چه کسانی برای تحلیف رییسی می آیند؟

به گزارش راوه بلاگ، میهمانان مراسم تحلیف همیشه هنگام آغاز دوره های ریاست جمهوری مورد توجه رسانه ها بوده اند. حضور یا عدم حضور کشور ها و هم سطح مقامی که حاضر می گردد، به اسم یکی از نشانه های سطح روابط کشور ها در هنگام آغاز دولت ارزیابی می گردد.

چه کسانی برای تحلیف رییسی می آیند؟

به گزارش شرق؛ از این رو است که فهرست و تعداد میهمانان احتمالی در روز های گذشته مورد توجه بوده است. شنیده های رسمی و غیررسمی و گزارش ها، چشم اندازی از این میهمانان احتمالی ارائه می دهد که مرور آن ها در آستانه مراسم تحلیف رئیسی خالی از لطف نیست.

از عربستان خبری نیست

پرسروصداترین خبر درباره تحلیف رئیسی که می توانست معنادارترین خبر در این باره هم باشد، به نظر خالی از حقیقت بوده است. چند هفته پیش رسانه ها نوشتند قرار است عربستان سعودی نماینده ای برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور تازه ایران به تهران بفرستد.

در حاشیه این خبر اعلام شد دو طرف آماده بازگشایی سفارت های خود در مرکز های یکدیگر هم هستند. این خبر البته بسیار خبر غافلگیرکننده ای بود و حاکی از جهشی اساسی در جهت بهبود روابط ایران و عربستان سعودی به نظر می رسید؛ اما مذاکراتی که در ماه های آخر دولت حسن روحانی بین تهران و ریاض و البته پشت در های بسته و با وساطت طرف های ثالثی مثل عراق برگزار شده بود، باعث شد به نظر برسد این نتیجه پیشرفت اساسی در مذاکرات بوده است.

به ویژه اینکه در همان زمان مذاکرات هسته ای ایران با حضور حامی اصلی عربستان یعنی ایالات متحده هم در آستانه موفقیت به نظر می رسید؛ اما همان طور که در نهایت، مذاکره هسته ای در جهت خود متوقف شد و به نتیجه نرسید، ظاهرا خبری از حضور نماینده عربستان در مراسم فردا هم نیست.

چند روز پیش هم سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه این هفته در آخرین نشست خبری اش در این باره با احتیاط گفته بود: من در فهرست هیئت ها حضور نماینده و هیئتی از عربستان سعودی را ندیدم. باید مجددا چک کنم و گزارشی در این زمینه را در حال حاضر نمی توانم تأیید کنم.

حضور کشور های حوزه خلیج فارس در سطح بالا

اما در راستای تأکیدی که رئیسی در سخنرانی تنفیذش بر روابط با همسایگان داشت، به نظر می رسید شاهد حضور کشور های حوزه خلیج فارس و همسایه های جنوبی و غربی در سطح بالا خواهیم بود. برجسته تر از همه، عراق در سطح رئیس جمهور حاضر می گردد.

سخنگوی وزارت خارجه در همان نشست در این باره گفته بود: سفر رئیس جمهور عراق به ایران در برنامه است و به احتمال زیاد ایشان برای شرکت در مراسم تحلیف به ایران خواهند آمد و در همین چارچوب سفری دو جانبه است.

وزرای خارجه قطر و عمان که دیروز در تهران بودند و ملاقات با رئیس جمهور تازه ایران را هم در برنامه داشتند، دیگر میهمانان تحلیف خواهند بود و دیگر کشور های منطقه از قبیل کویت و امارات هم در همین زمینه با نمایندگان سطح بالا حضور خواهند داشت. ایران هم سال گذشته بعد از فوت سلطان قابوس، حاکم عمان و در هنگام جانشینی او به وسیله سلطان هیثم، در سطح وزیر خارجه در مراسم حاضر شده بود.

نمایندگان از بیش از 70 کشور و 11 سازمان بین المللی می آیند

درباره تعداد کلی کشور ها و نمایندگان آن ها در این مراسم، پیش تر علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس گفته بود: تا به امروز 70 میهمان خارجی برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور هشتم اعلام آمادگی نموده اند که تعداد آن ها به سرعت رو به افزایش است؛ اما کمی بعد از او، سیدنظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه، آمار به روز شده میهمانان خارجی را اعلام نمود. موسوی گفت قرار است در مراسم تحلیف 115 مقام رسمی از 73 کشور دنیا حاضر شوند.

از بین این مقامات 10 رئیس کشور در تراز سران کشورها، 20 رئیس مجلس، 11 وزیر خارجه، 10 نفر از وزرای دیگر کشور ها و بعلاوه فرستاده ویژه و نواب رؤسای مجالس، رؤسای کمیسیون ها و هیئت های پارلمانی هستند.

رؤسای مقامات 11 سازمان بین المللی و منطقه ای، نماینده دبیرکل سازمان ملل، رئیس اوپک و مقاماتی از IPU، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین المجالس کشور های اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D 8 هم در این مراسم حضور خواهند داشت. بعلاوه نمایندگان و شخصیت های برجسته ادیان و مذاهب مختلف دنیا هم برای حضور در مراسم تحلیف ابراز آمادگی کردند.

گزارش های این هفته رسانه ها حاکی از آن بود که رئیس مجلس صربستان در ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، حضور خود را به اسم فرستاده آلکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ایران تأیید نموده است، روزنامه ایندیا تودی هند هم نوشت دهلی نو دعوت ایران برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب را پذیرفته است؛ اما هنوز معین نیست قرار است چه مقامی از هند در مراسم حضور داشته باشد.

علاوه بر این محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، هم در جریان سفر به سوریه اعلام نموده است که نخست وزیر سوریه برای حضور در مراسم تحلیف به ایران سفر می نماید.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس البته تأکید کرد: در برگزاری مراسم تحلیف، دستورالعمل های بهداشتی متناسب با شرایط اپیدمی کرونا در نظر گرفته شده و ستاد کرونای مجلس در این باره تمهیدات لازم را اندیشیده است.

او با اشاره به حضور میهمانان داخلی و دعوت از مقامات و مسئولان مختلف البته شرح داد که محدودیت های کرونایی روی ترکیب میهمانان خارجی و داخلی تأثیر داشته است: با توجه به تعداد بالای میهمانان خارجی و محدودیت های شرایط کرونا، تعداد کمتری میهمان داخلی نسبت به ادوار گذشته دعوت شده؛ بنابراین از کسانی که در ادوار گذشته به مراسم تحلیف دعوت می شدند و در این دوره امکان دعوت از آن ها را نداشتیم، عذرخواهی می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2560

به "چه کسانی برای تحلیف رییسی می آیند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی برای تحلیف رییسی می آیند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید