چه کسانی مخالف بیمه کارگران ساختمانی هستند و دلیل آنها چیست؟

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران-نائب رئیس انجمن های صنفی کارگران درباره مطالبات جامعه کارگری می گوید: اجرای اصل صحیح قانون برای کارگران ساختمانی مهم است. 400 هزار کارگر ساختمانی در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. در سال های اخیر، نهاد تامین اجتماعی با بهانه هایی مثل ناکافی بودن منابع درآمدی، از بیمه کردن کارگران ساختمانی طفره رفته است. به همین دلیل ما فعالان صنفی کارگران ساختمانی با نمایندگان مجلس جلساتی برگزار نموده ایم. در این جلسات، از آن ها درخواست نموده ایم اطلاعات سازمان تامین اجتماعی را آنالیز نمایند. نهاد تامین اجتماعی معتقد است که بیمه کارگران ساختمانی سبب کاهش منابع درآمدی این سازمان شده است اما فعالان کارگران ساختمانی معتقدیم، بی دردسرترین و پرسودترین منبع درآمدی سازمان تامین اجتماعی، کارگران ساختمانی هستند.

چه کسانی مخالف بیمه کارگران ساختمانی هستند و دلیل آنها چیست؟

اصلاح ماده 5 بیمه کارگران ساختمانی، مخالفی سرسخت به نام وزارت راه و شهرسازی دارد. این وزارتخانه به بهانه گران شدن بهای ساختمان از صدور مجوز برای بیمه کردن 400 هزار کارگر ساختمانی طفره می رود.

به گزارش خبرنگاران ، اگرچه نقش نیروی انسانی در ساخت و ساز مهم و غیرقابل کتمان است اما کارگران ساختمانی از مزایای بیمه برخوردار نیستند. حدود 830 هزار کارگر ساختمانی از مزایایی بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند درحالیکه حدود 400 هزار کارگر دیگر هنوز در صف انتظار بیمه قرار دارند.

ایلنا در ادامه مینویسد:اصلاح ماده 5 در دستور کار مجلس قرار گرفته تا تکلیف کارگرانی که در لیست انتظار قرار دارند برای اینکه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند را معین کند. بنا به گفته علی اصغر عنابستانی (رییس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی)، هدف از اصلاح این طرح افزایش درآمد سازمان تامین اجتماعی تا مرز هشت هزار میلیارد تومان و بیمه شدن 400 هزار کارگر ساختمانی در لیست انتظار است. بنا بر گفته فعالان کارگران ساختمانی، وزارت راه و شهرسازی از مخالفان جدی بیمه این گروه شغلی است.

وزارت راه و شهرسازی حامی کارفرمایان است

اکبر شوکت (عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی) می گوید: دو هفته گذشته، آخرین جلسه نمایندگان کارگران ساختمان با نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و آقای عنابستانی در نهاد تامین اجتماعی برگزار گردید. در این جلسه به این نتیجه رسیدیم، قانون قبلی بهترین گزینه است. بر مبنای قانون قبلی، کارفرما موظف است بر اساس هر متر مربع مبلغی را به عنوان بیمه کارگران ساختمانی پرداخت کند. قانون قبلی بر این منوال بود که متقاضی پروانه ساخت تا 100 متر مربع زیر بنا به ازای هر متر، 3 درصد و از 100 متر بالاتر به ازای هر متر، 4 درصد حداقل مزد روزانه کارگر ساده شهری در زمان درخواست پروانه پرداخت کند.

سال 79، قانونی درباره بیمه کارگران ساختمانی تصویب شد. بر اساس این ماده قانونی کارفرمایان موظف بودند در بناهای 100 متر مربع، حدود 3 درصد و در بناهای بیش از 100 متر، حدود 4 درصد از حداقل دستمزد روزانه یک کارگر ساده شهری را به عنوان حق بیمه پرداخت نمایند. در سال 1383، تصمیم جدید درخصوص بیمه کارگران ساختمانی گرفته شد. مسئولان وقت، صدور پروانه را منوط به ارائه رسید پرداخت حق بیمه برای هر متر مربع سطح زیربنا معادل چهار درصد حداقل دستمزد ماهانه سال دانستند.

سال 87، کارفرمایان نسبت به این قانون اعتراض کردند و اجرای این ماده قانونی مسکوت ماند. از سال 89 تا 91، بار دیگر این قانون اجرا شد اما اعتراض گسترده کارفرمایان سبب تغییرات این قانون در سال 1392 شد. در این سال، پرداخت حق بیمه و ارائه اسناد در زمان صدور پروانه متوقف و سازمان امور اقتصادیاتی کشور موظف شد از محل اقتصادیات بر ارزش فزوده عوارض شهرداری ها و دهیاری ها 20 درصد سهم کارفرما برای بیمه کارگران ساختمانی را پرداخت کند. در سال 1393 موضوع پرداخت 20 درصد سهم کارفرمایی بدین شکل اصلاح شد کارفرما موظف است برای صدور هر پروانه ساخت، 15 درصد از کل هزینه ها را به حساب نهاد تامین اجتماعی واریز کند.

وی ادامه می دهد: این احتمال وجود دارد که مبلغ دریافتی در بعضی از شهرها افزایش یابد. افزایش درآمد سازمان تامین اجتماعی موضوعی مهم است به دلیل اینکه تمامی کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. بیمه کارگران ساختمانی نقیصه هایی مثل نداشتن غرامت ایام بیماری دارد و ما فعالان جامعه کارگران ساختمانی نسبت به این موضوع نیز نقدهای وارد نموده ایم. اگر کارگری در کارگاهی ساختمانی فاقد پروانه دچار حادثه گردد، از مزایای غرامت دوران بیماری و حوادث ناشی از کار برخوردار نخواهد شد.

شوکت با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی گفت: کارفرمایان صنعت ساختمان سازی با رفتاری ناجوانمردانه از بیمه کردن کارگران ساختمانی طفره می فرایند. کارفرمایان از حمایت های یکجانبه وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند و توجهی به حقوق مسلم کارگران نمی نمایند. وزارت راه و شهرسازی با ادعای این موضوع که بیمه کارگران ساختمانی سبب افزایش قیمت ملک می گردد، مخالف بیمه کارگران ساختمانی است. کارگران ساختمانی از ضعیف ترین اقشار جامعه هستند و آشکارا به آن ها ظلم می گردد.

عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی می افزاید: پیش از جلسه تامین اجتماعی، جلساتی درباره بیمه کارگان ساختمانی در مجلس برگزار گردید. نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز در این جلسات شرکت می کرد و مخالف بیمه کارگران ساختمانی بود. حال این سوال مطرح می گردد که اگر بیمه و مزایای بیمه ای خوئب نیست، آیا این کارمند از بیمه خود انصراف می دهد؟ آیا نماینده وزارت شهرسازی از مسائل خانواده هایی که تحت پوشش بیمه نیستند، خبر دارد؟ وزارت راه و شهرسازی باید نقش پدری برای کارگران ساختمانی داشته باشد اما در حقیقت از ناپدری نیز نامهربان تر است.

او در پایان می گوید: اگر کارفرما 10 درصد از قیمت هر متر زمین را به عنوان حق بیمه کارگران ساختمانی پرداخت کند، حق بیمه کارگران ساختمانی حدود نیم درصد از هزینه های ساخت می شوند. قیمت مسکن در سال های اخیر چندین برابر شد اما این موضوع اهمیتی برای مسئولین نداشت اما هنگامی که صحبت از افزایش نیم درصدی قیمت ملک به دلیل بیمه کارگران ساختمانی می گردد، صدای مسئولین بلند می گردد.

تمامی کارگران ساختمانی باید بیمه شوند

با توجه به اظهارات نمایندگان مجلس، اصلاح ماده 5 بیمه کارگران ساختمانی می تواند کسری بودجه تامین اجتماعی را کاهش دهد. اگرچه کارگران ساختمانی با اصلاح موافق هستند اما از بعضی پیامدها ابراز نگرانی می نمایند. فعالان صنفی کارگران ساختمانی معتقدند، اصلاح ماده 5 نباید فشار روی کارفرما را افزایش دهد. افزایش فشار روی کارفرما به دلیل تامین منابع سازمان تامین اجتماعی سبب کاهش ساخت و ساز، افزایش نرخ بیکاری کارگران ساختمانی و کاهش منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی می گردد. هادی ساداتی (نائب رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور) در این ارتباط می گوید: دستورالعمل هایی در مجلس شورای اسلامی ارائه و مورد آنالیز قرار گرفته است. کلیات طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسیده و کارگروه های مختلف مثل کمیته اشتغال مسئولیت آنالیز های نهایی را برعهده دارند.

وی در ادامه درباره طرح های پیشنهادی مجلس می گوید: طرح های ارائه شده از سوی مجلس شورای اسلامی درخصوص منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی است. ما اعضای جامعه کارگری به این طرح ها نقدها چندانی وارد نمی کنیم. هدف ما این است که تمامی کارگران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

نائب رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور اظهار می نماید: اگرچه منبع درآمدی سازمان تامین اجتماعی مهم است اما معتقدم کارفرما نباید به دلیل تامین منابع اقتصادی این نهاد اجتماعی تحت فشار فراوان قرار بگیرد. اگر قرار است افزایش درآمد سازمان تامین اجتماعی با کاهش ساخت و ساز همراه باشد، نتیجه حاصله، فایده و ثمری برای جامعه کارگران ساختمان نخواهد داشت. اگر کارفرما از توانایی پرداخت حق بقیمه کارگران ساختمانی محروم باشد به تبع آن تعداد کارگران ساختمانی نیز کاهش خواهد یافت. یعنی نه تنها تعداد کارگران شاغل کم می گردد بلکه درآمد سازمان تامین اجتماعی نیز کاهش می یابد.

ساداتی درباره مطالبات جامعه کارگری می گوید: اجرای اصل صحیح قانون برای کارگران ساختمانی مهم است. 400 هزار کارگر ساختمانی در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. در سال های اخیر، نهاد تامین اجتماعی با بهانه هایی مثل ناکافی بودن منابع درآمدی، از بیمه کردن کارگران ساختمانی طفره رفته است. به همین دلیل ما فعالان صنفی کارگران ساختمانی با نمایندگان مجلس جلساتی برگزار نموده ایم. در این جلسات، از آن ها درخواست نموده ایم اطلاعات سازمان تامین اجتماعی را آنالیز نمایند. نهاد تامین اجتماعی معتقد است که بیمه کارگران ساختمانی سبب کاهش منابع درآمدی این سازمان شده است اما فعالان کارگران ساختمانی معتقدیم، بی دردسرترین و پرسودترین منبع درآمدی سازمان تامین اجتماعی، کارگران ساختمانی هستند.

نائب رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور در ادامه می گوید: سال های گذشته، سازمان تامین اجتماعی برای تامین منابع اقتصادی بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه های ساخت موافقت کرد. در حال حاضر، این نهاد 15 درصد مبلغ هر پروانه ساخت را دریافت می نماید. پس از رضایت سازمان تامین اجتماعی، مجلس روال فعلی را تصویب کرد اما نه تنها مسئله ای از جامعه کارگری مرتفع نشد بلکه بیمه کارگران ساختمانی نیز سهمیه بندی شد.

ساداتی تاکید می نماید: ما به دنبال منابع اقتصادی سازمان تامین اجتماعی نیستیم و تنها حقوق صنفی خود را مطالبه می کنیم. نهاد تامین اجتماعی در مورد بیمه کردن 1 میلیون و 300 هزار کارگر ساختمانی تعهد داده است. در حال حاضر، 830 هزار کارگر ساختمانی بیمه فعال دارند و بعضی بنا به هر دلیلی تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند. ما می خواهیم 400 هزار کارگری که در لیست انتظار قرار دارند، تحت پوشش حمایت های تامین اجتماعی قرار بگیرند.

نائب رئیس انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور در پایان می گوید: ما طرح ها و نقدها خودمان را برای نمایندگان مجلس مطرح نموده ایم. امیدوارم، کارگران ساختمانی و سازمان تامین اجتماعی پس از اصلاح ماده 5 کارگران ساختمانی متضرر نشوند.

به نظر می رسد، کوشش های چندساله فعالان کارگران ساختمانی مثمرثمر بوده است و آن ها در آستانه رسیدن به حقوق معوقه و پایمال شده خود هستند. اصلاح ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی این امید را ایجاد می نماید، مسائل بیمه آن ها رفع گردد و کارگران بیشتری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. افزایش سهمیه بیمه کارگران ساختمانی سبب می گردد، کشور از مسائل بلندمدت یعنی دوران بازنشستگی کارگران ساختمانی بدون بیمه در امان بماند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1922

به "چه کسانی مخالف بیمه کارگران ساختمانی هستند و دلیل آنها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی مخالف بیمه کارگران ساختمانی هستند و دلیل آنها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید