شکستگی استخوان، بیماری فصل

به گزارش راوه بلاگ، زمستان است و بارش برف و باران موجب لغزندگی زمین می گردد و در این مواقع بیشتر از هر زمانی در خطر آسیب های ناشی از لغزیدن، سر خوردن و شکستگی های استخوانی قرار می گیریم. برای آشنایی بیشتر با چنین آسیب هایی به سراغ دکتر حمید بهتاش، ارتوپد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران رفتیم تا در صورت برخورد با چنین آسیب هایی، لااقل با یاری های اولیه آشنا باشیم.

شکستگی استخوان، بیماری فصل

شکستگی استخوان، بیماری فصل

گفتگوی زمستانی با دکتر حمید بهتاش، ارتوپد

زمستان است و بارش برف و باران موجب لغزندگی زمین می شود و در این مواقع بیشتر از هر زمانی در خطر آسیب های ناشی از لغزیدن، سر خوردن و شکستگی های استخوانی قرار می گیریم. برای آشنایی بیشتر با چنین آسیب هایی به سراغ دکتر حمید بهتاش، ارتوپد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران رفتیم تا در صورت برخورد با چنین آسیب هایی، لااقل با یاری های اولیه آشنا باشیم.

اگر با فردی آسیب دیده برخورد و شک کنیم که استخوانش شکسته است، چه کار کنیم؟

اگر به شکستگی فردی مظنون هستید، ناحیه صدمه دیده را از آسیب بیشتر در امان نگاه دارید و سعی نکنید که استخوان شکسته را جا بیندازید. نشانه های شکستگی هم این موارد است: تورم یا خون مردگی روی استخوان، بد شکل شدن اندام صدمه دیده، درد موضعی که با حرکت دادن یا فشار دادن ناحیه آسیب دیده تشدید می شود، فقدان عملکرد ناحیه آسیب دیده و بیرون زدگی استخوان شکسته از پوست.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر ناحیه دچار شکستگی چه اقداماتی را توصیه می کنید؟

ابتدا نبض شریان زیر ناحیه آسیب دیده را بگیرید و خاطر جمع شوید که نبض شریانی قابل لمس است. این موضوع به شما یاری می نماید تا مطمئن شوید که آیا هنوز خون رسانی به ناحیه بعد از شکستگی صورت می گیرد یا خیر. اگر چنین نبود یعنی نبضی احساس نشد، شخص آسیب دیده در معرض خطر از دست دادن عضو دچار شکستگی خواهد بود بنابراین به سرعت او را به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل کنید.

اگر شکستگی از نوع باز بود و استخوان شکسته معلوم شده بود، چه کار کنیم؟

در این صورت با اعمال فشار بر موضع، خون ریزی را متوقف کنید. با استفاده از یک گاز استریل، پارچه تمیز یا حتی یک تکه لباس تمیز، فشار مستقیمی بر زخم وارد کنید. اگر هیچ چیز دم دست نبود از دست خودتان بهره ببرید و آن قدر فشار دهید تا خون ریزی متوقف شود. بعلاوه به منظور کاهش جریان خون به محل شکستگی، ناحیه آسیب دیده را بالا نگه دارید. یک نکته را هم اضافه کنم که اگر شخص از حال رفته است، رنگش پریده یا تنفسش کم عمق و سریع است باید چنین فردی را روی زمین بخوابانید به طوری که سرش اندکی پایین تر از تنه و پاها قرار گیرد.

یکی از مهم ترین مسایلی که همواره تاکید می شود نقل و انتقال صحیح بیمارانی است که دچار شکستگی شده اند، نظر شما چیست؟

اشاره درستی است. قبل از نقل و انتقال فردی که دچار شکستگی استخوان شده، برای جلوگیری از حرکت کردن استخوان، آن را آتل بندی کنید. مفاصل بالا و پایین ناحیه شکست را ثابت کنید. آتل می تواند با تثبیت ناحیه آسیب دیده از حرکت استخوان شکسته و در نتیجه وخیم تر شدن آسیب بافتی جلوگیری کند. به خاطر داشته باشید که آتل بندی صحیح می تواند درد را هم کاهش دهد.

درباره آتل بندی صحیح و بی حرکت ساختن شکستگی شرح می دهید؟

آتل می تواند از چوب، پلاستیک، فلز یا هر ماده سفت دیگری باشد. آتل را با گاز یا پارچه دیگری بپوشانید و بعد آن را در طرفین اندام آسیب دیده قرار دهید. آتل باید بلندتر از استخوان شکسته باشد و بالا و پایین ناحیه آسیب دیده را بگیرد. آتل را با استفاده از یک تکه پارچه، ریسمان یا هر چیز دیگری محکم به اندام ببندید. برای بستن، پارچه یا ریسمان را روی اندام آسیب دیده گذاشته و دو انتهای آن را در طرف دیگر بدن گره بزنید. اندام را با آتل محکم ببندید تا حرکت نکند اما نه آن قدر تنگ که جریان خون بند بیاید. نحوه آتل بندی بستگی به محل شکستگی دارد. شکستگی های ناحیه ستون فقرات یا لگن را نمی توان آتل بندی کرد اما باید به طریقی ثابت و بی حرکت شوند.

شکستگی ها اغلب در اندام فوقانی، تحتانی یا ستون فقرات اتفاق می افتد. برای هر کدام چه توصیه ای دارید؟

در شکستگی های اندام فوقانی، پیچاندن روزنامه یا مجله دور ساعد می تواند موثر واقع شود. برای تثبیت شکستگی های آرنج می توان از یک گردن آویز و باندی دور تنه استفاده کرد. در شکستگی پا، می توانید کل اندام تحتانی را بین دو آتل قرار دهید. اگر آتلی دم دست ندارید، می توان از پای سالم فرد به اسم آتل استفاده کرد تاحرکت پای آسیب دیده را محدود کند. در شکستگی استخوان ران، باید مفصل لگن را هم بی حرکت نگاه داشت اما اگر به آسیب گردن یا ستون فقرات شک دارید، مصدوم را حرکت ندهید. حرکت دادن شخصی که از ناحیه ستون فقرات مصدوم شده می تواند فلج دایم و عوارض جدی دیگری را در پی داشته باشد. در صورت حرکت دادن ستون فقرات شکسته ممکن است تصادفا موجب قطع نخاع شود.

به عوارض قطع نخاع اشاره کردید، افراد عادی چه طور می توانند حدس بزنند که فردی دچار آسیب نخاعی شده و نباید به او دست بزنند؟

اگر با مصدومی روبرو شدید که شواهدی از ضربه مغزی دارد یا اینکه ضربه محکمی به پشت یا گردن فرد واقع شده باشد یا مصدوم درد شدیدی در ناحیه گردن یا پشت دارد یا اینکه از ضعف عضلانی، خواب رفتگی، فلج یا عدم کنترل اندام، مثانه یا روده شکایت دارد گردن یا پشت فرد، پیچ خورده یا در شرایط غیرمعمول و عجیب و غریبی قرار گرفته است و یا فرد بی هوش است و قادر به توصیف درد نیست فرض را بر این بگذارید که وی دچار آسیب نخاعی شده است. در این حالت به اورژانس زنگ بزنید. مصدوم را بی حرکت نگاه دارید و او را تکان ندهید، مگر اینکه در حال خفگی یا در معرض یک خطر قریب الوقوع باشد. اگر ناگزیر به جابه جا کردن بیمار هستید خیلی آرام او را روی یک تخته قرار دهید. برای مثال تخته روی میز یا در. چند نفر را برای یاری فرا بخوانید و خاطر جمع شوید که سر و گردن و ستون فقرات بیمار در یک راستا روی تخته محکم شوند. گردن او را حتما بی حرکت نگاه دارید، سر بیمار را با یک حوله یا روسری سنگین، یک کتاب جیبی یا هر چیز نرم و حجیم ثابت کنید تا هنگام جابه جا کردن مصدوم نچرخد.

شکستگی های لگن یا مفصل ران هم در میان سالخوردگان زیاد مشاهده می شود؛ در این مورد چه کار کنیم؟

شکستگی های لگن یا مفصل ران معمولا در نتیجه سقوط یا تصادف روی می دهند. در افرادی که استخوان های آنها به علت پوکی استخوان یا سرطان استخوان تضعیف شده، چنین شکستگی هایی ممکن است به طور خودبه خود اتفاق بیفتد. دقت کنید که اگر بیمار از درد مفصل ران، کمر یا ناحیه کشاله ران شاکی است و یا اینکه درد در این نواحی با حرکت یک یا هر دو پا تشدید می شود، می توانید به شکستگی لگن یا مفصل ران شک کنید. در چنین مواردی همچون صدمات ستون فقرات، بیمار را تکان ندهید و فورا به اورژانس اطلاع دهید. اگر ناگزیر به حرکت دادن مصدوم هستید به آرامی او صرا روی یک قطعه فیبر یا تخته رومیزی قرار دهید، درست مانند همان کاری که در خصوص آسیب ستون فقرات انجام می دادید. به یاد داشته باشید که در این مورد سعی نکنید پا یا مفصل ران جابه جا شده یا کج شده را جا بیندازید.

منبع:http://salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2612

به "شکستگی استخوان، بیماری فصل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکستگی استخوان، بیماری فصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید