علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کرونا کشف شد

به گزارش راوه بلاگ، دانشمندان دانشگاه میشیگان (University of Michigan) آمریکا در مطالعه اخیرشان علت لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید 19 را شناسایی کردند.

علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کرونا کشف شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، بیماران مبتلا به کرونا در معرض خطر ترومبوس شریانی و انسداد سیاهرگی هستند.

آسیب شناسی بافتی ریه غالباً انسدادهای مبتنی بر فیبرین را در رگ های خونی کوچک بیمارانی که به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند، نشان می دهد.

اکنون دانشمندان دانشگاه میشیگان مشخص کرده اند که چه چیزی ممکن است باعث به وجود آمدن چنین شرایطی در بیش از نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری شود.

دانشمندان اخیرا پیروز به شناسایی آنتی بادی خودایمنی در خون شده اند که به سلول ها حمله می کند و باعث ایجاد لخته خون در عروق، رگ ها و رگ های بسیار کوچک (میکروسکوپی) می شود.

در بیماری کووید 19 لخته های خون بسیار کوچک ممکن است جریان خون در ریه ها را محدود کرده و باعث اختلال در تبادل اکسیژن شود.

یوگن کانتی (Yogen Kanthi) استادیار دانشکده پزشکی قلب و عروق دانشگاه میشیگان گفت: جدا از این ویروس کرونای جدید، این آنتی بادی های لخته ساز به طور معمول در بیمارانی دیده می شود که به بیماری خود ایمنی سندرم آنتی فسفولیپید مبتلا هستند و مشاهده ارتباط بین آنتی بادی های خودایمنی و کووید 19 برایمان غیر منتظره بود.

در بیماران مبتلا به کووید 19، ما همچنان شاهد یک چرخه پیشرونده و خود تقویت کننده التهاب و لخته شدن خون در بدن هستیم. اکنون در حال یادگیری هستیم که چگونه آنتی بادی های خودایمنی می توانند مقصر این لخته شدن و التهاب که باعث می شود حال افراد مبتلا به کووید 19 بسیار وخیم تر شود، باشند.

در این مطالعه، دانشمندان دریافتند در بدن حدود نیمی از بیماران مبتلا به کووید 19 که شرایط آنها بسیار وخیم بود، ترکیبی از سطح بالایی از آنتی بادی های خطرناک و نوتروفیل های فوق فعال شده وجود دارد که این موضوع سبب تخریب و از بین رفتن گلبول های سفید آنها می شود.

طی این مطالعه دانشمندان نوتروفیل های تخریب شده و آنتی بادی های کووید 19 را با هم در موش ها بررسی کردند. آنها می خواستند مشخص کنند که آیا این ترکیب خطرناک به دلیل لخته شدن خون رخ می دهد یا خیر.

کانتی گفت: آنتی بادی های بیماران مبتلا به عفونت فعال کووید 19 میزان قابل توجهی از لخته شدن خون در حیوانات را ایجاد کرده است که این از بدترین لخته هایی است که تا به امروز دیده ایم. ما مکانیسم جدیدی را کشف کرده ایم که در آن نشان می دهد کدام بیماران مبتلا به کووید 19 ممکن است دچار لخته شدن خون شوند.

گرچه این یافته ها هنوز برای آزمایش بالینی آماده نیستند، اما این یافته ها دیدگاه جدیدی را در تحقیقات مربوط به لخته شدن خون و ایجاد التهاب شدید در بیماران مبتلا به کووید 19 ارائه می دهد.

کانتی و همکارانش اکنون می خواهند بدانند که آیا بیماران مبتلا به کووید 19 که در شرایط وخیمی قرار دارند و دارای مقادیر بالای این آنتی بادی ها در بدنشان هستند آیا در صورت مسدود یا خارج شدن اینها حالشان بهتر خواهد شد یا خیر.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1661

به "علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کرونا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به کرونا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید