روایت نزدیکترین شاهد عینیِ مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، در حادثه هفته گذشته مربوط به پل خواب استان البرز که منجر به مرگ مرتضی نادی در جریان آزمون ورودی مربیگری درجه 2 سنگ نوردی شد، زانیار ابراهیمی نزدیکترین فرد به حادثه بود.

روایت نزدیکترین شاهد عینیِ مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی

وی به عنوان حمایتچی مرحوم مرتضی نادی را در جهت صعود همراهی می کرد و در نزدیکترین فاصله به او- نسبت به دیگر افراد- شاهد سقوط، برخورد سر به سنگ و در نهایت مرگ همراه خود بود.

وی که خود از مربیان فعال در سنگ نوردی است در گفتگو با خبرنگاران ضمن شرح حادثه و آنچه دلیل حادثه بود، تاکید کرد که مهیا نبود شرایط ایمنی باعث این حادثه شد ضمن اینکه هنگام حادثه امکانات پزشکی مانند آمبولانس هم در محل وقوع حاضر نبود!

شرایط ایمنی مهیا نبود

زانیار ابراهیمی در آغاز این گفتگو گفت: ایراد کلی که وجود دارد این است که به هنگام دریافت تست باید شرایط ایمنی در نظر گرفته شود. از نام تست پیداست که هیچ اطمینانی نسبت به صعود وجود ندارد و به همین دلیل باید شرایط ایمنی برای فرد به طور کامل لحاظ شود تا هیچ اتفاقی منجر به آسیب او نشود.

شرایط آزمون برای جان افراد خطر داشت

وی با تاکید بر اینکه در آزمون هفته گذشته این موضوع یعنی لحاظ کردن شرایط ایمنی رعایت نشد ادامه داد: شرایط آزمون و صعود در آن به صورت ابزارگذاری مهیا شده بود. این در حالی است که احتمال زیپ شدن ابزار (از جا درآمدن) وجود دارد و همین مسئله می تواند به راحتی جان فردی که در حال آزمون دادن است را به خطر بیاندازد.

از روش ایمن تر استفاده نشد

ابراهیمی در ادامه به دو شیوه قابل اجرا در صعودها اشاره کرد و گفت: در یک روش از رول استفاده می شود. به این گونه که طناب در کوئیک ها قرار داده می شود که به رول متصل می شود. شیوه دیگر صعود هم به وسیله ابزار است یعنی همینکه در روز آزمون حادثه مورد استفاده قرار گرفت. در این روش ایمنی زیاد و حداکثری مانند روشی که از رول استفاده می شود وجود ندارد.

دلیل اصلی ایجاد فاجعه

حمایتچی مرحوم مرتضی نادی در روز آزمون ورودی مربیگری درجه 2 سنگ نوردی همچنین تاکید کرد: البته در جهتی که من و مرحوم مرتضی برای صعود باید طی می کردیم، رول هم وجود داشت. یعنی این امکان برقرار بود که از رول ها بک آپ بگیریم تا ابزارها در صورت خارج شدن از جا یا همان زیپ شدن روی رول های بایستند اما در این آزمون اجازه استفاده از رول به ما داده نشد و دقیقا همین مسئله منجر به فاجعه شد.

تشریح آنچه باعث سقوط مرحوم نادی شد

این سنگ نورد با یادآوری اینکه مرحوم مرتضی نادی سومین فردی بود که در آزمون هفته گذشته قصد صعود و تست داشت، گفت: مرتضی 6 ابزار کار داشت که در کراکس جهت پاندول شدند. در حین پاندولی، سه ابزار زیپ شدند صعود و چون امکان استفاده از رول مهیا نشده بود باعث سقوط مرتضی شد. در این سقوط سر او به سنگ برخورد کرد.

مهیا نبود امکانات پزشکی و آمبولانس در محل حادثه

این شاهد عینی مرگ مرگ مرتضی نادی در ادامه گفتگو با خبرنگاران، به مهیا نبود امکانات پزشکی و اورژانس در محل حادثه نیز اشاره کرد و گفت: طبق روال قانونی باید در محل آزمون یک دستگاه آمبولانس باشد اما نبود. بعد از اینکه مرتضی دچار حادثه شد اقدام لازم در این زمینه انجام شد. بعد از رسیدن آمبولانس، مرتضی توسط آن به منطقه ای منتقل شد تا توسط هلی کوپتر به بیمارستان البرز منتقل شود.

تاخیر 10 دقیقه ای در انتقال مرحوم نادی به اورژانس

وی در این مورد تاکید کرد: از محل باند هلی کوپتر در بیمارستان تا اورژانس فاصله 500 متر تا یک کیلومتری بود، باید به گونه ای هماهنگ می شد که به محض نشستن هلی کوپتر در بیمارستان، مرتضی توسط آمبولانس به اورژانس منتقل شود اما این هماهنگی انجام نشده بود زیرا بعد از فرود هلی کوپتر در باند، زمانی حدود 10 دقیقه طول کشیده بود تا آمبولانس حاضر شده و مرتضی به اورژانس منتقل شود.

مرتضی در بیمارستان فوت کرد نه داخل هلی کوپتر

در کل اینکه مرحوم نادی به خاطر مهیا نبود شرایط ایمنی دچار سقوط شد. البته وی در لحظه فوت نکرد. در پرونده پزشکی این گونه قید شده که او در جهت انتقال و داخل هلی کوپتر جان خود را از دست داده اما من فکر می کنم زمان مرگ او در بیمارستان بوده است.

همه در شوک بودند

زانیار ابراهیمی در پایان و در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از وقوع حادثه فردی از شرکت کنندگان نسبت به موارد فنی که منجر به سقوط شد و شما به آن اشاره داشتید، اعتراض کرد؟، گفت: آن لحظه همه در شوک بوند و هیچ کس به این موضوع فکر نمی کرد. تمام افراد اعم از آزمون دهندگان و آزمون گیرندگان در تلاش برای رسیدگی به شرایط مرتضی بودند البته برخی هم تلاش داشتند من را آرام کنند که به عنوان حمایتچی شاهد سقوط همراهم بودم.

به گزارش خبرنگاران، حادثه دلخراشی که منجر به مرگ مرتضی نادی شد هفته گذشته (15 مهرماه) در منطقه پل خواب استان البرز رخ داد. به همین دلیل برخی از مربیان فعال در این رشته نسبت به نادیده دریافت شدن مسائل فنی که منجر به ایجاد این حادثه شد، واکنش داشته و حتی انتقاداتی هم نسبت به برخی مسائل حقوقی مطرح کرده اند. خبرنگاران روز گذشته در خبری با عنوان بیانیه تعدادی از مربیان در مورد مرگ یک سنگنورد به این موضوع پرداخت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1575

به "روایت نزدیکترین شاهد عینیِ مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت نزدیکترین شاهد عینیِ مرگ دلخراش سنگ نورد ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید