راهنمای قدم به قدم تمیز کردن خانه تازه

به گزارش راوه بلاگ، تمیز کردن خانه تازه قبل از چیدمان، نه تنها لازم است بلکه باعث می گردد تا آغاز بسیار خوبی داشته باشید. معمولا خانه های تازه به علت ساخت و ساز یا جمع کردن وسایل به وسیله ساکنان قبلی تبدیل به مکانی پر از گرد و غبار و لکه ها می گردد.

راهنمای قدم به قدم تمیز کردن خانه تازه

بعلاوه در حین تمیز کردن خانه نو، می توانید به راحتی چیزهایی که احتیاج به تعمیر یا تعویض دارند را هم شناسایی کنید. برای اینکه فرآیند پاک کردن خانه تبدیل به کاری سخت نگردد، منطقه ها مختلف خانه را دسته بندی کنید. اما قبل از آغاز کار احتیاج دارید تا لوازم ضروری را جلوی دستتان بگذارید. در این مطلب از خبرنگاران مگ شما را قدم به قدم در تمیز کردن خانه نو هدایت می کنیم. با ما همراه باشید.

قدم اول؛ وسایلی که احتیاج دارید

ابزار و تجهیزات

 • جاروبرقی
 • برس گردگیر
 • زمین شویی (تی)
 • جارو و خاک انداز
 • سطل
 • نردبان
 • فرچه توالت
 • کاردک
 • ظرف اسپری (آبپاش)
 • مسواک یا برس تمیزنماینده
 • دستمال گردگیری و پارچه ی میکروفایبر
 • دستکش
 • روزنامه
 • اسکاچ، سیم ظرفشویی، اسفنج

مواد شیمیایی

 • مایع ظرف شویی
 • مایع شوینده پنجره
 • سرکه سفید
 • مایع تمیز نماینده سطوح
 • مایع شوینده دستشویی و حمام
 • مایع سفیدنماینده (وایتکس)
 • مایع تمیزنماینده سطوح چوبی
 • جوش شیرین
 • مایع تمیزنماینده گاز
 • شامپو فرش
 • مایع شوینده چند منظوره

قدم دوم؛ تمیز کردن سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی (حمام و توالت) مکان خوبی برای آغاز است، زیرا در مراحل شست وشو و پاک کردن خانه نو، به این قسمت بیش از قسمت های دیگر احتیاج پیدا خواهید کرد. برای اینکه سرویس بهداشتی به برترین نحو تمیز گردد، احتیاج به پاک نماینده سطوح، مایع سفیدنماینده و ضدعفونی نماینده دارید.

1. از بالاترین قسمت آغاز کنید

برای تمیز کردن سرویس بهداشتی از بالاترین قسمت آغاز و به سمت پایین حرکت کنید. تار عنکبوت، گرد و غبار و لکه ها را از روی سقف، گوشه ها، دریچه ها، هواکش و تجهیزات روشنایی پاک کنید. برای دسترسی به قسمت هایی که دست به سختی به آن می رسد می توانید از دسته جاروبرقی بهره ببرید.

2. پنجره ها را تمیز کنید

با استفاده از شیشه پاک کن و روزنامه شیشه و پنجره ها را تمیز کنید. بعلاوه با مایع پاک نماینده و دستمال، لکه های اطراف قاب پنجره را بشویید.

می توانید برای پاک کردن لکه های اطراف قاب پنجره یک ظرف را با آب گرم پر کنید و یک سوم مایع سفیدنماینده بدون کلر را به آب اضافه کنید. با یاری اسفنج یا مسواک قدیمی اطراف قاب پنجره و شیشه را تمیز کنید.

بعد از شست وشوی قاب ها، مسواک یا برس را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و در آن محکم کنید تا باکتری و میکروب ها توسعه پیدا ننمایند.

اگر پنجره های سرویس بهداشتی دارای کرکره هستند، ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار آن را گرفته و سپس با ترکیبی از مایع شوینده ظروف، اسفنج و آب آلودگی و لکه های روی آن را پاک کنید.

3. داخل قفسه های سرویس بهداشتی را بشویید

اگر سرویس بهداشتی دارای کابینت، دراور یا قفسه و دارای روکش است، ابتدا روکش ها را برداشته و سپس با استفاده از پارچه ی تمیز، مرطوب و آغشته به مایع تمیزنماینده چندمنظوره آنجا را پاک کنید.

4. وان و دوش را بشویید

حالا نوبت به شستن وان، دوش و شیر آب است. روش شست وشوی این قسمت، بستگی به اندازه کثیفی و آسیب تماشا آن منطقه دارد. برای شست وشوی این قسمت از حمام می توانید از یک تمیزنماینده چندمنظوره برای از بین بردن گرد و غبار و آلودگی بهره ببرید.

برای تمیز کردن لکه ها و رسوب دوش و شیر آب، از محلول سرکه سفید بهره ببرید. برای این کار یک دوم ظرف اسپری یا آبپاش را سرکه و نیمی دیگر را با شوینده ظروف پُر و به خوبی مخلوط کنید. سپس اجازه دهید محلول 30 دقیقه بماند و بعد با یاری یک اسکاچ یا سیم ظرفشویی مکان دلخواه را تمیز کنید.

اگر کف وان یا کاشی حمام کثیف است برای شست وشو و پاک کردن این قسمت به غیر از تمیزنماینده سطوح می توانید از جوش شیرین، نمک و سرکه سفید بهره ببرید.

5. توالت را ضدعفونی کنید

قسمت داخلی توالت را با برس مخصوص بشویید. برای شستن قسمت های بیرونی از اسفنج، مایع تمیزنماینده و ضدعفونی نماینده سطوح بهره ببرید. اگرچه شستن قسمت داخلی اختیاری است اما نه تنها از تجمع کپک، میکروب و باکتری جلوگیری می نماید بلکه در کاهش بو و آسیب تماشا آن قسمت هم تأثیرگذار خواهد بود.

برای شستن قسمت داخلی توالت دستکش بپوشید و مراحل زیر را انجام دهید؛

 • سرکه را با مایع سفیدنماینده ترکیب و در داخل توالت ریخته و اجازه دهید 2 الی 3 ساعت در آن جا بماند.
 • با یاری فرچه توالت، مایع سفیدنماینده و ضدعفونی نماینده به خوبی داخل توالت را بشویید.
 • با آب داخل توالت را بشویید و اگر قسمتی تمیز نشده دوباره مراحل بالا را تکرار کنید.

6.روشویی را تمیز کنید

به آخرین مرحله از شستن سرویس بهداشتی رسیدیم. برای این که بتوانید روشویی را به خوبی تمیز کنید، با استفاده از یک مسواک قدیمی و مایع تمیزنماینده سطوح درزها و روزنه ها را به خوبی بشویید. سپس با حوله یا پارچه تمیز و خشک شیر آب را خشک کنید. پس از شستن روشویی با یک روزنامه و شیشه پاک کن، آینه روشویی را هم تمیز کنید.

قدم سوم؛ تمیز کردن آشپزخانه

پس از شستن سرویس بهداشتی، به سمت آشپزخانه بروید. اینجا مکانی پر از لکه های چسبناک است که علاوه بر پاک کردن آن ها باید آثار به جا مانده از پخت و پز ساکن قبلی را هم از بین ببرید.

1. از بالاترین قسمت آغاز کنید

تمیز کردن هر قسمت از خانه باید از بالاترین منطقه آغاز گردد تا در آخر که کف را تمیز می کنید، هیچ گونه کثیفی روی زمین نباشد. سقف ها، گوشه ها، هواکش و تجهیزات روشنایی آشپزخانه را گردگیری کنید. برای تمیز کردن نقاط دور از دسترس می توانید از دسته جاروبرقی یا جارو شارژی بهره ببرید.

2. دیوارها را تمیز کنید

رنگ دیوارها یا نوع کاغذ دیواری را آنالیز کنید و مطمئن شوید که برترین روش شست وشو و متناسب با نوع پوشش دیوار را استفاده خواهید کرد.

 • دیوار رنگ شده: برای شستن دیوارها با رنگ، اسفنج را داخل مخلوط شوینده ظروف و آب قرار داده و سپس سطوح را بشویید و بعد با یک پارچه حوله ای خشک کنید. برای از بین بردن لکه های سخت از تمیزنماینده سطوح بهره ببرید اما سعی کنید اسفنج را به آرامی روی دیوار بکشید تا رنگ آن پاک نگردد.
 • دیوار کاغذ دیواری شده: ابتدا با یک پارچه میکروفایبر، گرد و غبار دیوار را پاک کنید. سپس با آب و مایع ظرفشویی به آرامی کاغذ دیواری را تمیز کنید.
 • دیوارهای چسبناک: اگر با تکه های چسبناک روی دیوار روبه رو شدید، اسفنج را به مقداری از نرم نماینده لباس آغشته کنید و آن را روی محل بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس با یک پارچه نم دار آن منطقه را تمیز کنید.

3. کابینت ها را تمیز کنید

برای پاک کردن قسمت داخلی کابینت ها، از تمیزنماینده چندمنظوره و دستمال حوله ای بهره ببرید.

اگر قسمت بالا و درب کابینت چوبی است از پاک نماینده های چوبی بهره ببرید. برای پاک کردن کابینت ها با لکه روغنی، از شوینده چندمنظوره یا مخلوط جوش شیرین و آب یاری بگیرید.

اگر سطوح بیرونی کابینت کثیف و چسبناک است، جوش شیرین و آب را مخلوط نموده تا شکل خمیر گردد. سپس خمیر را چند دقیقه روی سطح مورد نظر بگذارید بماند بعد با یک دستمال نم د ار آن قسمت را پاک کنید.

4. میز اپن یا جزیره را تمیز کنید

اگر میز اپن یا جزیره وسط آشپزخانه از سنگ مرمر یا گرانیت است، مطمئن شوید که ترک و درز بین آن ها را به خوبی تمیز نموده اید.

با استفاده از کاردک و تمیزنماینده چندمنظوره یا ترکیب جوش شیرین و آب می توانید، موادی که به سطح اپن یا میز جزیره چسبیده را به خوبی پاک کنید.

5. لوازم اصلی را تمیز کنید

بهتر است قبل از بسته بندی یخچال، گاز، مایکروفر و دیگر لوازم اصلی را تمیز نموده و سپس داخل کارتن قرار دهید. با این حال بعد از جابه جایی هم سعی کنید با یک شوینده چند منظوره یا چربی زدا لوازم اصلی را تمیز کنید.

اگر آشپزخانه مجهز به گاز رومیزی یا مایکرویو دیواری (توکار) است، باید با یاری اسکاچ و شوینده گاز و فر این وسایل را تمیز کنید.

6. سینک ظرفشویی را تمیز کنید

با یاری یک سفیدنماینده بدون کلر که در داخل یک بطری اسپری با آب مخلوط نموده اید، سینک آشپرخانه را بشویید. برای اینکه نتیجه کار بهتر گردد، سینک ظرفشویی را با مخلوط سفیدنماینده بدون کلر و آب اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس آن را با یک اسفنج یا اسکاچ بشویید.

بعلاوه برای از بین بردن بوی سینک می توانید آب را با جوش شیرین مخلوط نموده و آن را در داخل سینک بریزید تا وارد لوله فاضلاب گردد و اگر زباله ای در آن گیر نموده از بین ببرد.

7. کف آشپرخانه را تمیز کنید

آخرین مرحله تمیز کردن آشپزخانه کف آن است. هنگام پاک کردن کف آشپزخانه، احتمال زیادی دارد که با چربی و کثیفی هایی که به وسیله ساکنان قبلی به جای مانده است، روبه رو شوید. اگر کف زمین از یک جنس خوب و مناسبی است به راحتی با یک جارو و تی آن را تمیز کنید.

اگر کف آشپزخانه کفپوش یا چوبی است برای پاک سازی چربی ها و کثیفی ها احتیاج است که از مایع شوینده سطوح و اسکاچ یاری بگیرید. اگر کف آشپزخانه راه آب دارد، برترین راه چاره این است که چند سطل آب در کف ریخته تا هرگونه کثیفی و آلودگی به خوبی از بین برود.

قدم چهارم؛ تمیز کردن پذیرایی

ورودی خانه و سالن پذیرایی را در نقل مکان به خانه نو، همواره به اسم آخرین مکان برای تمیز کردن در نظر بگیرید؛ زیرا این منطقه ها به علت رفت و آمد مکرر نسبت به دیگر قسمت های خانه کثیف تر هستند.

1. از بالاترین قسمت آغاز کنید

مانند تمیز کردن هر قسمت دیگری از خانه، بهتر است که بالاترین قسمت پذیرایی را برای آغاز در نظر بگیرید. بنابراین هر نقطه از این منطقه را مانند سقف ، گوشه ها، تجهیزات روشنایی و چار چوب درب و پنجره را گردگیری کنید.

برای اینکه قسمت های دور از دسترس به خوبی تمیز شوند از جاروی گردگیر یا دسته جاروبرقی بهره ببرید.

2. دیوارها را تمیز کنید

همان طور که پیش تر گفتیم، برای پاک کردن دیوار باید ابتدا نوع پوشش آن را شناسایی کنید. قبل از این که دیوار را با مایع پاک نماینده مناسب بشویید، بهتر است با استفاده از یک پارچه، جارو شارژی یا فرچه های مخصوص گرد و خاک دیوار را بگیرید.

 • دیوار رنگ شده: با توجه به تنوع محصولات پاک نماینده در بازار، به راحتی می توانید هر دیوار لکه دار یا کثیفی را تمیز کنید. اما قبل از آن بسیار مهم است که ماده شوینده را روی قسمتی کوچک و دور از دید تست کنید. با این حال با محصولات خانگی هم می توانید از شر کثیفی و لکه های روی دیوارها راحت شوید.

برای شستن دیوارهای رنگ شده در یک سطل آب گرم ریخته و آن را با مایع شست وشوی ظروف و سرکه سفید مخلوط کنید.

اگر قسمت های از دیوار با این محلول پاک نشد می توانید یک دوم فنجان جوش شیرین و نمک را در آب گرم اضافه نموده و با یک حوله یا اسفنج روی لکه ها بکشید. پس از شست وشوی دیوار، حتما با یک حوله یا دستمال ضخیم و تمیز دیوار را پاک کنید.

 • دیوار کاغذ دیواری شده: اگر دیوار خانه نو دارای کاغذ دیواری است و از قابل شست وشو بودن آن مطمئن هستید، به راحتی می توانید با مخلوط آب گرم و مایع شوینده ظروف آن را تمیز کنید.

اگر نمی دانید کاغذ دیواری قابل شست وشو است یا خیر، ابتدا یک حوله یا اسفنج را در آب گرم و صابون یا مایع شوینده ظروف قرار دهید و سپس یک قسمت کوچک و دور از دید را تمیز کنید و در صورت ایجاد نشدن مشکل، بقیه دیوار را هم بشویید.

نکته: اگر با لکه های سرسخت روبه رو شدید، می توانید هم از پاک نماینده های صنعتی بهره ببرید، هم از سرکه سفید!

پس از شست وشوی دیوار، با یک حوله تمیز آن را خشک کنید.

3. پنجره ها را تمیز کنید

تمیز کردن شیشه ها اهمیت فراوانی دارد، زیرا آن ها بسیار راحت غبار، لکه و کثیفی را منعکس می نمایند. برای اینکه بتوانید به راحتی شیشه را بشویید، از روزنامه باطله و مایع شوینده شیشه بهره ببرید. به جای مایع شوینده شیشه می توانید آب گرم، سرکه سفید و آب لیمو را ترکیب و در داخل اسپری بریزید.

 • مایع شوینده یا سرکه را به تمام شیشه اسپری کنید.
 • با یاری روزنامه باطله شیشه را به طور کامل تمیز کنید.

برای اینکه برترین نتیجه در هنگام پاک کردن پنجره ها را بگیرید، باید سریع عمل کنید تا قطرات خشک و تبدیل به لکه نگردد. برای تمیز کردن پنجره ها علاوه بر این که احتیاج به سرعت عمل است باید صبر و حوصله هم داشته باشید.

 • اگر روی شیشه پنجره لکه روغنی است، ابتدا با کاردک یا چاقو لکه را برداشته و سپس ترکیب مایع شوینده ظروف و آب ولرم را به پنجره اسپری نموده و سپس با روزنامه یا دستمال بدون پرز پاک کنید.
 • اگر لکه با کاردک یا وسیله تیز قابل پاک شدن نیست، مایع شوینده ظروف و آب گرم را روی آن اسپری نموده و بگذارید 5 دقیقه بماند، سپس پنجره را پاک کنید.

4. کف را تمیز کنید

تمیز کردن کف خانه به پوشش آن بستگی دارد. به طورمعمول تمیز کردن کف خانه با انواع کف پوش های سنگی، چوبی و سرامیک آسان و راحت است مگر این که کفپوش موکت یا سیمان باشد. اگر قبل از تمیز کردن کفپوش آن را جارو نکنید، باعث خط افتادن روی سنگ یا چوب خواهد شد

 • برای تمیز کردن کف خانه ابتدا کل آن را با جاروبرقی یا جارو دستی تمیز کنید.
 • مقداری پاک نماینده چند منظوره یا سطوح را بر کف زمین اسپری کنید.
 • با یاری تی یا دستمال خشک بدون پرز کف زمین را پاک کنید.

سخن پایانی

بهتر است تمیز کردن خانه نو را قبل از آوردن اسباب و اثاثیه انجام بدهید. اما اگر فرصت این کار را ندارید برای جلوگیری از آشفتگی و سخت شدن کارها ابتدا وسایل را در یک اتاق گذاشته و بعد از تمیز شدن قسمت های مهم و چیدمان آن مکان ها، اتاقی را که اسباب و اثاثیه داخل آن واقع شده است را مانند قسمت پذیرایی تمیز کنید.

منبع: Thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2504

به "راهنمای قدم به قدم تمیز کردن خانه تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای قدم به قدم تمیز کردن خانه تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید