راهکارهای کنترل ترس از ازدواج

به گزارش راوه بلاگ، برای غلبه بر ترس از ازدواج راهکارهایی توصیه شده است از جمله اینکه میزان شناخت خود را از زندگی، خواسته هایمان و از طرف مقابلمان افزایش دهیم.

راهکارهای کنترل ترس از ازدواج

یکی از مهمترین تصمیمات و تحولات زندگی افراد ازدواج می باشد. شاید همین اهمیت آن باعث می گردد بعضی نسبت به این تصمیم در زندگیشان حساسیت بیش از حد نشان دهند. آنان اغلب به این فکر می نمایند که مبادا ازدواج ناپیروزی داشته باشند یا بعدها از ازدواج شان پشیمان شوند، آنان می ترسند که ازدواج نمایند و این تصمیم نه تنها آنان را سعادتمند نکند بلکه خوشبختی و آسایش امروز خود را نیز از دست بدهند. برای اینکه در خصوص این ترس ها بیشتر بدانید مقاله ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟ را مطالعه کنید. اما در اینجا ما توصیه هایی داریم تا بتوانید به ترستان از ازدواج غلبه کنید.

راهکارهایی برای کنترل نگرانی در خصوص ازدواج

بسیاری از افراد مجردی که ترس از ازدواج دارند. دلیلشان این است که نمی توانند تصمیم بگیرند که آیا واقعا کسی را می خواهند یا خیر. پس باید کار را با معین خواسته هایتان آغاز کنید. آنالیز کنید و ببینید معیارهای ازدواج تان چیست و این فرد منتخب تا چه حد با معیارهای شما هماهنگی دارد، از سوی دیگر میزان کوشش خود را برای شناختش بیشتر کنید. به طور جدی به این مسئله فکر کنید چه چیزهایی می تواند موجب گردد تا دیگر به فرد مورد علاقه تان احترام نگذارید؟ با نقطه ضعف های مهلکی که ممکن است در طرف مقابل شما وجود داشته و موجب عدم پیروزیت در ازدواج گردد در مقاله با چه کسانی ازدواج نکنیم؟ آشنا شوید.

ترس از ازدواج در بعضی از افراد در واقع ترس از حواشی و احتمالاتی است که شاید درصد وقوع آنها بسیار اندک باشد. در جستجوی شناخت عواملی باشید که در اجتناب شما از ازدواج نقش دارد، برای خود معین کنید که دقیقا از چه چیز می ترسید؛ با مروری بر گذشته، شرایط زندگی، باورهای خود خواهید توانست علت اصلی مشکل تان را پیدا کنید.

بهتر است تمام صحنه هایی که باعث ایجاد ترس در شما می گردد و بدترین تصویر ذهنی را که باعث انصراف شما از ازدواج می گردد، مجسم کنید، سپس به این مطلب بیندیشید که چگونه می توانید برترس تان فائق آیید و اوضاع را بهبود بخشید. بدانید که وجود ترس هایی نظیر ترس ازعدم پذیرش، تغییر و از دست دادن آزادی کاملا معقول و طبیعی است. اگر از وجود آنها اطلاع داشته باشید، می توانید استراتژی هایی برای فایق آمدن به آنها ایجاد نمایید.

قطعا شما و فرد مورد علاقه تان نیز مانند همه انسان ها کامل و بی عیب نیستید. بنابراین اگر انتظار ازدواج با کسی را دارید که زندگی تان را زیر و رو کند، مطمئن باشید سخت در اشتباهید. اختلاف در عقاید و سلایق، سوءتفاهم، اختلاف و مشاجره و… بخش جدایی ناپذیر هر ازدواجی است و صد البته جستجوی روش هایی برای سازگاری با همسر و یافتن راه هایی برای غلبه بر مسائل از جمله کلیدهای پیروزیت در هر ازدواجی است؛ در واقع نگاه منطقی و واقع بینانه در خصوص ازدواج یکی از راه های اصلی غلبه بر ترس از ازدواج است.

در زندگی نیز، دوره های سختی وجود خواهد داشت، چه ازدواج نموده باشید و چه ازدواج ننموده باشید. به این فکر کنید که آیا توانایی شما برای غلبه بر لحظات سخت، با همراهی فرد مورد علاقه تان، بیشتر خواهد شد یا خیر.

به دنبال شناخت اولویت ها و جنبه های مهم زندگی خود و طرف مقابل تان باشید. هرچه بیشتر یکدیگر را بشناسید و از روحیات و خلقیات هم مطلع شوید، بهتر می توانید به انتخاب تان اعتماد کنید و با اطمینان بیشتری به ادامه رابطه بیندیشید. هرچه مسایل مبهم کمتری در میان باشد، درصد پیروزیت رابطه افزایش می یابد. بهتر است راجع به انتظارات، باورها، عقاید، علاقه مندی ها و… سوال کنید و توضیحات بیشتری بخواهید، همچنین در نهایت احترام و ادب نقطه نظرهای شخصی تان را نیز به او انتقال دهید.

در خصوص اهداف زندگی و آرزوهایی که در سر می پرورانید با هم صحبت کنید. همچنین جنبه های روحی و باطنی و شخصیت درونی خود را برای طرف مقابل آشکار نمایید. انجام این کار موقعیت های نابی برای تجربه اعتماد، صمیمیمت و نزدیکی فراهم می آورد. سعی کنید رابطه ای با فرد مورد علاقه تان ایجاد کنید که به شما یاری می نماید تا منابع استرس و احساس وحشت و نگرانی را مدیریت کنید. با انجام این کار، در ازدواج خود، یک مکانیسم دفاعی درونی را نیز ایجاد خواهید کرد.

اگر ترس از ازدواج، موجبِ تشویش و نگرانی شما شده است، راهی برای رهایی از این نگرانی پیدا کنید. این کار می تواند به شما یاری کند تا با این مسئله کنار بیایید. از روش های مقابله با اضطراب بهره ببرید. یوگا یا مراقبه را امتحان کنید. این ورزش ها برای یاری به از میان بردنِ اضطراب و نگرانی طراحی شده اند. خواب کافی داشته باشید و ورزش کنید. یادداشت درمانی نموده و ترس هایتان را بر روی کاغذ بیاورید.

در خصوص ویژگی های پایدار و تغییرناپذیری بنویسید که در فرد مورد علاقه تان می بینید. به کشمکش ها و درگیری هایی که در گذشته با آنها روبه رو بودید و اینکه چگونه بر آنها غلبه نموده اید، بپردازید. اجازه ندهید اضطراب یا ترس موجب گردد فراموش کنید که فرد مورد علاقه تان چه فرد شگفت انگیزی است و به چه دلایلی می خواهید با او باشید.

چند توصیه کوتاه برای غلبه بر ترس از ازدواج

  • ممکن است در گذشته، ضربه روحی بدی را تجربه نموده باشید که موجب شده است در ایجاد ارتباط با جنس مخالف ناتوان شوید، باید برای مقابله با آن، از روانشناس یاری بگیرید.
  • پیش از ازدواج، ابتدا متعهد شوید که نسبت به یکدیگر وفادار خواهید ماند. صحبت کردن در خصوص این مسائل سخت، ولی لازم است و حتی ممکن است موجب نزدیک تر شدن شما به یکدیگر گردد.
  • با پدر و مادرتان یا کسانی که ازدواج پیروز داشته اند صحبت کنید. آنها نکاتی در خصوص غلبه بر ترس از ازدواج به شما خواهند گفت که در طی سال ها، خودشان آن نکات را اجرا نموده اند.
  • بدون هیچ رودربایستی یا سانسور افکار و هیجاناتتان در خصوص علت دلواپسی هایتان با طرف مقابل حرف بزنید. گاهی در میان گذاشتن نگرانی ها با فرد مقابل به شما یاری می نماید بتوانید مساله را به اتفاق او برطرف و رجوع کنید.
  • برای زندگی تان برنامه ریزی کنید. پیش از اقدام به ازدواج تکلیف خود و زندگی آینده تان را معلوم کنید. بعد از یافتن پاسخ پرسش ها و معین کردن تکلیف زندگی آینده، می توانید با در دست داشتن دورنمایی از زندگی مشترک با طرف مقابل تان روبرو شوید.
  • ترس از تعهد و ازدواج به خاطر از دست دادن هویت و آزادی های فردی نوعی تشویش واهی و غیرواقعی است. در زندگی مشترک داشته ها آنقدر زیاد است که ترس از دست دادن استقلال در مقابل آن رنگ می بازد. به چیزی که از دست می دهید فکر ننموده و از آن نترسید بلکه به چیزهایی فکر کنید که در ازای یک رابطه صادقانه و عاشقانه بدست می آورید مانند اعتماد، صمیمیت، نزدیکی. به دنبال کسی نگردید که بتوانید با او زندگی کنید، بلکه همواره به فکر کسی باشید که بدون او قادر به زندگی نباشید.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: setare.com
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1637

به "راهکارهای کنترل ترس از ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای کنترل ترس از ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید