرده است که در جای خود شایسته تقدیر و اقدامی بس ستودنی است.

این حقوقدان با اشاره به نقدهای غیرمنصفانه بعضی وکلا و حقوقدانان، گفت: بیان نکاتی همچون اینکه اگر اقدام معاونت حقوقی صرفا به منظور یک کار تحقیقاتی و پژوهشی غیررسمی صورت گرفته کاری مستحسن است، بیانگر اعتراض در لفافه و مصلحت اندیشانه این منتقدین بوده و مفهوم آن این است که اگر این مشارکت عمومی به صورت رسمی به عمل آمده است مورد نکوهش و دارای ایراد قرار گرفته است!

وی توضیح داد: زمانی که شخصی از زبان خود بیان می دارد که آئین نامه پیش رو دارای ایرادات فراوان بوده و پاسخ اساتید و حقوق دانان مطرح کشور از قبل معین است ... به واقع معین نیست این منتقدین تندرو از چه مجرایی پاسخ اساتید و حقوقدانان کشور را با خود همراه دانسته و اساسا با چه مجوز و جایگاهی خود را نماینده تمام حقوقدانان و اساتید حقوقی کشور می دانند؟متاسفانه به همین دلیل تصوری ناصحیح به مخاطب القا می گردد که به موجب صراحت ماده 22 لایحه استقلال، مرجع تهیه و پیشنهاد آئین نامه اجرایی لایحه استقلال به صورت انحصاری کانون وکلای دادگستری معین شده است.

طالبیان تاکید نمود: از یک وکیل و مطلع به موازین حقوقی و قضائی در جایی که هیچگونه انحصاری در متن ماده 22 لایحه استقلال به چشم نمی خورد شاید بیش از این انتظار توجه به مفاد قوانین مورد انتظار است! اگر در متن لایحه استقلال، از کانون وکلا به عنوان صرفا تنظیم کننده پیش نویس آئین نامه ذکر نام رفته است این به هیچ عنوان موید عدم مشارکت جمعی در تنظیم پیش نویس آئین نامه نیست.

این حقوقدان افزود: کانون وکلای دادگستری باید به این سوال پاسخی درخور و مناسب دهد که چرا به جای اینکه خود متولی کسب نظر نخبگان و صاحب نظران و عموم وکلا در تنظیم پیش نویس آئین نامه باشد، پیکان اتهام را متوجه بدنه قوه قضائیه می داند چرا در طول تمامی این سال ها از نظرات عموم وکلا و صاحبنظران استفاده مناسب نشده که در حال حاضر این موضوع به عنوان خلا مورد توجه قوه قضائیه قرار گرفته است؟!

وی اظهار کرد: به نظر می رسد منتقدین با بیان این موضوع که قوه قضاییه با مصادره به مطلوب نمودن و تجربه تلخ تغییر آئین نامه تعرفه پیشنهادی قبلی کانون وکلا در قوه قضائیه، خود را نگران تغییر در آئین نامه می دانند.

طالبیان با طرح این پرسش که آیا قوه قضائیه در مقابل وکلا قرار گرفته است یا در کنار مجموعه وکلا گفت: بنده به جرات به چنین منتقدینی بیان می دارم که فضای حقوقی و آینده وکالت متعلق به من و شما نیست؛ این فضا و رسیدن به آرمان های عدالت خواهانه حق یکایک مردم و تمامی جامعه حقوقی حتی دانشجویان تازه ورود به رشته حقوق است، اگر امروز حق اظهار نظر در مورد آئین نامه لایحه استقلال را با تنگ نظری از ایشان سلب و ساقط گردد، چگونه دیگر فریاد عدالت سر دهیم؟

این حقوقدان اظهار داشت: از ریاست قوه قضائیه که همیشه اهتمام خاص به مشارکت عمومی و استفاده از نظر صاحب نظران و نخبگان در کارامدی هرچه بیشتر قوانین و آئین نامه های قضائی داشته تقاضا دارد تا به دور از هجمه های صنفی و جناحی کما فی السابق در تعالی ارزش های قضائی و نیل به آرمان های عدالت خواهانه قلم بطلان بر این گونه سخنان مشابه کشیده گردد و جامعه حقوقی به هرچه بیشتر از قبل امیدوار به مشارکت و نقش آفرینی در آینده حقوقی و قضائی کشور گردد.

4076/

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 739

به "کانون وکلای دادگستری به جای کسب نظر نخبگان پیکان اتهام را متوجه قوه قضائیه می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانون وکلای دادگستری به جای کسب نظر نخبگان پیکان اتهام را متوجه قوه قضائیه می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید